İnternette Satılan Tasarım Bilgisayarları Neden AMD Ekipman Kullanıyor?

Tasarım bilgisayarı alacak olsanız AMD ekipmanı tercih eder miydiniz? (Lütfen önce konuyu okuyun)

• Evet, tercih ederdim

• Intel & NVIDIA ikilisi candır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Bazı programlar ayarları sistem özelliklerine göre gösteriyor. Eğer sisteminiz AMD olsaydı ekran görüntüsü koyduğunuz yerlerde AMD için ayarlar olurdu büyük ihtimal. Örneğin HandBrake programında bende sadece Nvidia ile hızlandırma seçeneği gözüküyor fakat AMD ekran kartı kullananlarda da AMD ile hızlandırma seçeneği gözüküyor.

Bazı programlar ayarları sistem özelliklerine göre gösteriyor. Eğer sisteminiz AMD olsaydı ekran görüntüsü koyduğunuz yerlerde AMD için ayarlar olurdu büyük ihtimal. Örneğin HandBrake programında bende sadece Nvidia ile hızlandırma seçeneği gözüküyor fakat AMD ekran kartı kullananlarda da AMD ile hızlandırma seçeneği gözüküyor.

Sistemimde Intel veya NVIDIA'ya dair hiçbir bileşen yok.

SS.jpg

Şaşırdım vallahi :eek: Bu durumu program yapımcılarının tembelliklerine bağlıyorum. Belki Intel&Nvidia ikilisinden para alıyor da olabilirler.

İsterseniz farklı programlara yönelebilirsiniz. Video dönüştürmek için HandBrake'i, video düzenlemek için de DaVinci Resolve'yi tavsiye ederim.

Örneğin 3D Max programında önceden render sırasında işlemciye çok yük binerdi quadro ekran kartları vray render motoru ile ekran kartı yükü kendi omuzlamaya başladı.

Burada ekran kartı bakımından yazılan her şeye hak veriyorum bence NVİDİA encode'da açık ara önde ancak Ryzen destop cpu'ları ile intel workstationları karşılaştırmak çok yanlış olur, intel'in xeon platinum 9282 server işlemcisi (56 çekirdek 112 işlem birimi) amd epyc 7742 (64 çekirdek 128 işlem birimi) server işlemcilerin gerisinde kaldı ki testlerle çoğu kez kanıtlandı, intel 10. nesil ile birlikte bir ivme yakalayabilir çünkü sonunda çoklu çekirdek ve işlem birimi metoduna geçtiler ve Ryzenlerin çoğuna kafa tutuyorlar ancak bunlar yinede AMD'nin tekli ve çoklu çekirdekte sergilediği yüksek performansları değiştirmiyor. İntel 14nm'den vaz geçmedikçe geride kalmaya devam edecektir ki AMD yeni nesil işlemcilerinde bile 5nm'ye geçmeye hazırlanıyor aradaki fark daha da açılacak eğer İntel bir şeyler yapmazsa. Artık işlemcilerde Ghz'nin de çok bir önemi kalmadı neredeyse her şey çekirdek sayısı oldu ki AMD işlemciler bunu resmen kanıtlıyor, mesela 9900k'nın karşına 3700x koyalım, ikiside 8 çekirdek 16 işlem birimine sahip, oyun kısmında 9900k 5-10 fps arası bir performans ile önde iken 3700x ağır iş yükü altında %5-10 ile önde performans sergiledi, yani burada sorulması gereken tek bir soru var alacağın işlemcide sadece oyun mu oynayacaksın 5-10 fps'i çok önemsiyorsun ve fazladan 500 tl veririm diyosan o zaman intel alman gerek ha yok ben hem oyun oynayıp hemde çoklu çekirdek işlemleri yapıcam diyorsan o zaman AMD alman gerek.

Burada ekran kartı bakımından yazılan her şeye hak veriyorum bence NVİDİA encode'da açık ara önde ancak Ryzen destop cpu'ları ile intel workstationları karşılaştırmak çok yanlış olur, intel'in xeon platinum 9282 server işlemcisi (56 çekirdek 112 işlem birimi) amd epyc 7742 (64 çekirdek 128 işlem birimi) server işlemcilerin gerisinde kaldı ki testlerle çoğu kez kanıtlandı, intel 10. nesil ile birlikte bir ivme yakalayabilir çünkü sonunda çoklu çekirdek ve işlem birimi metoduna geçtiler ve Ryzenlerin çoğuna kafa tutuyorlar ancak bunlar yinede AMD'nin tekli ve çoklu çekirdekte sergilediği yüksek performansları değiştirmiyor. İntel 14nm'den vaz geçmedikçe geride kalmaya devam edecektir ki AMD yeni nesil işlemcilerinde bile 5nm'ye geçmeye hazırlanıyor aradaki fark daha da açılacak eğer İntel bir şeyler yapmazsa. Artık işlemcilerde Ghz'nin de çok bir önemi kalmadı neredeyse her şey çekirdek sayısı oldu ki AMD işlemciler bunu resmen kanıtlıyor, mesela 9900k'nın karşına 3700x koyalım, ikiside 8 çekirdek 16 işlem birimine sahip, oyun kısmında 9900k 5-10 fps arası bir performans ile önde iken 3700x ağır iş yükü altında %5-10 ile önde performans sergiledi, yani burada sorulması gereken tek bir soru var alacağın işlemcide sadece oyun mu oynayacaksın 5-10 fps'i çok önemsiyorsun ve fazladan 500 tl veririm diyosan o zaman intel alman gerek ha yok ben hem oyun oynayıp hemde çoklu çekirdek işlemleri yapıcam diyorsan o zaman AMD alman gerek.
Kim istemez ki :D Net fiyat performans.

Burada ekran kartı bakımından yazılan her şeye hak veriyorum bence NVIDIA Encode'da açık ara önde ancak Ryzen destop CPU'ları ile Intel workstationları karşılaştırmak çok yanlış olur, Intel'in Xeon Platinum 9282 server işlemcisi (56 çekirdek 112 işlem birimi) AMD epyc 7742 (64 çekirdek 128 işlem birimi) server işlemcilerin gerisinde kaldı ki testlerle çoğu kez kanıtlandı, Intel 10. nesil ile birlikte bir ivme yakalayabilir çünkü sonunda çoklu çekirdek ve işlem birimi metoduna geçtiler ve Ryzen'lerin çoğuna kafa tutuyorlar ancak bunlar yine de AMD'nin tekli ve çoklu çekirdekte sergilediği yüksek performansları değiştirmiyor. Intel 14Nm'den vaz geçmedikçe geride kalmaya devam edecektir ki AMD yeni nesil işlemcilerinde bile 5Nm'ye geçmeye hazırlanıyor aradaki fark daha da açılacak eğer Intel bir şeyler yapmazsa. Artık işlemcileride GHz'nin de çok bir önemi kalmadı neredeyse her şey çekirdek sayısı oldu ki AMD işlemciler bunu resmen kanıtlıyor, mesela 9900K'nın karşına 3700X koyalım, ikisi de 8 çekirdek 16 işlem birimine sahip, oyun kısmında 9900K 5-10 FPS arası bir performans ile önde iken 3700X ağır iş yükü altında %5-10 ile önde performans sergiledi, yani burada sorulması gereken tek bir soru var alacağın işlemcide sadece oyun mu oynayacaksın 5-10 FPS'i çok önemsiyorsun ve fazladan 500 TL veririm diyorsan o zaman Intel alman gerek ha yok ben hem oyun oynayıp hem de çoklu çekirdek işlemleri yapacağım diyorsan o zaman AMD alman gerek.

Workstarion derken server sistemlerden bahsetmedim kendi adıma düzeltme gereği duydum, programlama 3D modelleme yapay zeka için olan sistemler di benim kastettiğim. Server sistemleri de elbet önemli ama Intel'de armut toplamayacaktır diye düşünüyorum.

Workstarion derken server sistemlerden bahsetmedim kendi adıma düzeltme gereği duydum, programlama 3D modelleme yapay zeka için olan sistemler di benim kastettiğim. Server sistemleri de elbet önemli ama Intel'de armut toplamayacaktır diye düşünüyorum.
İntel 14nm'yi bırakmazsa işleri biraz zor bence, bana kalırsa AMD daha tüketici dostu ve geleceğe daha iyi bir yatırım, intel de her işlemci değiştirdiğinde soket farklı olduğu için yeni anakartta alman gerekiyor ki bu hiç tüketici dostu bir şey değil ve bazı şirketleri gerçekten anlayamıyorum marka delisi mi desem bilemedim, intel xeon 8280 (28 çekirdek 56 işlem birimi) server işlemcisi 10 bin dolar iken amd epyc 7742(64 çekirdek 256 işlem birimi) 7.2 bin dolar ve epyc 7742 2 tane xeon 8280 den daha güçle çalışıyor, bana kalırsa bazı şeyler insanların markalara güvenmesinden kaynaklanıyor, intel çok güvenilen bir marka olduğu için amd geçip risk almak istemiyor sanırım insanlar veya şirketler. Yanlış hatırlamıyorsam intel şimdiye kadar çıkardığı en büyük işlemci son nesil xeon server işlemcisi onda da 56 çekirdek var, yani bana kalırsa Ryzen-Epyc (AMD) hiç kötü bir yatırım değil, iş gücü olsun oyun performansı olsun profesyonel düzeyde her şeyi sağlayabilecek çok yönlü bir işlemci serisi, ha yanlış anlamayın AMD övüyorum ama fanboy değilim, kendim de intel'den amd'ye geçtim geçen sene, hâlâ daha Nvidia ekran kartı kullanıyorum. Bu arada ben yazdığını yanlış anlamışım kusura bakma :)

Intel 14Nm'yi bırakmazsa işleri biraz zor bence, bana kalırsa AMD daha tüketici dostu ve geleceğe daha iyi bir yatırım, Intel'de her işlemci değiştirdiğinde soket farklı olduğu için yeni anakartta alman gerekiyor ki bu hiç tüketici dostu bir şey değil ve bazı şirketleri gerçekten anlayamıyorum marka delisi mi desem bilemedim, Intel Xeon 8280 (28 çekirdek 56 işlem birimi) server işlemcisi 10 bin dolar iken AMD epyc 7742(64 çekirdek 256 işlem birimi) 7.2 bin dolar ve epyc 7742 2 tane Xeon 8280'den daha güçle çalışıyor, bana kalırsa bazı şeyler insanların markalara güvenmesinden kaynaklanıyor, Intel çok güvenilen bir marka olduğu için AMD geçip risk almak istemiyor sanırım insanlar veya şirketler. Yanlış hatırlamıyorsam Intel şimdiye kadar çıkardığı en büyük işlemci son nesil Xeon server işlemcisi onda da 56 çekirdek var, yani bana kalırsa Ryzen-epyc (AMD) hiç kötü bir yatırım değil, iş gücü olsun oyun performansı olsun profesyonel düzeyde her şeyi sağlayabilecek çok yönlü bir işlemci serisi, ha yanlış anlamayın AMD övüyorum ama fanboy değilim, kendim de Intel'den AMD'ye geçtim geçen sene, hâlâ daha NVIDIA ekran kartı kullanıyorum. Bu arada ben yazdığını yanlış anlamışım kusura bakma :)

14 nm ile performans artırmayı başaran bir firma 10 nm ile daha da başarılı olacaktır. Yabana atmayalım elindeki teknoloji ile gidebildiği yere kadar gidiyor. Intel AMD'yi bizden daha iyi takip ediyordur emin olun.

Geri
Yukarı