Internetim VDSL mi VDSL2 mi ADSL mi?

Fallen God

Hectopat
Internet değerlerim şunlar:

20231215_133927.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Türkiye'de kullanılan xDSL türleri ADSL2(max 16 Mbps) ve VDSL2(profil 17a ~ 100 Mbps) oluyor. Ekran görüntüsündeki hız değeri hiçbir ADSL internette elde edilemeyeceği için VDSL diyebiliriz.

Hocam peki bu modemlerde falan en fazla 300 Mbps yazıyor ama download hızı mı upload hızı mı anlamıyorum.
O değer modem/router cihazın yönettiği tüm trafiğin miktarıdır. Oysa kendisine bağlanan tek bir cihaza verebileceği internet en fazla 100 Mbps(o da ethernet kablosuyla) hızında olur.

Aslında AC750 veya AC1200 modemlerden bazıları bizim ülkemizden olmayan 35b profil VDSL destekliyor. O VDSL türünde teorik olarak 300 Mbps hız var. Bu cihazlardan yine bazıları gigabit ethernet portları ve MAC klonlama gibi fiber internet abonelerine hitap eden özelliklere sahipler. Yani VDSL ile kullanmaya müsait oldukları gibi 100 Mbps üstündeki fiber erişimini de neredeyse kayıpsız sağlarlar. Aynı zamanda bu gigabit ethernet bağlantıları ağ üzerindeki cihazlar arasındaki dosya paylaşma hızını da arttırabilir.

O değer modem/router cihazın yönettiği tüm trafiğin miktarıdır. Oysa kendisine bağlanan tek bir cihaza verebileceği internet en fazla 100 Mbps(o da Ethernet kablosuyla) hızında olur.

Aslında AC750 veya AC1200 modemlerden bazıları bizim ülkemizden olmayan 35b profil VDSL destekliyor. O VDSL türünde teorik olarak 300 Mbps hız var. Bu cihazlardan yine bazıları gigabit Ethernet portları ve Mac klonlama gibi fiber internet abonelerine hitap eden özelliklere sahipler. Yani VDSL ile kullanmaya müsait oldukları gibi 100 Mbps üstündeki fiber erişimini de neredeyse kayıpsız sağlarlar. Aynı zamanda bu gigabit Ethernet bağlantıları ağ üzerindeki cihazlar arasındaki dosya paylaşma hızını da arttırabilir.

Hocam ben bu internete AC750 modemini alıp PC'ye de AC58 adaptörü almak istiyorum sizce mantıklı mı? AC58 internete veya modeme göre güçsüz kalır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı