iOS vs Android

Benim Android'den iOS'e gecme sebebim bosta tuketilen pil miktari. Telefonu asiri kullanmadigim icin telefonun koydugum yerde pilini yemesini istemiyorum. Hal boyle olunca iOS ile 3-4 gun sarj etmeden cihazi kullanabiliyorum. Ayni sey Mac icin de gecerli. Kapagini gece kapatiyorum, sabah aciyorum pil ayni kalmis.

Stabillik açısından iOS benim eski telefonum Huawei Y7 2018 babamın iPhone 6 Plus'undan daha yavaş çalışıyordu. 8 yıldır Android kullanıyorum cihaz iyi ise stabil çalışabiliyor.

Android cihazlar her zaman daha iyidir. Sebepleri:
Dikkatli olursan her cihaz güvenli.
Özelleştirilebilir.
Ucuz.
Daha fazla uygulama var.
Tamire gönderdiğinde sanki ilk kez telefon gören birisinin eline düşmez. ( Yaşamıştım bunu. Adam sanki ilk kez eline İPhone alıyor idi. Davacı olduk , kazandık. Sonra Androide geçtim.)

Telefona göre bakarsak işler değişir öncelikle onu belirteyim. Burada eleştirilen şey işletim sistemi sonuçta.

Apple çoğu şeyini kendi ürettiği, işletim sistemi ve arayüzü de bununla birlikte birleşik olduğu için daha akışkan ve çoğunlukla daha az hata içeren bir işletim sistemidir(takbiki Android tarafında da bu oran markadan markaya ve arayüze göre çok değişir).
Apple'ın bunun yanında eksi yanları da vardır, bunlar arasında en çok göze çarpan da kısıtlamaları.
Ben bireysel olarak bu kısıtlamaları istemeyen biri olduğum, bu kısatlamaların biraz daha akışkan bir arayüze değmeyeceğini düşündüğüm için ve Android tarafında da özellikle OxygenOS ve OneUİ(S serisi) gibi gerçekten çok kaliteli olan ve İOS ile aradaki farkı oldukça kapatmış, göze vurmayan arayüzler olduğu için ben Android tercih ederim. Yani benim için Android totalde daha iyidir.

Telefonuna bakmayı bilen(bu sorumluluğu alabilecek), yanlış şeyler/hatalar yapmayacağını inanan kişiler için de bence Android daha iyi bir tercihtir. Çünkü zaten Android'i daha güvensiz gibi gösteren asıl şey; her şeyi yapma ihtimalin olduğu için yanlış bir şey de yapma ihtimalinin olmasıdır, sistemin seni özgür bırakmasıdır. Ne yapıp ne yapmaması gerektiğini bilip neyin tehlikeli olabileceğini anlayanlar için İOS ile Android arasında güvenlik olarak neredeyse bir fark yoktur.

Telefona göre bakarsak işler değişir öncelikle onu belirteyim. Burada eleştirilen şey işletim sistemi sonuçta.

Apple çoğu şeyini kendi ürettiği, işletim sistemi ve arayüzü de bununla birlikte birleşik olduğu için daha akışkan ve çoğunlukla daha az hata içeren bir işletim sistemidir(takbiki Android tarafında da bu oran markadan markaya ve arayüze göre çok değişir).
Apple'ın bunun yanında eksi yanları da vardır, bunlar arasında en çok göze çarpan da kısıtlamaları.
Ben bireysel olarak bu kısıtlamaları istemeyen biri olduğum, bu kısatlamaların biraz daha akışkan bir arayüze değmeyeceğini düşündüğüm için ve Android tarafında da özellikle OxygenOS ve One UI(s serisi) gibi gerçekten çok kaliteli olan ve iOS ile aradaki farkı oldukça kapatmış, göze vurmayan arayüzler olduğu için ben Android tercih ederim. Yani benim için Android Total'de daha iyidir.

Telefonuna bakmayı bilen(bu sorumluluğu alabilecek), yanlış şeyler/hatalar yapmayacağını inanan kişiler için de bence Android daha iyi bir tercihtir. Çünkü zaten Android'i daha güvensiz gibi gösteren asıl şey; her şeyi yapma ihtimalin olduğu için yanlış bir şey de yapma ihtimalinin olmasıdır, sistemin seni özgür bırakmasıdır. Ne yapıp ne yapmaması gerektiğini bilip neyin tehlikeli olabileceğini anlayanlar için iOS ile Android arasında güvenlik olarak neredeyse bir fark yoktur.

Oxygen OS kullanan biri olarak hiç memnun değilim.

Oxygen OS kullanan biri olarak hiç memnun değilim.
Olabilir bilemem. Ben şimdiye kadar orta düzey OnePlus modellerde de dahil OxygenOS içeren bir modelden memnun oluşmadığını ilk kez sizden duydum. İnternette çok övülen ve benim de kullanıcısı olarak çok memnun olduğum bir arayüz.
Meraktan soruyorum, yaşadığınız sıkıntılar neler? Neyden memnun değilsiniz? Çünkü yaşadığınız bir sorun varsa bilmek istiyorum.

Yeni, Oppo'nun ColorOS arayüzünü kullanan modellerden kullanmıyorsunuz değil mi? Çünkü onlardan pek memnun olunmadığını duydum.

Olabilir bilemem. Ben şimdiye kadar orta düzey OnePlus modellerde de dahil OxygenOS içeren bir modelden memnun oluşmadığını ilk kez sizden duydum. İnternette çok övülen ve benim de kullanıcısı olarak çok memnun olduğum bir arayüz.
Meraktan soruyorum, yaşadığınız sıkıntılar neler? Neden memnun değilsiniz? Çünkü yaşadığınız bir sorun varsa bilmek istiyorum.

Yeni, Oppo'nun ColorOS arayüzünü kullanan modellerden kullanmıyorsunuz değil mi? Çünkü onlardan pek memnun olunmadığını duydum.

OnePlus 5T telefonum var telefonun ekranını kapıyorum telefon kafayı yiyor baze sistem arayüzü yanıt vermiyor diyor donuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı