İnternet tarayıcısı önerisi

Hangi internet tarayıcısını kullanmalıyım? En hızlı ve güvenlisi hangisi ne onerirsiniz?

Kesinlikle birçok yayıncının ve oyuncunun kullandığı Opera GX. Hızlı, güvenilir, kişiselleştirebilme hatta ne kadar raminizi kullanmasını bile seçebiliyorsunuz. Tasarım olarak da inanılmaz iyi.

Slimjet. Yine Chromum tabanlı, eklentilerle tam uyumlu ama sistem kaynakları kullanımı daha az. Edge bile bundan fazla kaynak kullanıyor. Ekran görüntüsü böyle. Yukarıdaki her grupta 3-4 tab açık. Ilkinde tablari uyuttugunda 500 MB civarında RAM kullanımı var. 2. resimde 29 tab aktif halde 1,7 GB RAM kullanımı var. 30 kadar da eklenti yüklü
İşletim sisteminiz 64-Bit ise 64-Bit sürümünü kullanın. Ayrıca Ublock Origin varken kendi reklam engelleme ayarını kapatın. Aynı işleve sahip birden fazla uzantı çalıştırmak, diğer uzantıların işlevlerini bozacaktır. Bağlantıda 64-Bit sürümü ve önerdiğim ayarlarını paylaştım.

chrome://settings/adBlocker

Screenshot_4.png

chrome://settings/appearance

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Ayrıca uzantı simgesi ile işin olmayanları gizlemeni öneririm.

Screenshot_8.png

Çünkü 32-Bit uygulamaların belirli bir bellek tüketim sınırı vardır. Siz onun sınırına yaklaşınca takılmaya ya da tamamen çökme gibi sorunlara yol açacaktır. Güvenlik ve performans içinde 64-Bit uygulamalar daha iyidir.

İşletim sisteminiz 64-Bit ise 64-Bit sürümünü kullanın. Ayrıca Ublock Origin varken kendi reklam engelleme ayarını kapatın. Aynı işleve sahip birden fazla uzantı çalıştırmak, diğer uzantıların işlevlerini bozacaktır. Bağlantıda 64-Bit sürümü ve önerdiğim ayarlarını paylaştım.

chrome://settings/adBlocker

Eki Görüntüle 924491

chrome://settings/appearance

Eki Görüntüle 924494

Eki Görüntüle 924493

Eki Görüntüle 924492

Ayrıca uzantı simgesi ile işin olmayanları gizlemeni öneririm.

Eki Görüntüle 924495

Çünkü 32-Bit uygulamaların belirli bir bellek tüketim sınırı vardır. Siz onun sınırına yaklaşınca takılmaya ya da tamamen çökme gibi sorunlara yol açacaktır. Güvenlik ve performans içinde 64-Bit uygulamalar daha iyidir.
Portable kullanımı tercih ediyorum. Bu yüzden 32 bit seçtim. Pratikte aralarında bir performans farkı göremedim. Reklam engelleyici konusunda haklısınız. İkisi birden stabil olmaz zaten. Kendi engelleyicisinde seçenekler kısıtlı diye ublock tercih ettim. ublock origin + brivacy budger + noscript + crypto miner blocker + pop up blocker for chrome + smart https + youtube için adblock + ublacklist + youtube için sponsorblock + blocksite + webRTC control kullanıyorum ben. noscript kontrolü biraz zorlasa da bu şekilde nette epey rahat ettiriyorlar. tavsiye ederim. bellek kullanımı konusunda otomatik bellek optimizasyonu kullanımı oldukça düşürmekte. 4 gb limitine takılmayı bırakın 30 tab ile 2 GB dahi görmedim henüz. stabilite için ise 32 - 64 arasında slimjet için fark görmedim. Ayarlar ve uzantılar notunuzu inceleyeceğim. Elbette yararlı püf noktaları vardır.

Edit : Eklentiler kısmına el atmanızda fayda var. HTTPS Everywhere güvenli olmadığı için kaldırıldı. Yerine Smart HTTPS olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı