İnternet tesisat problemi

hbsv8

Centipat
Merhaba arkadaşlar, bir konuda fikirlerinizi almak için yazıyorum.

2017 Haziran ve 2019 Haziran arasında 2 yıl boyunca Vodafone 24 Mbps internet kullandım ve hiçbir şekilde hız, kopma vs. problemler yaşamadan 21-22 Mbps civarında bir hız aldım. Taahhütümün dolmasıyla TurkNet'e geçme kararı alarak 35 Mbps paketine geçiş yaptım. Yapılan kontrollerde altyapı 75-80 Mbps'yi destekliyor. TurkNet'e geçtikten sonra yaklaşık 3 ay 32 Mbps hız aldım ve gayet memnundum. Altyapı desteklediği için 75 Mbps'lik pakete geçeyim dedim ve ne olduysa bundan sonra internet kopmaya başladı ve alabildiğim maksimum hız 3 Mbps'ye çakıldı kaldı. Hızı tekrardan 35'e çektik. En az 3-4 arıza kaydı açıldı ve her seferinde ankastreye kadar 75 Mbps geldiğini, problemin iç tesisatta olduğu söylendi. Bende sorunun çözümü için dışarıdan birisini buldum ancak dairemin bulunduğu porta kabloyu çıkarıp yeniden çakınca sorun düzeldi. 2-3 gün sonra yine aynı şekilde olmaya başladı. Modemi açıp kapattığımda DSL ışığı dakikalarca yanıp sönüyor ve sabitlendiğinde ise 3-4 Mbps'yi geçmiyordu. Zaman zaman kendi kendine 14-15'leri de buldu. Bende sorunun TurkNet'ten olabileceğini düşünerek yerelde Türk Telekom altyapısı üzerinden hizmet veren bir firmaya geçtim. 1 hafta önce kurulum yapıldığında 22 Mbps'yi görürken 1 gün sonra durum değişti ve hızım 6-7 Mbps'ye sabitlendi. Geçtiğimiz pazar günü hiçbir müdahale olmadan neredeyse tüm gün 22 Mbps hız alarak kullandım ki kullanımın yoğun olduğu bir gün. Ertesi gün sabah 2-3'lerde sürünüyordu yine. Bu yerel firmanın teknik desteğiyle görüştüğümde onlarda binaya gelen hızda sıkıntı yok daireye gelen hızda problem var diyorlar. Benimde kafamın almadığı 5 yıllık bir binada oturuyorum, bugüne kadar kullanırken pat diye problem çıkması normal midir? Bana pazar günü 22 Mbps veren iç tesisatım pazartesi sabahı 2-3 Mbps'yi zor verdi. Aşağıya eklediğim modem değerleri bize bir şey ifade eder mi? Yol gösterirseniz sevinirim. Boş yere tesisata masraf yapmak istemiyorum. Hakikaten sıkıntılı ise değiştirelim ama değilse de yazık olacak.

Dosya Ekleri

• IMG_20191224_200725.jpg
    IMG_20191224_200725.jpg
    1,4 MB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı