İnternette Satılan Tasarım Bilgisayarları Neden AMD Ekipman Kullanıyor?

Tasarım bilgisayarı alacak olsanız AMD ekipmanı tercih eder miydiniz? (Lütfen önce konuyu okuyun)

• Evet, tercih ederdim

• Intel & NVIDIA ikilisi candır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

sipsak

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1521828150
Arkadaşlar merhaba,

İnternette tasarım bilgisayarı araştırması yaptığınız zaman satılık hazır sistemler ile karşılaşıyorsunuz. AMD Ryzen işlemci ve AMD Radeon grafik kartı kullanan bilgisayarlar çok daha fazla karşıma çıkıyor. Fakat bir tasarım bilgisayarı neden AMD ekipman kullanır anlamıyorum. Intel ve NVIDIA'ya has teknolojiler tasarım konusunda işleri daha da kolaylaştırıyor ve yazılımlarda da sadece bu markalara destek sağlıyor.

Örneğin video dönüştürme işlemi yapacaksınız, bunun için bir dönüştürücü programı yüklediniz ve ayarlarda donanım hızlandırma olarak sadece NVIDIA CUDA seçeneği bulunuyor birçok yazılımda. Aşağıdaki resim Bigasoft Total Video Converter'a ait:

Image 001.jpg

Veya da YouTuber olduğunuzu varsayalım. Video düzenleme yazılımları sizin için olmazsa olmaz. Bu yazılımlar genellikle Intel ve NVIDIA'nın gücünden faydalanırlar. Bilgisayarımda bu tarz yazılım olarak sadece Corel VideoStudio yüklü olduğu için bundan örnek vereyim. Aşağıdaki görselde gördüğünüz üzere donanım hızlandırma için sadece Intel Quick Sync Video ve NVIDIA CUDA seçenekleri mevcut:

Image 003.jpg

Diyelim multimedya programları ile işiniz yok, sadece üç boyutlu tasarım işiyle uğraşıyorsunuz. 3ds Max veya SketchUp gibi bir program kullandığınızı varsayalım. Oluşturduğunuz modellerden render alabilmek için bir render motoruna ihtiyacınız var. Bunlardan en bilineni V-Ray'dir. V-Ray render motorunun ayarlarında göz gezdirdiğimiz zaman işlemcinin haricinde ya CUDA, ya da yine NVIDIA teknolojisi olan RTX'i görüyoruz. Üstelik render motorunun haricinde renderdaki kumlanmayı gidermek için kendi varsayılan teknolojisinin yanında alternatif olarak sadece NVIDIA'nın yapay zekasını görüyoruz:

Image 004.jpg

Son bir örnek vereyim. Günümüzün hızla gelişen teknolojilerinden biri kuşkusuz yapay zekadır. Artık yapay zeka desteği ile çalışan yazılımların sayısı gittikçe artmaktadır. Yakın gelecekte her yazılımın yapay zeka desteği ile çalışacağını söylesek abartılı bir tahmin yürütmüş olmayız herhalde. Günümüzde Photoshop eklentileri üretmesiyle bilinen Topaz Labs isimli bir firma yapay zeka kullanan yazılımlar geliştiriyor. Bu yazılımlar yaptığı işi hızlandırmak için işlemcinin yapay zeka motorunu kullanabiliyor. Fakat bu teknoloji günümüzde sadece Intel işlemcilerde mevcut. İsmi de Intel OpenVINO. Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere programın ayarlarında bunu etkinleştirebiliyoruz:

Image 002.jpg

Tabi bu dört program benim bilgisayarımda kullandığım programlar olduğu için bunlardan örnek verdim. Yoksa sayısız program var ve birçoğunun ayarlarında, donanım hızlandırma kısmında AMD teknolojisi mevcut değil. Gerek üç boyutlu modelleme, gerekse multimedya alanı olsun, çoğu yazılım, hatta en bilinenleri sadece Intel ve NVIDIA teknolojilerine destek veriyor. Durum böyleyken AMD işlemci ve AMD grafik kartı kullanan sistemleri ne diye tasarım bilgisayarı diye satıyorlar? Bunların ne gibi artısı olabilir? Bu konuyu tartışmaya açmak istiyorum. Belki farklı düşünen, veya benim bilmediğim şeyleri bilen birileri vardır.

NOT: Intel veya NVIDIA fanboyu değilim. Kendi kullandığım bilgisayarda AMD Ryzen işlemci var.

Valla ekran kartında ucuz olsa Nvidia Quadro en iyisi render konusunda ama Ryzen çoklu çekirdekte yani Render'da İntel'in çok önünde... F/P kriteri ön planda bence ek olarak.

Valla ekran kartında ucuz olsa NVIDIA Quadro en iyisi render konusunda ama Ryzen çoklu çekirdekte yani Render'da Intel'in çok önünde...

Render motoru olarak NVIDIA CUDA ve RTX kullanılıyorsa işlemciyi çok da kafaya takmamak gerek. Tasarım konusunda en profesyonel kişiler genellikle MacBook kullanıyor ve ben Apple'ın hiçbir bilgisayarında AMD işlemci kullandığını görmedim.

Düzenleme:

threadripper_3970x_premiere_13.5_2160p_hevc_encode-100818513-orig.jpg

Render motoru olarak NVIDIA CUDA ve RTX kullanılıyorsa işlemciyi çokta kafaya takmamak gerek. Tasarım konusunda en profesyonel kişiler genellikle MacBook kullanıyor ve ben Apple'ın hiçbir bilgisayarında AMD işlemci kullandığını görmedim.
Sizin mantığınıza göre konuşursak Apple güncel olarak Nvidia GPU kullanmıyor?

Sizin mantığınıza göre konuşursak Apple güncel olarak Nvidia GPU kullanmıyor?

Biliyorum RX Vega kullanıyor, sanırım AMD ile anlaşma yaptılar. Bende zaten bunun mantığını araştırıyorum. Her türlü benchmark testinde NVIDIA render konusunda AMD GPU'lardan çok daha iyi. Hem teoride hem pratikte bunu görüyoruz.

Render motoru olarak NVIDIA CUDA ve RTX kullanılıyorsa işlemciyi çok da kafaya takmamak gerek. Tasarım konusunda en profesyonel kişiler genellikle MacBook kullanıyor ve ben Apple'ın hiçbir bilgisayarında AMD işlemci kullandığını görmedim.

Düzenleme:

Eki Görüntüle 590735
Sadece Premiere testi ile konuşamazsınız. AMD çoklu çekirdekte bariz bir farkla Intel'in önünde.

Biliyorum RX Vega kullanıyor, sanırım AMD ile anlaşma yaptılar. Bende zaten bunun mantığını araştırıyorum. Her türlü Benchmark testinde NVIDIA render konusunda AMD GPU'lardan çok daha iyi. Hem teoride hem pratikte bunu görüyoruz.

Apple salak bir firma değil. Dur yerden sırf anlaşma yapmak için NVIDIA'yı bırakmaz. AMD F/P konusunda durdurulamaz noktalara ilerliyor. 4. nesil Mobil CPU'larda da Intel seviyesini gördü. 5. nesilden sonra hem mobil hem desktop tarafında sektörü iyice domine edecek.

Tamam o halde AMD daha iyi.

AMD daha iyi olduğundan değil de bazı konularda eşdeğer bazı konularda da daha iyi bir teknolojiyi daha ucuza sunuyor.

Netice olarak olaya biraz da maliyet penceresinden bakarsak AMD Intel'e göre F/P konusunun zirvesinde.

Son düzenleme:
Valla neredeyse tüm workstation sistemlerde Intel xenon işlemci ve Quadro ekran kartı kullanılıyor demek ki bildikleri bir şey var üreticilerin.

Anlatmaya çalıştığım şeyde bu zaten. Teoride, kağıt üzerinde isterse en iyisi AMD olsun. Hem işlemcileri Intel'den hemde GPU'ları NVIDIA'dan daha iyi olsun. Ama OpenVINO, Quick Sync, CUDA, RTX vs. Bunlara alternatif olarak geliştirdikleri bir teknolojileri yok adamların. Ayrıca tasarım konusunda çoğu yazılım AMD donanıma destek vermiyor. İsteyen yine AMD kullanmaya devam etsin tabi tercih meselesi. Fakat YouTube'da bununla ilgili çok video var, Reddit'te falanda çok makale var. Intel & NVIDIA ikilisi her zaman render konusunda en iyi performansı verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı