İnternet nasıl iyileştirilir?

kullanilmiyorr

Hectopat
Bazı insanlarda görüyorum her yere sabit bir şekilde alabilecekleri en düşük pingi alıyorlar. Kullandığımız internette aynı bu bahsettiğim kişilerle.

Mesela ben CS:GO'ya bir gün 80 ms bir gün 35 ms alıyorum. Routing ile ilgili sıkıntılar var bunu nasıl düzeltebilirim? Ayrıca yurtiçinde de çok garip pingler alıyorum. İstanbula Kocaeli'den 30 ms alıp, Ankara'ya veya başka bir yere daha düşük ping almak gibi.

Bunlar nasıl düzelir? Kullanıcının yapabileceği en iyi ayarlar nelerdir? Diğer sorunlar için kimlerle görüşülmesi gerekir? Panelden hangi ayarlar yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı insanlarda görüyorum her yere sabit bir şekilde alabilecekleri en düşük pingi alıyorlar. Kullandığımız internette aynı bu bahsettiğim kişilerle.

Mesela ben CS:GO'ya bir gün 80 ms bir gün 35 ms alıyorum. Routing ile ilgili sıkıntılar var bunu nasıl düzeltebilirim? Ayrıca yurtiçinde de çok garip pingler alıyorum. İstanbula Kocaeli'den 30 ms alıp, Ankara'ya veya başka bir yere daha düşük ping almak gibi.

Bunlar nasıl düzelir? Kullanıcının yapabileceği en iyi ayarlar nelerdir? Diğer sorunlar için kimlerle görüşülmesi gerekir? Panelden hangi ayarlar yapılabilir?

Download ve upload hız değerlerin neler?

Evet var ama uploadın öyle 0.vs değerlerinde değil ona rağmen sorun yaşıyorsan kullandığın operatörle iletişime geçmelisin.
Türk Telekom kullanıyorum pingden gram anlamıyorlar, bana dedikleri tek şey modeminizi kapatın açın :D. Başta işe yaramıştı aslında farklı IP gelince sanırım Viyana'ya 35 ms falan almaya başlamıştım ama sonra bir kere 80'e sabitlendi ne kadar kapatıp açsam da azalmıyor.

CS:GO sunucuları yurt dışında olduğu için bağlantıdaki ping ne kadar düşük olsa da oyunda artış olabiliyor. Mesela Valorant ya da Zula oynarken çok daha düşük pinglerde oynarsınız. Ek olarak fiber altyapınız varsa o zaman düşük pinglere ulaşabilirsiniz. Ama anladığım kadarıyla şu an VDSL kullanıyorsunuz. Ethernet'le bağlanmak dışında sizin yapabileceğiniz pek bişey yok. Zaten o kadar kötü bi ping değeriniz de yok. 80 gayet kabul edilebilir bir değer.

Türk Telekom kullanıyorum pingden gram anlamıyorlar, bana dedikleri tek şey modeminizi kapatın açın :D. Başta işe yaramıştı aslında farklı IP gelince sanırım Viyana'ya 35 ms falan almaya başlamıştım ama sonra bir kere 80'e sabitlendi ne kadar kapatıp açsam da azalmıyor.

Bana 8 kere aynı lafları söylediler en son bağıra çağıra tartıştım ve servis geldi. Modem değişti. Her ne kadar Ethernet ile bağlansam da modemden Ethernet girişine bağlandığım için modemin sorunu etkiloyrmuş. Böylece çözüldü:D

CS:GO sunucuları yurt dışında olduğu için bağlantıdaki ping ne kadar düşük olsa da oyunda artış olabiliyor. Mesela Valorant ya da Zula oynarken çok daha düşük pinglerde oynarsınız. Ethernet'le bağlanmak dışında sizin yapabileceğiniz pek bişey yok. Zaten o kadar kötü bi ping değeriniz de yok. 80 gayet kabul edilebilir bir değer.
Ama 35 ile oynamak varken 80 eziyet gibi, çok farkediliyor. Valorant veya Zula oynarken düşük pinglerde oynarız evet ama düşük ping dediğiniz Kocaeli'den İstanbul'a 30 35 ms ile bağlanmaksa bence bu düşük olmaz. Siz düşünebiliyor musunuz Türkiye'den Viyana'ya 35 ms ama yan yana 2 şehirden 30 ms :D. Pingi sabit her yere düşük çıkanlara ve stabil olanlara özeniyorum ondan sormuştum.
Bana 8 kere aynı lafları söylediler en son bağıra çağıra tartıştım ve servis geldi. Modem değişti. Her ne kadar Ethernet ile bağlansam da modemden Ethernet girişine bağlandığım için modemin sorunu etkiloyrmuş. Böylece çözüldü:D
O da çözüm olabilir fakat modem eski değil. Ve 35 ms alabildiğim modemde kafasına göre rastgele değişip artması mantıklı gelmedi.

Geri
Yukarı