iOS Hakkında Sorularım

• Konuyu başlatan Ve-ge
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 813
Öncelikle iPhone 11 kullanıyorum ve öneririm. Sizin de aklınızda o varmış zaten.
1-) Ben daha hiç yaşamadım.
2-) 1-2 GB modellerde olabilir ama iPhone 11 de böyle bir sorun yaşamazsın.
3-) Bu ayarı kullanıcıya bırakıyor.
4-) Ana güncellemeler yenilik getiriyor ve işe yarıyor.
5-) Sistem 6GB yer kaplıyor. Telefon bana 58GB boş alanla geldi.
6-) Pil 2-3 yıl geçtiğinde değiştirilebilir. Çünkü sağlığı düşünce performansı düşürüyor.

Öncelikle iPhone 11 kullanıyorum ve öneririm. Sizin de aklınızda o varmış zaten.
1-) Ben daha hiç yaşamadım.
2-) 1-2 GB modellerde olabilir ama iPhone 11 de böyle bir sorun yaşamazsın.
3-) Bu ayarı kullanıcıya bırakıyor.
4-) Ana güncellemeler yenilik getiriyor ve işe yarıyor.
5-) Sistem 6GB yer kaplıyor. Telefon bana 58GB boş alanla geldi.
6-) Pil 2-3 yıl geçtiğinde değiştirilebilir. Çünkü sağlığı düşünce performansı düşürüyor.
YouTube'da 16:9 video izlerken nasıl oluyor?

YouTube'da 16:9 video izlerken nasıl oluyor?

Hocam videoyu iki parmakla büyütüyorsunuz ekrana sığdırıyor YouTube uygulamasında. 16:9'da oluyor mu olmuyor mu bilmiyorum ama ekrana tam sığmayan, siyah şeritler bırakan videoları böyle ekrana sığdırtabiliyorsunuz. Aynısı çentikli Android telefonlar için de geçerli.

1. Uygulamayı komple kapatmadıysan kaldığı yerden devam eder. Çok uzun süre arka planda hiç açmadan kalırsa baştan başlatabiliyor.
  2. iOS sistemlerde RAM kullanımı düşük zaten. Android gibi RAM ihtiyacı yüksek değil. Sorun yaşamazsın.
  3. iOS kapalı bir sistem. Bildiğim kadarıyla o şekilde müdahale etmene izin vermez sistem. Emin değilim ama bundan.
  4. Ana güncellemeler dışında çoğunluğu ufak hata düzeltmeleri. Evet güncellemeler işe yarar. Ama ana güncellemeleri bir süre incelemek gerekli. Stabil mi diye.
  5. 10-15 GB kadar bir yer kaplıyor işletim sistemi. Genel söylüyorum tabii net bir şey değil. Gerisi sana kalan alandır.
  6. Pil sağlığını görüntüleyebiliyorsun. Gördüğüm kadarıyla %80 altına düşmeye başlayınca bir günü zor çıkarıyor. Tabii bu senin cihazı nasıl kullandığına da bağlı.

Bu sene içerisinde telefonumu değiştirmeyi düşünüyorum. 5 yıllık Android kullanıcısıyım. Şu an kafamda Galaxy S10 ve iPhone 11 var. Daha önce hiç Apple cihaz kullanmadığım için birkaç sorum var.
  1. iPhone'da bir uygulamadan çıkıp başka uygulamaya geçip daha sonra önceki uygulamaya döndüğümüzde kaldığımız yerden devam edebiliyor muyuz? Yoksa uygulama tekrar baştan mı başlıyor?
  2. Birden fazla uygulama açmamız durumunda RAM'de yetersizlik oluyor mu? Çünkü Android cihazlara göre RAM miktarları az.
  3. Apple CPU frekansını izinsiz sınırlamaya devam ediyor mu?
  4. iPhone güncelleme desteği konusunda Android'e göre daha iyi gözüküyor fakat bu güncellemeler işe yarar mı yoksa sadece telefonu yavaşlatmanın bir parçası mı?
  5. 64GB telefon aldığımda ne kadarlık bir boş alan ile gelir?
  6. Pil kapasiteleri muadil cihazlara göre düşük. 2-3 yıl sonra günü çıkarmamaya başlar mı?

1-Hayır, kaldığınız yerden devam edersiniz.
2-Hayır, RAM yönetimi konusunda en iyi işletim sistemi iOS. Gözüm kapalı söyleyebilirim bunu.
3-Hayır, bataryanızın sağlığı düştüğünde Pil ayarlarından performans modunu seçebiliyorsunuz.
4-Hayır, telefona kesinlikle bir şeyler katan ve bazı hataları düzelten güncelleştirmeler oluyor. iPhone 6s, 7 Plus gibi artık eskimiş telefonlar için iOS 13'ün güncellemeleri ağır gelebilir, ki bence gelmiyor çünkü kardeşim 7 Plus kullanıyor telefon su gibi akıyor hala.
5- 55-60 GB Arası boş alan geldi ben aldığımda.
6-Pil sağlığınız 85'in altına düşmeye başladığında -ki bu ciddi düşük bir değerdir- doğal olarak 1 günü çıkarmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. 19 Ekim 2019'da iPhone 11 64GB aldım piline dikkat ediyorum gerekli kurallara uyarak kullanmaya çalışıyorum. Pil sağlığı %97. Gözle görülür hiç bir performans düşüşü yok pilde.

Apple cihazların Androidlere göre RAM miktarı az demek istedim. Android kısmında çoğu güncel telefonda 6/8 GB RAM var.

Root, terminal, rom vs. kullanmıyorum.
iOS ne kadar kısıtlıyor bilmiyorum. Zil sesim bile değişmiyor diyenler okumuştum.
Android'e nazaran bayağı kısıtlıyor. Fakat ileri düzey bir telefon kullanıcısı değilseniz zaten Android özgürlüğünüze ihtiyacınız olmayacak. Genel olarak sosyal medya, oyun ve internet için kullanacaksınız o yüzden gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı