İnternet üzerindeki IP adresi durumu

IP adresiyle başa çıkmak zor bir şey değil, örneğin geçen hafta 1.2.3.4 diye bir IP adresine sahiptiniz ve sonra modemi kapatıp açtınız IP adresiniz değişti, internet sağlayıcınız bu IP adresinin bir dönem size ait olduğunu biliyor bu bilgiler sağlayıcıların sistemlerinde saklanıyor, ISS'ler sizi internette sizden iyi biliyorlar. Ana bilgisayar IP'sinden kastınız nedir?
Zaman ayırıp konuyu cevapladığınız için teşekkür ederim. IP'ler ve onlarla ilgili bilgiler ISS sistemlerinde saklanıyor, buraya kadar her şey tamam. Ama bu veriler zorunlu haller (siber suçlar, yasa dışı faaliyet vb.) dışında üçüncü kimselerle paylaşılmıyordur umarım, değil mi?
Ana bilgisayar IP'sinden kastınız nedir?
Onu ben de tam olarak bilmiyorum, @Dyrothbrk öyle yazınca ben de öyle anlamak zorunda kaldım.

IP adresiyle başa çıkmak zor bir şey değil, örneğin geçen hafta 1.2.3.4 diye bir IP adresine sahiptiniz ve sonra modemi kapatıp açtınız IP adresiniz değişti, internet sağlayıcınız bu IP adresinin bir dönem size ait olduğunu biliyor bu bilgiler sağlayıcıların sistemlerinde saklanıyor, ISS'ler sizi internette sizden iyi biliyorlar. Ana bilgisayar IP'sinden kastınız nedir?

Ana bilgisayar IP kullandığın bilgisayarın IPS'i modemin degil.

Zaman ayırıp konuyu cevapladığınız için teşekkür ederim. IP'ler ve onlarla ilgili bilgiler ISS sistemlerinde saklanıyor, buraya kadar her şey tamam. Ama bu veriler zorunlu haller (siber suçlar, yasa dışı faaliyet vb.) dışında üçüncü kimselerle paylaşılmıyordur umarım, değil mi?
Paylaşılmaması gerek, başka ülkelerde ISS'lerin kullanıcı verilerini reklam şirketlerine satarak para kazandığı ile ilgili birkaç bilgiye denk gelmiştim ama Türkiye'de bununla ilgili bir çalışma araştırma yapan yok, belki bizdeki ISS'lerde kullanıcı verilerini satarak ekstra para kazanıyor kim bilir.
Ana bilgisayar IP kullandığın bilgisayarın IPS'i modemin degil.
O IP adresi değiştirilebiliyor, bende ethernet kablosunu çekip takınca yeni IP veriyordu ama bunu yapmadan bilgisayar üzerindende farklı bir IP verilebiliyor, tabii bu bahsettiğim IP açık ağa etki etmiyor sadece yerel ağda kullanılıyor.

Geri
Yukarı