İnternet Kafe Anılarınız

İşler nasıl? Eskiden olduğu gibi doluluk yok diyorlar. Son olarak sizin müşterilerinizle yaşadığınız ilginç ya da komik anılarınız varsa bekleriz. 🙂

2014 veya 2015. Tam hatırlamıyorum.

Anneannemin evinin yanında bir internet kafe vardı, bayağı da büyük bir internet kafeydi. Yaklaşık 50 bilgisayarlık falan. Kafe sahibini de tanırdım, bayağı da severdim. O da beni severdi. :)

Ben bir bilgisayarda GTA 5 videosu bakıyordum, kafe sahibi de gördü ve "Bak bak şu bilgisayarlarda GTA 5 var oynamak istersen." dedi, ben de hemen o bilgisayarlardan birine kaçtım.

Oynadım, oynadım, kafe sahibi de videoya aldı. Videoyu sonra alamadım bu arada.

2016 veya 2017'de, internet kafeye kuzenimle gitmiştim. Kuzenim de Almanya'dan gelmişti, Türk vatandaşı değildi. Yine o bilgisayarlardan birinde video bakıyordum. Sonra birisi geldi, kulaklığımı çıkardı. Genellikle bu tür şakaları ablam yapardı. Arkama mutlu mutlu dönüyordum, bir baktım POLİS!

Kimlik istediler. Ben de kanunları felan yeni yeni belliyorum. Ben kimliğimi verdim, kuzenimin de Alman vatandaşı olduğunu söyledim. Kuzenime "Kaçak mısın?" dedi, ben de annesinin Türk vatandaşı olduğunu söyledim. Sonra öğrendim ki, kimlik taşıma zorunluluğu 18 yaşında başlıyormuş. Polisler bir süre sonra gitti, benim hâlen elim ayağım titriyor. Kuzenim de şaşkın şaşkın bana "Polisler bizi alıp götürecek mi?" diyordu. Onu sakinleştirmeye çalışıyordum. Sonra eğlencemize kaldığımız yerden devam ettik. :D

En üzücü olay ise, o internet kafenin kapanması oldu. Yaklaşık iki ay önce. Bilgisayarlar ve masalar boşaltılmış, kafe sahibi de etrafa bakıyordu.

Uğradık, sorduk neden kapattıklarını. "Gelirlerimiz azalıyor, giderlerimiz artıyor. Herkeste internet var. Müşteri az. Ayrıca günümüzde PUBG gibi oyunları oynatabilecek sistemler en az 10.000 TL. Polisler ayrı bir bela, kanun bilmiyorlar. Buraya eğlence mekânı muamelesi yapıyorlar, giyimimize karışıyorlar. Sürekli ceza. Polislerin kulaklık çıkarıp kimlik sorması da cabası." dedi.

Yaklaşık bir ay Almanya'da kaldıktan sonra döndüğümde kocaman "SATILIK" tabelasını görünce daha da üzüldüm.

Ama kapatılmasına en çok kuzenim üzüldü. Burada anlattığım anılar sınırlı. Daha çok var. Kuzenim için de öyle.

Kendisinin telefon numarasını aldım konuşuruz diye. Okuyorsa buradan selamlar. :)

Benim düzenli olarak gittiğim kafeler de kapandı. Geçen o sokaktan geçtim, baktım kafenin yerine tekstil dükkanı açılmış.

Son düzenleme:
Daha 11 yaşında iken, tek başına internet kafeye tabi ki alınmıyordum. Kuzenime söyledim (o zamanlar 15 yaşındaydı) dedim böyle böyle diye. Sonra okulu bitti yanında arkadaşıyla geldi beraber okula en yakın kafeye girdik ama görseniz FBI adam kaçırıyor sanarsınız. Kafamı öne eğdiler herkesten gizli gizli üst kata çıktık. Ben PC başına geçene kadar parayı verip onlar da geldiler. Sonra ne mi oldu? Kuzenim ile arkadaşının 1 saat boyunca Minecraft'ta kapışmalarını izledim.

Bizim kafelerde hiç yaştan dolayı kafeye almama durumları yoktu. Oturduğu koltukta ayakları yere değmeyen çocuklar gördüm ben. 🙂

Ozamanlar tabi internet cafe programları yok, parayı verirdik kadın giriş ve çıkış saatimizi kağıda yazar verirdi... Kadına inadına saatim bitince gel beni kaldır derdim😂 Babamdan 1milyon ala ala giderdik heyt bee. Ama o kadına hakkımı helal etmiyorum😂😂

Konsol kafelerde vardı. En azından ben öyle görmüştüm. 1 saat diye gidip 3 saate oynamıştık. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı