Windows Phone ve iOS Android geçse ve Android düşüşe geçse ne olurdu?

Kuzey Oğlu

Centipat
Makaleler
1
Windows Phone ve iOS birlikte Android geçse ne olurdu ya da Microsoft yeni bir Windows mobil işletim sistemi yapsa adını da Windows Mobile koysa, iOS ile beraber Android geçse hayatımızda neler değişirdi?

image.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
IPhone'lar Android'e geçseydi çok büyük bir optimizasyon problemi olurdu.

Hatta işlemciden dolayı Android yüklenmezdi zaten.

Kaldı ki Apple'ın böyle bir şey yapması imkansız bir şey, en fazla Google ile iş birliği yaparlar.

Bence değişen bir şey olmazdı. Ama o başlık ne 5 defa okudum yine anlamadım.
Demek istediğim eğer Windows Phone ve iOS android'i geçse ve Pazar'da sadece iOS ve Windows Phone olsaydı yada Microsoft yeni bir mobil işletim sistemi geliştirse adınıda Windows Mobile koysa ve iOS ile beraber android'i bitirse neler değişirdi tam olarak bunu demek istedim.

Windows Phone piyasaya geç girdiği için kaybetti. Akıllı telefon piyasası birden çok hızlı yükseldi, uygulama geliştiriciler de iOS ile Android'e yöneldiler. Windows Phone'a uygulama geliştirme çok kolay olsa da dar pazar payı yüzünden kimse uğraşmadı. Yoksa Windows Phone da çok güzel, optimize bir işletim sistemiydi. Arayüz olarak da başarılıydı. Tamamen geç kaldıkları için uygulama desteği sağlayamadıkları için kaybettiler. Tabi Google pazarı parselledikten sonra adil bir rekabet oldu mu tartışmalı çünkü Google uygulamalarının özellikle Youtube'un resmi uygulamasının Windows Phone'da olmaması çok büyük bir eksiklikti. Açıkçası taraflardan biri Microsoft olunca kimse de adil rekabet üzerinden tartışmadı konuyu sonuçta Microsoft'un da sorunlu rekabet politikaları ortada.

Hala DirectX ile bunu yapmaya çalışıyorlar neyse ki Valve biraz durumu dengeliyor. Onun için Windows Phone'daki milyarlık zarar adil değil ama Microsoft'a müstahak diye baktı çoğu kişi. Steve Ballmer döneminden sonra bu politikalar yumuşasa da DirectX örneğinden gördüğümüz gibi büyük oranda göstermelik kaldı. Zamanında Linux'e kanser açık kaynağa komünistlik diyen bir firmadan bahsediyoruz.

Bugün PC oyunculuğu DirectX sayesinde Windows tarafında kalmasa hangi oyuncu neden Windows kullansın ki? Benzer şekilde ticari uygulamalar da Windows, Mac özelinde olmasa Linux büyük yükselişe geçer. Özetle uygulamalar çok önemli. Sadece mobilde değil, masaüstünde de bir sistemi ayakta tutan bunlar. Microsoft da bunun farkında olduğu için WSL ile Linux uygulamaları Windows tarafında çalıştırılmasını sağladı. Yoksa sadece Docker bile uygulama geliştiricilerini Windows'tan Linux'e çekmeye yeterli olurdu.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı