İnternet Tarayıcılarının Kullandıkları Motorlar

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Her biri diğerinden daha hızlı daha farklı olduğunu iddia etseler de temelde aynı veyahut gerçek anlamda farklı oldukları internet tarayıcılarının kullandıkları motorları aşağıya yazdım. Temel olarak bu motorların işlev, performans, kaynak tüketimi konusunda birbirlerinden farklı oldukları aşikar. Bu listeye bakıp siz de bir çıkarımda bulunabilirsiniz ve tercihinizi yapabilirsiniz. Misalen X tarayıcı bu motoru kullanıyor ve kendine özelleştirme yapıyor. Chromium projesi örneğin. Opera kendine özel, Microsoft Edge kendine özel, Google Chrome kendine özel.

Blink;
  • Aloha
  • Avast
  • Beaker
  • Blisk
  • Brave
  • Chrome
  • Chromium
  • Citrio
  • Coc Coc
  • Dragon
  • Edge
  • Epic
  • Falkon
  • Maxthon
  • Opera
  • Otter
  • Puffin
  • SalamWeb
  • Samsung Internet
  • Silk
  • Sleipnir
  • Sputnik
  • SRWare
  • Torch
  • UC
  • Vivaldi
  • Whale
  • Yandex
Gecko;
  • Firefox (Quantum)
  • Conkeror
  • GNU IceCat
  • IceDragon
  • K-Meleon
  • PirateBrowser
  • SeaMonkey
  • Tor
  • Waterfox
WebKit;
  • Dolphin
  • Dooble
  • GNOME Web
  • iCab
  • Konqueror
  • Midori
  • Roccat
  • Safari
  • surf
Diğer;
  • 360
  • Avant
  • Basilisk
  • Cake Browser
  • CM Browser
  • eww
  • Flow
  • Internet Explorer
  • Links
  • Lunascape
  • Lynx
  • NetFront
  • NetSurf
  • Pale Moon
  • QQ browser
  • qutebrowser
  • SlimBrowser
  • w3m

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak anlayamadım burada ne anlatmak istediğini biraz daha detaylı açıklar mısın bilginin kötüsü olmaz öğrenmiş olayım ne demek istedikleri kralll ^^

Bunu biliyorum Chrome arama motoru olduğunu da biliyorum bilmediğim şey blink arama motoruysa Chrome ne oluyor vs vs
Arama motoru değil tarayıcı motoru kardeşim tarayıcıyı oluşturan iskelet.

Ben hala şeyi anlamış değilim, Chrome'un bu kadar yüksek ram yemesini. Acaba diyorum eklentilerden dolayı mı, aynı motora sahip muadilleri daha az çünkü.

Uzman kişiler şu an en hızlı tarayıcının Brave olduğunu söylüyor. Ben de birkaç gündür deniyorum gayet hızlı fakat sağ tık ile translate etme eksiği var.
Nerde diyor bu uzman kişiler? Brave fanatikliği var bu forumda.
Hocam sizin önerdiğiniz tarayıcı nedir? Çok bunaldım artık Opera’dan. (konu ile alakasız biliyorum ama bu alana ilgi duyuyor gibisiniz. O yüzden sormak istedim. )
Microsoft Edge kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır. Tavsiye de ediyorum. Sistemle bütünleşik anormal bir şekilde bana Chrome'dan daha hızlı geliyor. Reklam engelleme eklentisi olarak da uBlock Origin kullanıyorum senelerdir.

Son düzenleme:
Nerde diyor bu uzman kişiler? Brave fanatikliği var bu forumda.

Microsoft Edge kullanıyorum yaklaşık 1 yıldır. Tavsiye de ediyorum. Sistemle bütünleşik anormal bir şekilde bana Chrome'dan daha hızlı geliyor. Reklam engelleme eklentisi olarak da uBlock Origin kullanıyorum senelerdir.
Ben demiyorum mesela bu arkadaş diyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı