İnternet sitesi ile para nasıl kazanılır?

Sana ayrıntılı anlatayım.
1. Reklam platformlarından reklam almak. Sadece trafiği düzenli ve yüksek olan sitelere reklam veriyorlar. Google Adsense gibi.
2. Trafiğin yüksekse sitene banner eklersin yani bildiğin resim. Buraya reklam verebilirsin yazarsın millet reklam verir. Bunu yapan bir arkadaşım var. Bannerden 300TL kazanıyor. Sadece birinden.
3. Sitenin altına ücretli link verirsin. İnsanlar yada botlar o linke tıklıyorlar. Yine aynı arkadaşım 100TL'ye kombi dükkanı linki vermişti.
4. Ücretli içerik yazabilirsin. Örneğin en iyi 10 Discord sunucusu dersin içlerinden bir tanesi ücretli olur. Yada sadece ona özel yazı girersin.

Buraya kadar olanlar basit içerikle reklamdan kazanma modeliydi. Yavaş yavaş gelir modellerini büyütelim.

5. Affiliate linkleri paylaşırsın. Örneğin oyuncu koltuğu linki koyarsın ve eğer senin linkinle satılırsa % komisyon kazanırsın. Affiliate çok cazip gelse bile bundan kazanmak için farklı hilelere ihtiyaç var. Hile diyorum ama growth hacking olması gerek. Türkçe'ye geçince kötü anlamı varmış gibi oluyor. Halbuki değil.

Affiliate'den Ciddi Gelir Nasıl Kazanılır?
a) Niş blog aç. Yani sadece bir tane konuya odaklanan bir blog. Örneğin çatal bıçak seti. :D Yada Türk kahvesi üzerine olabilir. Ama sadece 1 konuya ait olsun. Sonra SEO'lu (Arama Motoru Optimizasyonu) içerikler oluştur ve önerirken link paylaş. Örnek içerik: How To Make Turkish Coffee At Home • Turkey's For Life Burada yazıyı yazan kişi Amazon linki paylaşmış. Amazon linki ile tıklayınca cookie alıyor. Yani o linke tıklasın ama cezveyi satın almasın 30 gün boyunca başka bir şey satın alsın yine sen komisyon kazanıyorsun. 10$'ın %1 falan. Bunların oranları değişiyor.
b) Zenginlere hitap eden blog aç. Bir zengin sporu yelkencilik. Yani ben yelkencilik yapabilmem için yelkenlim olması lazım. :D Bu yüzden zengin sporu diyorum. Sen eğer yelkencilik odaklı İngilizce blog açıp kaliteli içerikler üretip Amazon'dan yelken parçaları, alet edavatlarını satarsan ciddi kazanırsın. Çünkü çatal satarken maksimum 10$'dan kazanıyorsun. Yelkende 500$'dan kazanıyorsun. 500$%1 > 10$%1
c) Yüksek komisyonlu affiliate siteleriyle anlaş. %50 komisyon verenler var. Yada bir satışta 50$ verenler var. Üye başına 5$ veren bile var. Araştırmak gerek. Ben aklıma gelen bir tanesini paylaşayım. AppSumo.com, %2000 indirimli şeyler paylaşıyor. Affiliatesi bile var. Bunu Türkiye'de en çok ve en iyi kullanan Fırat Demirel. GirişimlerNet ile çok güzel kullanıyor. Bir indirim kulübü kurdu ve burada paylaşım yapıyor.
d) İyi hedeflenmiş reklamlar ver. Instagram'da şunu yapabilirsin. İstanbul'da en çok kira veren mahalleyi bul. Bunun posta kodunu yaz sadece bunlar görsün de. Ardından iPhone olanlar ve İngilizce konuşanlar görsün de. Ardından daha önceden reklamdan alışveriş yapmış kişiler görsünde. Sadece onlara göster reklamı. Reklamda ister sitenin reklamı olur ister direkt affiliate linki olur paylaştır. Yüksek oranla satılır. Hatta öyle bir hedeflersen herhangi bir ünlülün satın almasını bile sağlayabilirsin. Bunun profesyonelleri bunu yapabilir. Aleyna Tilki yada Tarkan senin ürününü alabilir. İmkansız değil sadece reklam yapmayı bilmek gerek.

