İnternetin hızı artarsa kullanım artar mı?

• Konuyu başlatan Copp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 801
Haa bir de şu var. Kotalı internet için.
Sayılar tamamen atmasyon, hesaplar gerçek. Hız ile saniyede veri miktarı kabaca hesaplandı, header vs düşünülmeden.
Diyelim ki,
Size 50 Mbit/s bağlantı verdiler. Aylık kotası da 100 GB. Kota dolunca da dönem sonuna dek 8 Mbit/s'ye iniyor.
Günde 4 saat tam kullansak interneti, saniyede 5 MB veri, 4 saatte 4x3600x5 = 72 GB etti mi?
Daha ilk günden kotayı yedik mi!
Kalan 28,5 gün, hızımız 8 Mbit/s kaldı.
Şimdi,
Tamam, 4 saatin her anında ful 50 Mbit/s kullanmayız. Ama %10 kullansak bile, 10. gün kota dolacak. O halde, neden yüksek hız?
Derim ki,
Kotasız olacaksa, ve gerçekten çokça kullanacaksam interneti, hızı yüksekçe olsun.
Ama kotalıysa, ve dönemin daha 1/3'ü dolmadan kotayı tüketip hızım düşecekse, neden yüksekçe hıza fazla para vereyim?
Yanıtlamamız gereken sorular bunlar.
Elbette ki sayılar atmasyon yukarıdaki. Siz kendi durumunuza göre kendi gerçek sayılarınız ile hesap yaparsınız. ;)
Ek:
Ah bir de kota aşınca ek para yazan ya da duran tarifeler var elbette. Onlar konu dışı. Başedilmez onlarla.
Arkadaşlar bugün babamı Türk Telekom'dan aramışlar. Aylık 250-400 GB internet kullanıyorsunuz demişler. Ben inanmıyorum açıkçası. Tek yaptığım şey çevrimdışı oyunlar oynamak ve webde dolaşmak. Kullanmadığım zamanlarda da Wi-Fi'yi kapatıyorum zaten. Aile genel olarak kullanmıyor ama sayı biraz bana fazla geldi.
Şimdi gelelim asıl soruya. İsterseniz internetin hızını arttırabiliriz demişler. Biz bu internetin hızını arttırırsak GB kullanımı artar mı?
Evde internetten TV hizmeti var mı? Hani Digiturk+ falan gibi? Dizi/film vs. için kullanılırsa o da çok fazla harcıyor neticede.

Son düzenleme:
Haa bir de şu var. Kotalı internet için.
Sayılar tamamen atmasyon, hesaplar gerçek. Hız ile saniyede veri miktarı kabaca hesaplandı, header vs düşünülmeden.
Diyelim ki,
Size 50 Mbit/s bağlantı verdiler. Aylık kotası da 100 GB. Kota dolunca da dönem sonuna dek 8 Mbit/s'ye iniyor.
Günde 4 saat tam kullansak interneti, saniyede 5 MB veri, 4 saatte 4x3600x5 = 72 GB etti mi?
Daha ilk günden kotayı yedik mi!
Kalan 28,5 gün, hızımız 8 Mbit/s kaldı.
Şimdi,
Tamam, 4 saatin her anında ful 50 Mbit/s kullanmayız. Ama %10 kullansak bile, 10. gün kota dolacak. O halde, neden yüksek hız?
Derim ki,
Kotasız olacaksa, ve gerçekten çokça kullanacaksam interneti, hızı yüksekçe olsun.
Ama kotalıysa, ve dönemin daha 1/3'ü dolmadan kotayı tüketip hızım düşecekse, neden yüksekçe hıza fazla para vereyim?
Yanıtlamamız gereken sorular bunlar.
Elbette ki sayılar atmasyon yukarıdaki. Siz kendi durumunuza göre kendi gerçek sayılarınız ile hesap yaparsınız. ;)
Ek:
Ah bir de kota aşınca ek para yazan ya da duran tarifeler var elbette. Onlar konu dışı. Başedilmez onlarla.

Evde internetten TV hizmeti var mı? Hani Digiturk+ falan gibi? Dizi/film vs. için kullanılırsa o da çok fazla harcıyor neticede.
Onlar yok hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı