İnternet tarayıcısı önerisi

Brave öneririm. Davadan sonra da arama motoru olarak DDG güzeldir. Ama Brave biraz fazla RAM kullanıyor, söyleyeyim. Bazen 500 MB bazen 900 MB RAM tüketiyor yani.

Millenicom kullanıyorsanız tarayıcının bir farkı yok hiçbir türlü internetiniz yok zaten.
O biraz şans meselesi. Örneğin kendi evim altyapısı kötü olan eski bir semtte idi. Altyapı TTelekom'a ait. ADSL 5 MBit üzerinde bağlantı kurabilen yok. TTelekom'da, anlaşma yaptığınız ISS'lerde sorunu çözme konusunda adım atmıyorlar. Daha sonra işe giderken yapılan yol masrafı ve zaman kaybı, internet gibi sorunlar yüzünden evimi kiraya verip işyerine yakın olan bir semte taşındım. Semt oldukça yeni, altyapısı da iyi. 50 mbit VDSL2 kullanıyorum. 2 yıldır elektrik kesintileri dışında bir defa kopmadı. Zaten evimden aldığım kira + yol masrafı = yeni ev kirası olduğu için cebimden para vermemişte oldum. Yıllarca yollarda, kötü internette sürünmeye değmezmiş. 😉 🐱☺️🐱☺️

Edit : Şu an dışarıdan bakınca "ya aslında ne kadar basitmiş çözmesi" denilen konular insanı oldukça agresif yapabiliyor. Taşındıktan sonra fark ettim. En azından park tam yanımda, deniz karşımda ( sayılır, biraz yürümek lazım ). Eski semtte park dediğin gece kafa çekmek için gidilen yerdi mesela. 🥴

Son düzenleme:
Hocam ben bugün normal Opera'dan Opera GX'e geçtim bence iyi. Başka hiç internet tarayıcısı görmediğimden bana iyi geliyordur belki de özelleştirmeleri çok iyi. Yüklerseniz pişman olmazsınız ve denemekten zarar gelmez. En beğendiklerinizi deneyip seçin birini. Hem test ettiğiniz için de size daha iyi olur. Zaten hepsinin amacı internetten bir şey aramak.

@Murat159 HTTPS Everywhere hakkında bir sıkıntı duymadım. Kaynak var mı?
Bu tür şeyleri değiştirdiğimde daha sonra unutmamak için not alıyorum. Baktım notlarıma da sistem kaynaklarını çok fazla tüketiyor diye not almışım. O yüzden değiştirmişim. Öyle görünüyor. Sorun çikartanlar Hoverzoom ve the great suspender imiş.

O biraz şans meselesi. Örneğin kendi evim altyapısı kötü olan eski bir semtte idi. Altyapı TTelekom'a ait. ADSL 5 MBit üzerinde bağlantı kurabilen yok. TTelekom'da, anlaşma yaptığınız ISS'lerde sorunu çözme konusunda adım atmıyorlar. Daha sonra işe giderken yapılan yol masrafı ve zaman kaybı, internet gibi sorunlar yüzünden evimi kiraya verip işyerine yakın olan bir semte taşındım. Semt oldukça yeni, altyapısı da iyi. 50 mbit VDSL2 kullanıyorum. 2 yıldır elektrik kesintileri dışında bir defa kopmadı. Zaten evimden aldığım kira + yol masrafı = yeni ev kirası olduğu için cebimden para vermemişte oldum. Yıllarca yollarda, kötü internette sürünmeye değmezmiş. 😉 🐱☺️🐱☺️

Edit : Şu an dışarıdan bakınca "ya aslında ne kadar basitmiş çözmesi" denilen konular insanı oldukça agresif yapabiliyor. Taşındıktan sonra fark ettim. En azından park tam yanımda, deniz karşımda ( sayılır, biraz yürümek lazım ). Eski semtte park dediğin gece kafa çekmek için gidilen yerdi mesela. 🥴
Yok hocam benimkini Millenicom çözmüyor. Altyapım gayet iyi param olsa gigabit fiber bile alabiliyorum. Daha önce 50 mbit Türk Telekom kullanıyordum. Millenicom'a geçtim 1 haftadır altyapıda problem var diyorlar. İnternetimi açamadılar. Yanlış porta bağlanmış gibisinden bir şey demişti arkadaş.

O konuda biraz daha iyileştirme yaptılar diye biliyorum. Önceden 55.000-85.000 MB civarı tüketiyordu. Ayrıca yanlış bilmiyorsam Smart HTTPS siteleri HTTPS açmaya zorlamıyor. Eğer siteye bağlanan bir tane sunucu bile HTTP desteklemiyorsa devre dışı kalıyor diye biliyorum.

Screenshot_11.png

HTTPS Everywhere şu ayarı açınca sana bu site güvenilir değil uyarısı veriyor. Kullanıp, kullanmamayı sana bırakıyor.

Screenshot_12.png

Bu tür şeyleri değiştirdiğimde daha sonra unutmamak için not alıyorum. Baktım notlarıma da sistem kaynaklarını çok fazla tüketiyor diye not almışım. O yüzden değiştirmişim. Öyle görünüyor.

O konuda biraz daha iyileştirme yaptılar diye biliyorum. Önceden 55.000-85.000 MB civarı tüketiyordu. Ayrıca yanlış bilmiyorsam Smart HTTPS siteleri HTTPS açmaya zorlamıyor. Eğer siteye bağlanan bir tane sunucu bile HTTP desteklemiyorsa devre dışı kalıyor diye biliyorum.

Eki Görüntüle 924521

HTTPS Everywhere şu ayarı açınca sana bu site güvenilir değil uyarısı veriyor. Kullanıp, kullanmamayı sana bırakıyor.

Eki Görüntüle 924524
Ben herhangi bir sorun yaşamadım. çalışmasında bir problem yok gibi. HTTPS Everywhere i uygun olduğum bir zamanda tekrar deneyeceğim. Bir şeyi tamamen gözden çıkartmak zaten mantıklı olmaz, her an tekrar işinize yarar hale gelebiliyor gelecekte. 🐱

Geri
Yukarı