İnternet Kafe Anılarınız

Internet cafe deyince aklıma gelen tek şey CS 1.6 topluluk sunuculari ve turnuvaları. Bir sunucuda uzun süre takılmıştım. Sunucu sahibi de 5v5 maç ayarliyordu. Bizden 1 kişi eksik olunca sunucudan beni tanıdığı için çağırmıştı. Ustun performansından sonra adminlik vermişti sunucuda :)

Tabii ki o zamanlar TeamSpeak 3 var. O ortamın yeri şu an hiçbir oyunda yok.

İnternet kafelere çok fazla gitmiş bir insan değilim. İlk defa internet kafeye gittiğimde ilkokulda verilen bilgisayar ödevini yapmıştım. Grupça verilen ödevdi ve grupta erkek olarak sadece ben vardım. Kızlar da bilgisayardan anlamıyor, ben de anlamıyordum. Zar zor ödevi yapmıştık. Yıl 2007 veya 2008'di.

Sonraları internet kafeye lise 4. sınıfa (12. sınıf) giderken gidiyordum. Arkadaşlarla toplanıp Counter Strike 1.6 oynardık. Yıl 2016. :) Başka zaman da Call of Duty oynardım.

1998 yılında doğduğuma rağmen Counter Strike oyunu ile hiç alakam olmadı. Bizim arkadaşlar oyunu öğretmeye çalışıyordu internet kafede. Baya utanmıştım. :)

2014 veya 2015. Tam hatırlamıyorum.

Anneannemin evinin yanında bir internet kafe vardı, bayağı da büyük bir internet kafeydi. Yaklaşık 50 bilgisayarlık falan. Kafe sahibini de tanırdım, bayağı da severdim. O da beni severdi. :)

Ben bir bilgisayarda GTA 5 videosu bakıyordum, kafe sahibi de gördü ve "Bak bak şu bilgisayarlarda GTA 5 var oynamak istersen." dedi, ben de hemen o bilgisayarlardan birine kaçtım.

Oynadım, oynadım, kafe sahibi de videoya aldı. Videoyu sonra alamadım bu arada.

2016 veya 2017'de, internet kafeye kuzenimle gitmiştim. Kuzenim de Almanya'dan gelmişti, Türk vatandaşı değildi. Yine o bilgisayarlardan birinde video bakıyordum. Sonra birisi geldi, kulaklığımı çıkardı. Genellikle bu tür şakaları ablam yapardı. Arkama mutlu mutlu dönüyordum, bir baktım POLİS!

Kimlik istediler. Ben de kanunları felan yeni yeni belliyorum. Ben kimliğimi verdim, kuzenimin de Alman vatandaşı olduğunu söyledim. Kuzenime "Kaçak mısın?" dedi, ben de annesinin Türk vatandaşı olduğunu söyledim. Sonra öğrendim ki, kimlik taşıma zorunluluğu 18 yaşında başlıyormuş. Polisler bir süre sonra gitti, benim hâlen elim ayağım titriyor. Kuzenim de şaşkın şaşkın bana "Polisler bizi alıp götürecek mi?" diyordu. Onu sakinleştirmeye çalışıyordum. Sonra eğlencemize kaldığımız yerden devam ettik. :D

En üzücü olay ise, o internet kafenin kapanması oldu. Yaklaşık iki ay önce. Bilgisayarlar ve masalar boşaltılmış, kafe sahibi de etrafa bakıyordu.

Uğradık, sorduk neden kapattıklarını. "Gelirlerimiz azalıyor, giderlerimiz artıyor. Herkeste internet var. Müşteri az. Ayrıca günümüzde PUBG gibi oyunları oynatabilecek sistemler en az 10.000 TL. Polisler ayrı bir bela, kanun bilmiyorlar. Buraya eğlence mekânı muamelesi yapıyorlar, giyimimize karışıyorlar. Sürekli ceza. Polislerin kulaklık çıkarıp kimlik sorması da cabası." dedi.

Yaklaşık bir ay Almanya'da kaldıktan sonra döndüğümde kocaman "SATILIK" tabelasını görünce daha da üzüldüm.

Ama kapatılmasına en çok kuzenim üzüldü. Burada anlattığım anılar sınırlı. Daha çok var. Kuzenim için de öyle.

Kendisinin telefon numarasını aldım konuşuruz diye. Okuyorsa buradan selamlar. :)
10.000 lira biraz abartı olmuş sanki.

S2: Son Silah oynuyordum. AWP maçıydı, Plaza haritasındaydım. Ana bilgisayardan müdahele ediyormuş ben de oyun oynarken sinir küpü oluyordum.

Birde bizim ikamet ettiğimiz yerlerde, çoğu internet kafenin tuvaletinde arızalı ibaresi bulunuyordu. Kafe sahibi izin vermiyordu kullanmamıza. Abi küçük deyince su dökmeyi unutma diyordu. 😁

Yıl 2011-2012 civarı olması lazım. Bir yaz günü yine internet kafeye gittim. Gittiğim internet kafede 2 kat var alt kat full bilgisayar dolu birde üst kat var ama orası yarım bir yer ordada hem bir kaç tane masa tuvalet falan var. Neyse ben geldim sordum abiye abi boş masa varmı diye kardeşim 10 dkya kalcaklar seni oraya alırım dedi. Bende tamam abi diyip tuvalete gittim neyse tuvaletimi halettikten sonra aşağı iniyordum ama bu merdiven öyleki yukarı çıkması kolay inmesi zor. İniyim fln derken son basamakta ayağım kaydı masa 12 ye doğru düştüm. Ordaki abininde kucağına doğru düşmüşüm utançtan bakamadan dışarı doğru koştum. Sonra bir kaç dakikaya masa 19 boşaldı bende gittim. Oyunumu oynayıp internet kafeden kaçtım. Buda böyle bir anımdır işte.

Geri
Yukarı