iPad 5. nesil cihazda Windows çalıştırılabilir mi?

looking4toprak

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:İntel İ5 12400F Ekran Kartı:Asus Dual Rtx 4060 8GB Anakart:Asus Prime H610M K D-4 RAM:2x8GB Corsair SSD:Adata Legend 700 512GB Psu:650W 80+ Kasa Dahili Güç Kaynağı Kasa: FSP Klavye:Razer Ornata V3 Mouse:Razer Basilisk V3 Pro Kulaklık:Rampage RM K90
iPad 5. nesil cihazda herhangi bir şekilde (ikinci işletim sistemi veya bir uygulama) ile Windows çalıştırmam mümkün mü? Ama normal bir bilgisayar gibi kullanacağım. Mesela kapatıp açtığımda verilerin silinmemesi vs.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım olarak evet böyle bir şey mümkün ama çok zor. Uğraşmaya değer mi bilmem ama ben sana yöntemini atmak isterim.
Öncelikle bize lazım olan linkler şunlar;
1- Altstore Linki. Jailbreaksız cihazımıza UTM programını kurabilmek için lazım.
2- UTM Programı
3- Windows'un sitesinden indirdiğiniz ISO dosyası.
4- Macos ya da Windows işletim sistemli bir bilgisayar.
5- IOS 13 ve üzeri, A12 bionic çip ve üzeri, 10 GB boş alanlı Ipad ya da iphone.
NOT: Jailbreak olmayan cihazlarda yeni bir icloud hesabı açarak ve bu hesabı macos ve ipad cihazınızda etkinleştirerek denemeniz tavsiye edilir. Ayrıca cihaz olarak A12 Bionic ve üzeri bir cihaza yükleme yapmanız tavsiye edilir. Sorumluluk elbette size aittir.

1. Öncelikle Altstore sitesinden işletim sistemimiz hangisiyse onu indirip kuruyoruz.
    Macos için Videoda gösterildiği şekilde üst kısma programın simgesi gelecektir. (Bundan sonraki adımlar jailbreak olmayan cihazlar için geçerlidir, cihazınız jailbreaklı ise yalnızca UTM sanal PC programını kurmanız yeterli)
  2. Ipad ya da iphone cihazımızı bilgisayarımıza USB ile bağlıyoruz.
  3. Ardından videoda gösterildiği şekilde Altstore programının simgesine tıkladıktan sonra IPAD cihazımız burada görünecektir.
  4. Tıkladıktan sonra bize icloud mail ve şifre soracak.
    Girmeden önce Mail uygulamasını açarak programın uzantısını etkinleştirmelisiniz.
  5. Ardından mailinize giriş yaptıktan sonra jailbreaksız tabletinize Altstore uygulamasını yüklemiş olacaksınız.
  6. Ardından tabletinizden Ayarlar>Genel kısmına tıkladıktan sonra kendi yazmış olduğunuz mail adresinizi göreceksiniz.
  7. Onun üzerine tıkladığınızda Güvenilsin mi sorusuna Güven kısmına tıklamalısınız.
  8. Ardından Settings kısmına tıklayarak başlangıçta almış olduğunuz icloud mail'iniz ile giriş yapıyorsunuz.
  9. Altstore uygulamasını tabletinize yükledikten sonra Windows iso (Yabancılar Macos Mavericks yüklemiş ancak ben denemedim :) ) ve UTM.ipa dosyalarını tabletimizin dosyalar kısmına atıyoruz.
  10. Bilgisayar ile artık işimiz bitti ancak Mail uygulaması ile Altstore programları bilgisayarımızda açık kalmalı.
  11. Altstore programına giriş yaptıktan sonra üstte + işaretine tıklayarak UTM programını tabletinize kurmanızdı.
    (Buraya kadar olan kısım sadece UTM programını tabletinize kurabilmeniz içindi).
  12. UTM programına giriş yaptıktan sonra üst kısımda +'ya dokunuyoruz.
  13. Name kısmına herhangi bir isim veriyoruz.
    Memory kısmına 3 GB Ram bellekli Ipad'im için 768 MB verdim. Siz 512 ile deneyebilirsiniz, herhangi bir fark gözlemlemedim. Zaten ikisi de ultra yavaş.
  14. Architecture kısmı XP işletim sistemi için x86_64 olmalı.
  15. System kısmı pc olmalı. Setup Drives/Images dedikten sonra +'ya dokunuyoruz.
  16. Import kısmına dokunduktan sonra dosyalar kısmından XP'nin iso dosyasına dokunuyoruz.
  17. Ardından tekrar +'ya dokunarak Create diyoruz ve disk ismimize hda.img diyoruz. Boyutu 5GB ve üstü girin.
  18. Ardından sanal diskimiz ve sanal CD'miz görünecek.
  19. Geriye gidip Save'ye basıyoruz.
  20. Ardından sanal makinemiz oluşmuş oldu.
  21. Sanal makinemizdeki ters ünleme tıkladıktan sonra System'e giriyoruz, ardından CPU Count kısmına giriyoruz.
    Buraya 2 çekirdek girmenizi tavsiye ederim. Ben 6 çekirdek bile girdim ama vasat maalesef, 1 GHZ hız ile çok yavaş kalıyor. A12 Bionic çipler 2x2.5Ghz,4x1.6Ghz'dir.
  22. Ardından makinemizi başlattığımızda aynı PC'deki gibi Windows'umuzu yükleyebiliriz.
Kaynak

Donanım olarak evet böyle bir şey mümkün ama çok zor. Uğraşmaya değer mi bilmem ama ben sana yöntemini atmak isterim.
Öncelikle bize lazım olan linkler şunlar;
1- Altstore Linki. Jailbreaksız cihazımıza UTM programını kurabilmek için lazım.
2- UTM Programı
3- Windows'un sitesinden indirdiğiniz ISO dosyası.
4- MacOS'ya da Windows işletim sistemli bir bilgisayar.
5- iOS 13 ve üzeri, A12 bionic çip ve üzeri, 10 GB boş alanlı IPad'ya da iPhone.
Not: Jailbreak olmayan cihazlarda yeni bir iCloud hesabı açarak ve bu hesabı macOS ve iPad cihazınızda etkinleştirerek denemeniz tavsiye edilir. Ayrıca cihaz olarak A12 bionic ve üzeri bir cihaza yükleme yapmanız tavsiye edilir. Sorumluluk elbette size aittir.

Kaynak

Deneyeceğim teşekkür ederim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı