Çözüldü iOS 15.1'de Türkçe sözlüğü aktif etme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fouur

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, iOS 15.1'de tarayıcıdayken veya iBook'tayken bir metni okurken bilinmeyen kelimeyi bulmak için üzerine basıp araştır dediğimizde sözlükte buluyor. Ancak sözlük ayarlarında Türkçe sözlük aktif olmasına rağmen bu özellik çalışmamakta ve İngilizce sözlükte arama yapmakta. Ne yapabilirim?

D1253564-FA49-4486-86C0-44B68E87D4A3.png

7FEDB212-1C4E-4707-9981-784A310651EB.jpeg

Ayarlarda Türkçe sözlük aktif durumda.

7FFE436C-CD2A-4E52-BD2A-FB04E59DF41B.jpeg

iOS 15.1
iPhone SE (2020)

Çözüm
Apple ile görüştüm. Ben bu özelliğin işlevini tamamen yanlış anlamışım. Özellik, Türkçe dilindeki bir kelimeyi Türkçe sözlükteki anlamını; İngilizce bir kelimeyi İngilizce sözlükteki anlamını aramaya yarıyormuş :) Bu özellik kelime çevirileri için değilmiş maalesef. Ne kadar dikkate alınır bilmiyorum ama Apple'ın kendi Çeviri uygulamasına Türkçe dil desteğinin de eklenmesi için talep oluşturdum.
Model numaraları aynı. Benimde MX9R2TU/A şeklinde. Sizdeki açık sözlükler de açık. İstenilen kelimeyi İngilizce sözlükte arama yapıyor ama Türkçe sözlükte aramıyor. Apple Destek ile iletişime geçeyim bakalım ne diyecekler.
En iyisini yapmışsınız.
Şöyle bir çözüm buldum: iPhone dilini başka bir dile çevirip yeniden Türkçeye çevirmeyi deneyin.

Apple ile görüştüm. Ben bu özelliğin işlevini tamamen yanlış anlamışım. Özellik, Türkçe dilindeki bir kelimeyi Türkçe sözlükteki anlamını; İngilizce bir kelimeyi İngilizce sözlükteki anlamını aramaya yarıyormuş :) Bu özellik kelime çevirileri için değilmiş maalesef. Ne kadar dikkate alınır bilmiyorum ama Apple'ın kendi Çeviri uygulamasına Türkçe dil desteğinin de eklenmesi için talep oluşturdum.

Çözüm

Geri
Yukarı