iPad Pro M2 11 inç vs iPad Pro M1 12.9 inç

Muyan

Hectopat
Yer
Papa's Pizzeria
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Yakın zamanda bir iPad almak istiyorum ama aklıma bir soru takıldı. Sizce iPad Pro M2 256GB 11 inç mi alınmalı yoksa bir önceki nesil olan iPad Pro M1 256GB 12.9 inç mi alınmalı?
Aslına bakarsanız fazla fark yok (işlemci konusunda bile). Sadece göründüğü de üzere ekran büyüklüğü ve mini-Led teknolojisi farkı var. iPad'lerin yanında Apple Pencil 2.Nesil ve Magic Keyboard'ı da almak istiyorum. Okulda deftere not tutmak yerine iPad'imi kullanacağım ve okul zamanı dışında da çeşitli oyunlar (Genshin Impact ve Apple Arcade oyunları vb.) oynayacağım. Ek olarak iPad'i profesyonel bir çizim tableti gibi olarak kullanacağım. Birkaç uygulamayla birlikte de bunları pekiştirip kendimi de önemli ölçüde ''dijital ortamda'' geliştireceğim. Onun haricinde ise YouTube ve TikTok videolarımı LumaFusion tarzı uygulamalarla editleyip bu uygulamalara yükleyeceğim. Aslına bakarsanız iPad Pro serilerini en verimli şekilde kullanmayı hedefliyorum. Aynı zamanda bir iPhone'a da sahip olduğumdan senkronizasyon bakımından da yardımı olacaktır.

Okul konusunda sıraya açtığımda iPad Pro M2 11 inç'in daha kompakt ve mobil duracağını ben de biliyorum ancak ders çalışırken ekranları böldüğümde ya da Word'de yazı yazarken 11 inç zorlar mı? Okul dışında herhangi bir kafeye oturduğumda ise Word tarzı uygulamaları kullanacağımdan klavyesi de bana yardımcı olacaktır. Çeşitli makale ve araştırma ödevleri yaparken 12.9 inç daha sağlıklı gibi görünüyor ancak biraz devasa.

Oyun konusunda özellikle Genshin Impact'de iPad Pro M1 12.9 inç sizce büyük olduğundan iki elle oynanması zor mu olur? Görüntü bakımından 12.9 inç, 11 inç'e göre daha güzel bir görüntü verecektir ancak büyüklüğü nedeniyle gerekli zamanlarda tek elle tutulması oyun esnasında olumsuz etki eder mi?

Gelelim Pil konusuna. iPad Pro M1 12.9 inç'in ekranı ve pil hacmi büyük ancak büyük ekrana büyük pil maalesef ki yetmiyor. İzlediğim test videolarında iPad M1 (5.Nesil) ile neredeyse aynı süreleri alıyor.
Ancak iPad Pro M2 11 inç ise hem ekran boyutunun iPad M1 (5. Nesil) ile aynı olmasına rağmen aşağı yukarı 1-2 saat daha uzun süre ekran süresi veriyor. Keza ben Genshin Impact de oynayacağımdan iPad Pro M2 11 inç daha uzun süre pil ömrüyle daha uzun süre oyun vakti sağlıyor. Keza aynı şekilde iPad Pro M2 11 inç dışarda kullanımda da beni iPad Pro M1 12.9 inç'e göre yarı yolda bırakmayacağı kanaatindeyim.

Sizce hangi iPad Pro serisi tercih edilmeli? Öğrenci indirimiyle alacağımdan şu anlık iPad Pro M2 256GB 11 inç Apple.com'da 21.719 TL; iPad Pro M1 256GB 12.9 inç ise Pt.com.tr'de 21.999 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce fiziki olarak incelemediyseniz, 12.9” modeli bir mağazaya giderek kullanmanızı ve görmenizi tavsiye ederim.

11 inç ile 12.9 inç arasındaki boyut farkı konuşurken çok da önemli değil gibi geliyor ancak 12.9 inç bence bir tablet için oldukça büyük.

Bu nedenle iPad Pro 12.9” daha ziyade masa üzerinde kullanıma odaklanan bir model ve elde kullanım için pek uygun değil.

- Ki zaten Magic Keyboard alacağım demişsiniz, bu nedenle sorun yok. -

Bu durumda çoğu kullanım senaryonuzun Magic Keyboard üzerinden olacağını söyleyebilirim çünkü elinizde nispeten ağır ve büyük bir cihazla internette gezinmek düşündüğünüzden daha rahatsız edici olacak.

Eğer evde bilgisayarınız yoksa 11”, ana cihazınız olmak için küçük kalacaktır. Bu nedenle gözüm kapalı 12.9" alırdım.

Daha büyük ekran LumaFusion gibi programlarda ve çoklu görevlerde ekstra avantaja sahip. Ayrıca miniLED teknolojisinin kontrast oranları da çok daha iyi.

Dolayısı ile daha küçük boyutun sağladığı elde kullanım avantajlarını geride bırakacağınızı anladığınız sürece 12.9” olan modeli tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Magic keyboard alınacaksa 12.9 daha mantıklı. MiniLED harika panel. Blooming sorunu var biraz sizin için sorun değilse 12.9 alınır bence. Videosu vardı YouTube da bloomingin.

Daha önce fiziki olarak incelemediyseniz, 12.9” modeli bir mağazaya giderek kullanmanızı ve görmenizi tavsiye ederim.

11 inç ile 12.9 inç arasındaki boyut farkı konuşurken çok da önemli değil gibi geliyor ancak 12.9 inç bence bir tablet için oldukça büyük.

Bu nedenle iPad Pro 12.9” daha ziyade masa üzerinde kullanıma odaklanan bir model ve elde kullanım için pek uygun değil.

- Ki zaten Magic Keyboard alacağım demişsiniz, bu nedenle sorun yok. -

Bu durumda çoğu kullanım senaryonuzun Magic Keyboard üzerinden olacağını söyleyebilirim çünkü elinizde nispeten ağır ve büyük bir cihazla internette gezinmek düşündüğünüzden daha rahatsız edici olacak.

Eğer evde bilgisayarınız yoksa 11”, ana cihazınız olmak için küçük kalacaktır. Bu nedenle gözüm kapalı 12.9" alırdım.

Daha büyük ekran LumaFusion gibi programlarda ve çoklu görevlerde ekstra avantaja sahip. Ayrıca miniLED teknolojisinin kontrast oranları da çok daha iyi.

Dolayısı ile daha küçük boyutun sağladığı elde kullanım avantajlarını geride bırakacağınızı anladığınız sürece 12.9” olan modeli tavsiye ederim.
Aslında Magic Keyboard'ı alacağım ancak her zaman masaüstünde kullanmayı düşünmüyorum. Keza akşam saatlerinde iPad'imi alıp koltuğa uzanarak biraz oyun ve video keyfi yapmak istiyorum. Bu yüzden 12.9 inç ile tedirginim. Dediğiniz gibi bu noktada 11 inç'in kullanım kolaylığı daha kolay oluyor.

Ek olarak evde bir Windows sisteme sahibim o yüzden biraz daha ''tablet'' odaklı almak istiyorum.
Sizce pil ömrü konusunda nasıldır 12.9 inç? İzlediğim videolarda büyük de ekrana sahip olmasından dolayı pili yetemiyor ve ufağı 11 inçlik modeli 1-2 saat daha fazla gidiyor.

Magic keyboard alınacaksa 12.9 daha mantıklı. MiniLED harika panel. Blooming sorunu var biraz sizin için sorun değilse 12.9 alınır bence. Videosu vardı YouTube da bloomingin.
Aslında Blooming olayı halihazırda iPhone'larda da gece vakitlerinde biraz belli oluyor. Özellikle Retina XDR ekranlı iPhone'larda gece yüksek parlaklıkta kullanırken ya da telefonu yeniden başlatırken direkt olarak Apple logosunun kenarlara doğru biraz taştığı görülebiliyor. Ancak bir sorun olarak görmüyorum.

Sonuç olarak hangisinde karar kıldın, memnun musun?
11 inç aldım ve gayet memnunum. Özellikle oyun oynarken 12.9 inçe göre daha kompakt olması daha güzel bir oyun deneyimi sağlıyor. Okulda henüz kullanamadım ancak not alıp ders çalıştım ve Apple Pencil 2 ile gayet iyi.

11 inç aldım ve gayet memnunum. Özellikle oyun oynarken 12.9 inçe göre daha kompakt olması daha güzel bir oyun deneyimi sağlıyor. Okulda henüz kullanamadım ancak not alıp ders çalıştım ve Apple Pencil 2 ile gayet iyi.

Ayni sekilde 11 inch aldim Air 5 sen gectim ben buyuk olsa yorulurmusum ona eminim Logitech combo touch ile kullanıyorum onerrirm.

Hocam konuyla pek alakalı değil ama, ortalama cihazın şarjı ne kadar gidiyor acaba? Benimkisi Goodnotes ve Youtube odaklı ortalama parlaklıkta 7 saat gibi gidiyor da.

Hocam konuyla pek alakalı değil ama, ortalama cihazın şarjı ne kadar gidiyor acaba? Benimkisi Goodnotes ve Youtube odaklı ortalama parlaklıkta 7 saat gibi gidiyor da.
Şarjı sömürüyor, hiç oyun oynamama rağmen bir günü çıkaramadım hiç. Parlaklık %80 civarı kullanıyorum. 6 saat gibi süre alıyorum bende.

Geri
Yukarı