Buraya kadar affiliate ve reklamdan bahsettim. Ve evet, ürününüzün reklamını iyi yaparsanız 5 verip 10 alabilirsiniz. Şaka gibi değil mi? Resmen sınırsız para kaynağı. Ama baya prof olmak lazım. Bilmeden atmalayın yani. :)

6. Web sitene bağış tuşu ekleyebilirsin. Patreon yada BuyCoffeeMe gibi sitelerle bunu çözebilirsin. Ko-Fi diye site var. Ona üye olup sitenin köşesine bana bağış yapın diye yazıp link bırakıyorsun bu kadar.
7. Ücretli içerikler oluşturabilirsin. Patreon ile Wordpress'i bağlayıp sadece para verenlerin görebileceği linkler oluşturabilirsin. Patreon'un kendisinde bile bu yapılabiliyor. Biliyorum çünkü bizzat kendim denedim. Ve evet, kazandım.

Şimdi işin biraz detayına inelim.
8. SaaS site oluşturabilirsin yani her ay sana düzenli para veren insanlara bir hizmet sunabilirsin. Örneğin Netflix aylık ücret alıyor ve film izliyorsun. Gibi. Burada önemli olan 2 şey var. 1) Hangi sorunu çözüyorsun? 2) Hedef kitlen kim? Mesela ben şu an bir mikro SaaS üzerinde çalışıyorum. Tek bir sorunu çözüyor. Yani roket falan yapmak zorunda değilsin. Basit düşünmek lazım. Ve hedef kitlem profesyoneller. Demek istediğim benim sitede aylık 99$ ücret istiyorum. Komisyonlar vergiler falan çıksın 50$ kalsa bile. Ayda 5000 TL kazanmak için sadece 12 kişiye satabilirsin. Koskoca dünyada 12 kişi illaki bulunur diye düşünüyorum.

Mesela sen Dubai'deki şehleri hedef kitle olarak alırsın. Bir video izlemiştim namaz kılmayı öğreten çocuk seccadesi yapmışlar. Ve bu Dubai'de satılıyor. Adamlar zevkine tuvaleti altın yapıyorlar. Hedef kitle önemli. :)

9. Bir takım tasarımlar geliştirirsin ve bunları sitenden vb sitelerden satabilirsin. Örneğin craftwork.design. Bu kişi ikon setleri tasarlıyor ve sitede paylaşıyor. UI kitler tasarlayıp paylaşıyor. Şimdi iki üç kişilik ekibi var ve muhtemelen ayda 1 milyon dolar kazanıyordur.

Türkleri hedeflersen TL kazanırsın. Dünyayı hedeflersen Dolar kazanırsın.
- Uğur KILCI

:D

Aklıma bunlar geldi. 10'u tamamlayamadım. :D Şu zamana kadar 600'den fazla projeyi hayata geçirdim. Hunharca bilgi birikimim var. Ve hala öğreniyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başarılar. :)

Evet arkadaşlar sorum bu, internet sitesi açarak nasıl gelir elde ederim?

Oyun indirmek için web site açsam ne kadar gelir elde ederim? Reklam vs. ile.
Korsan oyun paylaşmayın. Farkında olmadan virüs bulaştırabilirsiniz.
Ama vazgeçtim veya sitenin türünü değiştirdim der iseniz. Google ads gibi programlar ile sitenize reklamlar koyabilir. Kodlama bilginiz var ise, adblock koruması yapabilirsiniz. Ama reklamları abartmamalısınız. Yoksa kimse girmez.

Geri
Yukarı