iPad Pro 12.9" vs. 11"

Mr.Ard

Decapat
Daha fazla  
Ben çizim ve hafif video montajı için bir 256 GB iPad Pro almayi planlıyorum ancak 12.9 ve 11 inç arasında kaldım. Parasi sorun olmasa da 19.000 lira cidden pahalı. Bunun yerine 15.000 lira verip 11 inçlik mi alayim? Uzun süreli kullanmayi planliyorum (üniversite dahil).

Hocam nereden alacaksınız? İki ürünün de fiyatı sizin dediğiniz fiyatlardan daha ucuz.

Bence 11 inch yeterli. Taşıması da daha kolay olur. Çizim ve montajı da rahat rahat yaparsınız 11 inch de. Benim kardeşim Ipad Air 4 kullanıyor. Kalemiyle çok güzel çizimler yapıyor gayet de memnun. O da sanırım 10.9 inch idi.

Dizüstü bilgisayarın yoksa 12.9 iyi seçenektir ancak dizüstü taşır gibi taşıman gerekir. 11 inç boy iPad’ler için daha iyi oluyor.

11" modelini kullanıyorum, alacağım zaman bende arada kalmıştım. OLED ekranlar gelene kadar değiştirmeyeceğim yani o yüzden 11" tavsiye ederim. 12,9" modelinin mini led ekranı ne kadar güzel olsa da bi oled değiller. Her şeyi bununla yapacağım diyorsanız neden olmasın ama yatakta bi film izlerken 11" büyük gelebiliyor mesela. 12.9" alsan pişman olmazsın ama şu an kurdan dolayı çok fark var. Ben çıktığında almıştım ve fark çok az idi. Fazla uzattım ama sormak istediğin bir soru olursa yanıtlarım.

11" modelini kullanıyorum, alacağım zaman bende arada kalmıştım. OLED ekranlar gelene kadar değiştirmeyeceğim yani o yüzden 11" tavsiye ederim. 12,9" modelinin mini led ekranı ne kadar güzel olsa da bi oled değiller. Her şeyi bununla yapacağım diyorsanız neden olmasın ama yatakta bi film izlerken 11" büyük gelebiliyor mesela. 12.9" alsan pişman olmazsın ama şu an kurdan dolayı çok fark var. Ben çıktığında almıştım ve fark çok az idi. Fazla uzattım ama sormak istediğin bir soru olursa yanıtlarım.
Merhaba ben de 11” ve 12.9” arasında kaldım da yardımcı olabilir misiniz? Genel olarak sınıf ortamında açıp kalemimle not alacağım ve Kafe tarzı yerlerde de Magic Keyboard’ımı kurup Word’de ödevlerimi yazacağım.
Sınıfta iPad’e kalemle yazı yazma konusunda 11” olan model daha kompakt ve taşınabilir geliyor. 12.9” ise bir laptop gibi olacağından yanımda oturan sınıf arkadaşlarımın da rahatsız olacağını düşünüyorum. Ancak mini-Led teknolojisi de cazip geliyor ve büyük bir ekranda şahsen oyun ve video deneyimi de beni kendine çekiyor.

Merhaba ben de 11” ve 12.9” arasında kaldım da yardımcı olabilir misiniz? Genel olarak sınıf ortamında açıp kalemimle not alacağım ve Kafe tarzı yerlerde de Magic Keyboard’ımı kurup Word’de ödevlerimi yazacağım.
Sınıfta iPad’e kalemle yazı yazma konusunda 11” olan model daha kompakt ve taşınabilir geliyor. 12.9” ise bir laptop gibi olacağından yanımda oturan sınıf arkadaşlarımın da rahatsız olacağını düşünüyorum. Ancak mini-Led teknolojisi de cazip geliyor ve büyük bir ekranda şahsen oyun ve video deneyimi de beni kendine çekiyor.
Kendim bu tablet sevdalarından vazgeçmiş olsam da kız arkadaşım Samsung Tab S7+ kullanıyor ve onun boyutu Ipad'den daha küçük olmasına rağmen boyutundan şikayetçi olduğunu duydum. 11" ekran bir tablette de daha iyi bir oyun deneyimi sunacaktır emin ol. Ancak eğer hâlâ fiziksel olarak görmediysen bir Apple mağazasına gidip görmeni tavsiye ederim. Genelde Troy mağazalarında oluyor. Yine de 11" senin hemen her isteğini karşılayacak boyuttadır. (Sanırım A5 kağıt boyutunda emin degilim.)

Kesinlikle 11" daha taşınabilir. Yazı yazma konusunda ise şöyle; ben derslerde notability, Goodnotes, freeform (Apple'ın yeni uygulaması), Concepts uygulamaları gibi pek çok uygulama denedim ve hepsinde de 11" çok yeterli oldu. 12.9" daha A4 ebatlarında olduğu için daha geniş bir alan sunuyor ama ben almadan önce sadece her anlamda pratik bir şey olsun istediğim için 11" modelini tercih etmiştim.

12.9" ten 11" e geçen birkaç kişinin videosunun izlemiştim. Onlar özellikle ağırlık ve taşınabilirlik konusunda çok memnun kalmışlar çünkü normal kılıf taksanız bilene İPad ağırlaşıyor. Ki klavyeli kılıf modelini tercih edecekmişsiniz bu sefer daha da ağır olacaktır.

Şehirler arası yolculukta video ve film çok izliyorum o açıdan da iyi benim için.

Uzun süre ekranı kullanınca ısınıyor, mini ledlerde daha çok ısınır mı bilemiyorum.

Oyun deneyiminde Xbox Cloud ve GeForge Now denemiştim. Ekran 11" olduğu için çözünürlük düşürmek zorunda kalıyordum ve oyunlar oynansa da istediğim görüntü kalitesinde olmuyorlardı. 12.9" modelde bu durum daha iyi olacaktır. Yine de çok önemliyse internetten oyun videolarına bakın.
App Store'da Divinity Original Sin 2, Dead Cells gibi birkaç masaüstü oyun var ama biri optimize olsa diğeri olmamış oluyor.

Geri
Yukarı