iOS 17.5 Hatası, Sıfırlanan Cihazlardaki Silinen Fotoğrafları Yeniden Ortaya Çıkarıyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
iOS 17.5 Hatası Silinen Fotoğraflar

Apple tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan iOS 17.5 güncellemesindeki bir hata, silinen fotoğrafların yeniden ortaya çıkmasına neden oluyor. Hatanın en can sıkıcı tarafı ise silinip sıfırlanıp başkalarına satılan iPhone ve iPad cihazların bile bundan etkileniyor olması. Bir Reddit kullanıcısı, Eylül 2023’te bir arkadaşına satmadan önce Apple’ın yönergelerine göre bir iPad’i sıfırladığını ve bu arkadaşının iPadOS 17.5 […]

Devamı: iOS 17.5 Hatası, Sıfırlanan Cihazlardaki Silinen Fotoğrafları Yeniden Ortaya Çıkarıyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Yani hicbir markanın hatasiz olmasini beklenemez ancak iOS cok stabil diyenler ne yasiyor acaba. Apple cihazlari severim dusmanligim yok ama fani da degilim. Arkadasim XS Max kullanicisi gozumun onunde 5 kere hatayla karsilasti. Telegram grubunda tanidigim kisiler iOS 17 surumunun en kotu surum oldugunu soyluyor mesela. Ben S24 kullaniyorum ve simdiye kadar 3 tane hatayla karsilastim ancak deneyimimi pek etkilemedi.
XS Max kullanan arkadasim ise dun Instagram platformunda gezinirken dokumatik birkac saniye gitti sonrasinda geri geldi. Sorun su ki bazi arkadaslara gore iOS asiri stabil hic sorun yok. Her markada oldugu gibi iPhone modelleri asiri isininca S3 Mini oluyor hic kasmiyor diyen arkadaşlar var ya. Yapmayin boyle seyleri marka sizin babaniza ait degilse bence.

@Beyaz_G Hocam o iOS stabil diyenler ilk IPhone'larını iPhone 11 ve üstü alarak iPhone kullanmaya başlamış kişiler oluyor çoğunlukla. Kesinlikle iOS artık stabil değil. iOS 10 ve öncesinde gerçekten stabildi böyle sorunlar, Bug'lar falan hiç yaşamazdık. Şu an o stabil diyen tayfa stabilitenin ne olduğunu bilmedikleri için böyle orada burada stabil diye sıkılıyorlar. Veya verdikleri para karşısında bu stabil olmalı diye eskiden duyma iOS stabil lafına kendilerini inandırmışlar. İkisinden biri diye düşünüyorum çünkü normal zekaya sahip olan bir insan şu durumdaki bir işletim sistemine göz göre göre stabil diyemez, dememelidir. Şu an artık her sene çıkan iOS sadece o sene tantılan son model gelen IPhone'da stabil. Yani iOS 11'den sonra hep böyle oldu günümüze kadar. Gerisi cihazlarda her gelen güncelleme kaş yaparken göz çıkarıyor.

Eskiden iOS stabilite ve uzun omurluluk konusunda Android'e gore iyiydi. Gerci Huawei cihazlari hala sapasaglam Huawei Android olmasina ragmen iyi arayuze sahipti. S10 ve sonrasinda cikan amiral Samsung cihazlarinin 4 yil gecse bile sisecegini dusunenler var ve bu komik bir durum. Forumda 6 yil S8 kullanip S23'e gecen vardi yavaslama var mi dedigimde yok dedi. Kulaktan kulaga yayila yayila gidiyor bazi sozler. S24 alan birisi mesela su anda eminim 5 yil rahatca kullanabilecek.

Eskiden iOS stabilite ve uzun omurluluk konusunda Android'e gore iyiydi. Gerci Huawei cihazlari hala sapasaglam Huawei Android olmasina ragmen iyi arayuze sahipti. S10 ve sonrasinda cikan amiral Samsung cihazlarinin 4 yil gecse bile sisecegini dusunenler var ve bu komik bir durum. Forumda 6 yil S8 kullanip S23'e gecen vardi yavaslama var mi dedigimde yok dedi. Kulaktan kulaga yayila yayila gidiyor bazi sozler. S24 alan birisi mesela su anda eminim 5 yil rahatca kullanabilecek.
Android amiral gemileri kullanıcılarını hiçbir zaman mağdur etmedi. Özellikle Samsung S ve Note serileri.

Yani hicbir markanın hatasiz olmasini beklenemez ancak iOS cok stabil diyenler ne yasiyor acaba. Apple cihazlari severim dusmanligim yok ama fani da degilim. Arkadasim XS Max kullanicisi gozumun onunde 5 kere hatayla karsilasti. Telegram grubunda tanidigim kisiler iOS 17 surumunun en kotu surum oldugunu soyluyor mesela. Ben S24 kullaniyorum ve simdiye kadar 3 tane hatayla karsilastim ancak deneyimimi pek etkilemedi.
XS Max kullanan arkadasim ise dun Instagram platformunda gezinirken dokumatik birkac saniye gitti sonrasinda geri geldi. Sorun su ki bazi arkadaslara gore iOS asiri stabil hic sorun yok. Her markada oldugu gibi iPhone modelleri asiri isininca S3 Mini oluyor hic kasmiyor diyen arkadaşlar var ya. Yapmayin boyle seyleri marka sizin babaniza ait degilse bence.
iOS bana göre stabil. iPhone 13 kullanıyorum. İlk çıktığında satın aldım ve şu ana kadar sadece mağaza ile ilgili bir hata yaşamıştım. O da kendiliğinden düzelmişti. Ha iOS stabil de Android stabil değil mi dersen, Samsung S serisi de kullandım. Gayet de stabil. Şöyle bir kitle var; en giriş seviyesi Android telefon kullanıp sonradan -genelde iPhone 11 alıyorlar- iPhone'a geçiş sağlayıp Android'e sallayan tayfa. Rahatsız edici bir tayfa. :D

Güncellemeyi ben de başlattım bakalım. Bende de olacak mı? :D Bu arada gerçekten böyle bir hata varsa sildiğimiz fotoğraflar Apple sunucusundan silinmiyorsa neden sunucuda bekliyor?

iOS zaten stabil Android'e gore de daha stabil zaten ancak olay su ucmuyor kacmiyor abartildigi kadar da iyi degil. Ben yakinimin iPhone 13 cihazini kurarken klavye sorunuyla karsilasmistim. Klavyeyi acmiyordu actiginda da basmiyordu. Sanki tamamen kusursuz bir sistem gibi bahsedenlere karsi yazdim yorumumu. Giris seviye Android kullanip direkt Android kotuleyen kitle ayri kafa zaten. Sosyal medyada cok var. A32 kullaniyor Android kotuluyor. Benim onceki cihazim A53 cidden berbatti. Ben telefonu zorlayarak kullaniyorum ve bana yetisemiyordu. Ancak S serisinin boyle olmadigini bildigim icin S24 aldim ve gayet memnunum. Aslinda bazi konular canımı sıkıyor da oyle kasma donma yok olmayacak da.

kullandığım SE 2020 var iOS 15.4 yüklü. Premium free uygulama ipa (TrollStore ile) yüklüyorum sertifika süre vs sorunum yok. Jailbreak (root) destekliyor henüz jailbreak yapmaya ihtiyaç duymadım uygulamaların desteği kesilmedi. Destek kesilse bile dediğim gibi çözerim. Yani iOS diğer sistemlere göre iyi ama iOS 13-14 ten sonra bana göre o bildiğimiz iOS değil. Tam sorunlardan arındı derken hop en başa dönüyoruz. Güncelleme meraklası iseniz en yeni model kullanmak zorundasınız ki güncellemelerin getirdiği yeniliklerden faydalanın. Diğer türlü eski modellere getiriden çok götürü oluyor. Sistem stabiltesi ile sistemin hataları ile karıştırmamak lazım.
Yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum SE 2020 yi. Muhtemelen android olsaydı çoktan en az 1 kere format vs gerekirdi.
iPhone 11 iOS 17 yüklü SE 2020 de iOS 15.4 yüklü yani mesela bana göre SE 2020 daha iyi. :)

D85AB2FB-3655-400A-A7B2-E085DB8AE5A6.jpeg370882E8-28CF-443C-9934-98F16A832FAE.png

Son düzenleme:
Apple'ın ürünleri stabildir diye bir şey yok. İlk defa bir Apple ürünü Macbook Air M2 alayım dedim. Windows bundan katbekat daha stabil. MacOS sözde Apple'ın ilk ürünü ve işletim sistemi ancak arayüze geçişlerinde hatalar mı dersin, masaüstü geçiş sekmesinde hatalar mı dersin. Zaten sekme yönetimi yok rastgele bir yerlere sekmeleri dağıtıyorsun işin olunca bulmak çile. Tam ekran kullanımı da ayrı fiyasko, laptopu bilgisayar diye alıyorsunuz ancak verdiği deneyim tam bir IPad. Multitasking için maksimum 2 sekme açabiliyor yan yana onu da bin bir çileyle. Sürükleyerek çift ekran yapılmıyor. Samsung'un DeX modu bile daha verimli multitaskingte.

Stabilite olayı iOS 16 ile bitti. iPhone 11imde yaşadığım buglar hatalar sinirimi bozuyor. Mac veya Apple Watch'ta problem yok fakat lanet iOS 17 ile birliğkte şarj süresiniz aten unuttum. Cihaz ısınıyor, takılarak çalışıyor arada. Bakalım 17.6'yı bekliyoruz. Yazın 15 Pro geçeceğim fakat 2 aylığına Apple'dan soğumasam iyi. IOS 15 en stabil en iyi sürümdü. iPhone 6s bile donmadan çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı