İnternet Kafe Açmak

Bizim Bursa'da da var bir tane gaming cafe. 2 tür sistemler var VIP ve normal. VIP'lerde 1070ti ve 8600k ek olarak da 16 GB ram var. Normal masalarda da rx 460 ve 1060, i5 7500 16 GB ram var. VIP'lerde Corsair K70, Void pro, Rival 310 olan, Razer Blackwidow, Deathadder ve Kraken olan, SS m750 -tkl değil- Rival 310 ve Arctis 5 gibi değişen ekipmanlı sistemler var. Normal masalarda da M400, Arctis 5 ve Rival 300 var. Başlangıçta tüm masalarda Siberia 200, Rival 300 ve M400 olduğunu biliyorum. 50 masaları vardı adam yaklaşık 400-500 bin ₺ yatırım yaptığını söylemişti. Şimdi cafe boşalmıyor arkadaş. Saat 12'de bile gitsen sıra bekliyorsun 70 masa olmasına rağmen. Çok iyi kazanıyorlar. Dedikleri gibi uzun vadeli yatırımdır bu kısa vadede çok bir şey kazanamazsınız ancak sağlam yatırım ve mantıklı alım-satımlar ile çok iyi yerlere de gelebilirsiniz.

Bende Malatya'da int cafede çalışıyorum. Sistemler karışık düzende ama mesela eski PC'lerimiz değişeceği zaman aldığımız düzen RTX 2070 i7 9700k 16 Gb Ram 970 Evo Plus B360 anakart H500p Mesh kasa 144 Hz Samsung Monitör Gamepower donanım seti. Yaklışık 10 adet PC bu düzende diğerlerinde ise GTX 1070-1060-970 bulunmakta i7 7.Nesil 6. Nesil işlemcilerle. Onlardanda yaklaşık 30 makine var. Yeni sistem neredeyse 20.000 TL'yi bulmakta. Saat ücretimiz 5 TL. Bazen soruyorlar niye bu kadar pahalı. Anlatıyoruz işte bir bilgisayarın maliyeti 20.000 lirayken 1 saatlik kira bedelini 1 2 lira yapamazsınız yani. 100.000 TL lik bir arabanın bir günlük kira ücreti neredeyse 150 TL. Saate vurmaya kalksan 6 TL'ye geliyor. Üstelik aracın yakıtı da var bu işin içinde. Eski sistemlerle uzun vadede düşünmek olanaksız. Yeni sistemle de maliyetli. Para kazanır mıyım dersen tabiki. Ama harcadığın kadar. 100.000 TL ile açıp 2. el eski nesil sistemlerle " Abi dondu bu" " Abi kasıyor" " PUBG açmıyor" laflarına boyun eğemeyip yeni sistemlere bakmaya başlarsın. Mekan önemli, dekorasyon önemli, reklam önemli, sistemden anlayan kişilerin çalışması lazım. Sadece bilgisayar parasını bulup da kafe açılmaz. Senin daha masa masrafın, dekorasyon masrafın, ağ masrafın,kira, çalışan eleman masrafın, donanım arızası masrafın vs... Artık internet kafe olarak da iş bitti. Herkesin elinde akıllı telefon işini görüyor. Ama herkes evine 10.000-15.000-20.000 TL bilgisayar dizip oynayamıyor. Ki mantıksızda. O kadar para harcayıp günde 3-4-5 saat belki oynayacaksın belki oynamayacaksın. Onun yerine git kafeye oyna hevesini al kalk. Günde 4 saat oynasan o da "Her Gün!" 5 liradan 20 TL ayda 600 TL yapar. Kaç ay sen oynamadan para harcamadan kenarı biriktirip bilgisayar alabilirsin ki ? Parça parça alsan toplamaya kalktığında ilk aldığın sistemin üzerine neredeyse 2. nesil eklenir. Geçen müşterim geldi. Abi kafe açsan böyle böyle anlatmaya başladı. Dinledim dinledim. En son çıkardım hesap makinesiyle listeyi 4 sene boyunca arızalanma hariç masraf çıkarmadan upgrade istemeden çalışacak bir sistemin maliyeti 14-15.000 TL. 5-10 makine ile de kafe açılmaz en az 30 tane koysan etti sana 450.000 TL. Hadi diyelim hazır paran var indirimle şunla bunla bunu 400.000 TL'ye kapattın. Bunların daha masası var koltuğu var ağ sistemin var sunucun var kira var dekorasyon var çalışan masrafın var. Böyle konuşuyorum ama yazmak kolay tabi. Şahsen o kadar param olsa açar mısın diye sorsanız açarım. Kazanır mıyım kazanırım da. Şehrimde 1.75 TL saat ücretli internet kafe bile var. Kendi çalıştığım kafemde var 2070-1070-1060 GeForce kartlı 9. 8. 7. 6. nesil i7 işlemcili 1080p 144 Hz 4K 60 Hz 1080p 60 Hz karışık sistem saat ücreti 5 TL. Uzun lafın kısası döviz eski döviz değil. Minimum sitem gereksinimleri eski gereksinimler değil. Elektrik de eskisi kadar ucuz değil. Kazanırsın ama yatırdığın kadar. Az para az kazanç az risk. Çok para çok kazanç çok risk...

1-Genellikle mahalle internet kafeleri olan bir yerde adeks gibi internet kafe açarsan tutabilir.
2-Yaklaşık 200-250 ye patlar.
3-10 değilde 5 yeter.
4-Tuttu mu tam tutar.
5-Bana sorarsa o ayırma sistemini pek detaylı yapma. İlk yıllarda 2 ye ayır vip ve normal gibi ilerledikçe yaparsın.

Ağabeyim ve ben internet kafe açmak istiyoruz. Bizi tabii ki diğerlerinden ayıran özellikler olmasını istiyoruz ve yaptığımız işten hem eğlence hem de para kazanmak gibi. Günümüz internet kafelerine bakılınca bazıları gelişmiş olabiliyor ya da halen eski sistemler ile klasik kafe taktiği devam ediyor. Örneğin: "Masa 3, 500kuruşluk usta!" dersem belki anlarsınız. :D

Ben ve ağabeyim Adeks gibi İnternet kafeleri görünce: "Keşke biz de açabilsek!" diyoruz. Aslında zor bir iş değil, hayatta olduğu gibi mantığını anlasak başarabiliriz. Tabii ki tecrübe de lazım biraz. Şimdi gelelim asıl soruna!
Bizim çok az tecrübemiz var ağabey, sizce ne yapmalıyız? :D

• 1. Soru > Sizce nerede açmalıyız?
  • 2. Soru > Adeks gibi bir İnternet Kafe ne kadara patlar?
  • 3. Soru > Bilgisayarı 10 seneden fazla kullanıp orta düzey de yazılım dili bilsek yeterli midir?
  • 4. Soru > Para kazanır mıyız?
  • 5. Soru > Sistemler kaça ayrılmalı? Örneğin GTX 1050 Ti sistem saati 5TL vs.
Hocam açtınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı