iOS 17 hakkında ne düşünüyorsunuz?

Arkadaşlar iOS 17'nin yenilikler sayfasında ki en altta bulunan açıklamalara baktım. Bazı özellikler için iPhone 12 ve üstü şart koşulmuş. Yani A14 Bionic çipset istiyor.
1685992876081.png

Bunlar dikte ve klavye ile alakalı gelecek özelliklerle alakalı. Anlaşılan XS ve 11 serilerinin ilerleyen dönemler de önemi gittikçe azalacak. Neural Engine ile alakalı geliştirmelerden kaynaklı sanıyorum A14 Bionic istiyor bu yeni klavye ve dikte özellikleri. iPhone 12 serisinde ki 16 çekirdekli Neural Engine'a karşılık iPhone 11 ve XS'de 8 çekirdekli Neural Engine bulunduğunu belirtelim.

Teşekkürler SE2020 kullanıyorum genelde ilk betaları hep kuruyorum telefonuma.
Kurmanızı tavsiye etmiyorum ki zaten kuramazsınız geliştirici hesabınız yoksa. Apple artık beta profiliyle geliştirici olmadan geliştirici sürümlerini kurma devrini kapattı. Para verip geliştirici hesabı alarak kurabilirsiniz sadece. O da geliştirici hesabı çok pahalı hiç değmez iOS 17 Beta kuracağım diye. Temmuz ayında halka açık beta sürümü yayınlanınca denemenizi tavsiye ediyorum.

Kurmanızı tavsiye etmiyorum ki zaten kuramazsınız geliştirici hesabınız yoksa. Apple artık beta profiliyle geliştirici olmadan geliştirici sürümlerini kurma devrini kapattı. Para verip geliştirici hesabı alarak kurabilirsiniz sadece. O da geliştirici hesabı çok pahalı hiç değmez iOS 17 Beta kuracağım diye. Temmuz ayında halka açık beta sürümü yayınlanınca denemenizi tavsiye ediyorum.
WhatsApp Görsel 2023-06-06 saat 01.29.15.jpg

Konuyu hortingenletiyorum; gerçekten boş bir güncellemeden başka birşey değil. iPhone 11 kullanıcısı olarak tek arzum iOS 17’nin performansa yönelik olması. A13 Bionic’in yavaşladığını hiç sanmıyorum. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama iOS 13’ten sonra hiçbir Apple güncellemesi büyük gibi gelmiyor.

Konuyu hortingenletiyorum; gerçekten boş bir güncellemeden başka birşey değil. iPhone 11 kullanıcısı olarak tek arzum iOS 17’nin performansa yönelik olması. A13 Bionic’in yavaşladığını hiç sanmıyorum. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama iOS 13’ten sonra hiçbir Apple güncellemesi büyük gibi gelmiyor.
Artık güncellemelerin ilgi çekici gelmeme sebebi eskiden gelen beklentilerimizle alakalı. 10 sene önce yeni bir iOS sürümü duyurulduğunda mutlaka bir heyecan olurdu çünkü yapılmamış birçok iş birçok fikir vardı. Şu an ise neredeyse yapılabilecek her şey yapıldı. Fark ettiyseniz son üç senedir çıkan modeller hep birbirinin aynısı. Telefon dünyasında genel olarak bir kabızlık durumu var.

Sektörde artık gelişmeler daha minimal düzeyde. O yüzden firmalar başka alternatiflere yöneliyor. Misal Apple'ın planı 10-20 sene içerisinde bu sanal gerçeklik olayını standart haline getirip telefonu tamamen ortadan kaldırmak. Birçok firmanın hayal ettiği arzuladığı şey de bu şu an. Akıllı telefonun bir ötesi o telefonu insanla entegre hale getirmek firmalara göre. Haliyle yazılım da buna göre şekilleniyor. Şu an akıllı telefonlar hem yazılım hem donanım olarak doygunluğa ulaştılar. Her sene sadece yaşam kalitesini yükseltecek ufak tefek değişiklikler dışında aynı şeyleri görmemizin sebebi de bu. Beklentilerimizi düşük tutmalıyız o yüzden artık.

iOS 17 performansına gelecek olursak hepimizin beklentisi o yönde. Performans konusunda artık ciddi bir atılım yapılmalı. iOS 16 ile içine ettiler tüm cihazların. 12 Pro gibi bir cihazda animasyon takılması, kasmalar ve ısınma sorunu yaşıyorsam tek sebebi iOS 16'nın rezil rüsva bir sürüm olması. iOS 17 ile umarım bunların hepsi çözülür. iOS 11 rezildi iOS 12 çözdü meseleyi bunu da iOS 17 çözsün bari.

Geri
Yukarı