iPad’i şarj olurken kullanmak pile zarar veri mi, pilin ömrünü kısaltır mı?

Exclusive1

Hectopat
Daha önce aynı sorunun cevabını MacBook için araştırıyordum. Edindiğim bilgiye göre MacBook'lar %100 şarj olduktan sonra prizden gelen elektriği pile vermek yerine direkt cihaza vererek cihazı çalıştırma prensibine sahipmiş. Aynı durum IPad'ler için de geçerli mi?

Laptop cihazlarının pilleri artık günümüzde hemen hemen herkesin prize bağlı kullandığı bilinerek ve öngörülerek üretiliyor. iPad biraz daha mobil tarafına kaydığı için prize bağlı uzun süreli kullanımlar pil ömrüne zarar verir.

Cihazınızı en güzel şekilde kullanmak için:
1- Pil seviyesi azaldı uyarısı gelmeden cihazınızı şarja takmayın.
2- Pil %0 olup cihazınız kapanana kadar cihazı kullanmayın. Pil seviyesi uyarısı geldikten sonra cihazı şarja bırakın.
3- Şarja takılı bir şekilde cihaz ile çok önemli ufak işleriniz olmadığı sürece oynamayın. (Özellikle oyun oynamak gibi yüklü işlemlerde kesinlikle kullanmayın.)
4- Elzem bir durum olmadığı sürece cihazınızın pil seviyesi uyarısı verdiği şarj yüzdesinden %100'e kadar şarj olmasını bekleyin.

Bu çok önemli olmasa da dikkat edilirse iyi olur:
5- Cihazı sizin aktif olmadığınız (örneğin uyurken) zaman dilimlerinde şarja bırakmayın. Şarj %100 olduktan sonra cihazın şarj ile olan bağlantısını koparmak önemlidir. Bu yüzden siz uyurken çoktan şarj olmuş bir cihaz sabahlara kadar prizde kalması cihazın pil ömrüne hasar verebilir.

Hiç bir şey olmaz şarjda kullanabilirsin. Şarjda istediğin kadar kalabilir. İstersen ömür boyu kalsın zararı yok. Orijinal şarj aleti kullan yeter.

Bahsettiğin bu durum hakkında apple veya bir başka güvenilir taraf tarafından paylaşılmış bir bilgi varsa paylaşırsan iyi olur.

Hiçbir şey olmaz ne pile zarar verirsin ne de başka bir duruma yol açarsın, şarjda istediği kadar kalabilir cihazın. Sadece oyun oynama konusunda dikkatli olursan yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Apple'ın kendi sitesinden açıklama da burada, konulara cevap verirken araştırma yapmak ve doğru bilgi sahibi olup insanları doğru yönlendirmek önemlidir.

iOS 11.3 veya sonraki sürümlere sahip iPad ve iOS 12 veya sonraki sürümlere sahip iPhone XS, iPhone XS Max veya iPhone XR aygıtları, pil sağlığını korumak amacıyla söz konusu şarj etme durumlarında bu aygıtların kullanımını izleyen ve gerektiği şekilde pilin maksimum kapasitesini azaltan bir şarj yönetimi özelliğine sahiptir. Pil göstergesi, ayarlanan bu maksimum kapasiteye göre şarj yüzdesini görüntüler. iPad veya iPhone artık uzun süredir güç kaynağına bağlı olmadığında maksimum kapasite, koşulların ve pil sağlığının izin verdiği ölçüde ayarlanmadan önceki düzeye döndürülür.

Yayın Tarihi: 5 Aralık 2018

Hiçbir şey olmaz arkadaşım. Yukarıda bir arkadaş yok şöyle olur %100 olmadan alınmaz sabaha kadar şarjda bırakılmaz demiş bunlar tıraş eskide kaldı artık. Ben geçen sene iPad 8. jenerasyon aldım aldığım günden beridir çoğu kez şarja takılı şekilde kullandım pil ömrünü etkilediği yok. Pil ömrü aşırı kullanım olmadığı sürece azalmaz zamanla azalır. Şarja da istediğin zaman tak çıkar. Sen cihaza göre yaşamayacaksın, cihaz sana göre yaşayacak. Bu kadar korkmayın yahu bir şey olmaz patlamaz.

Hiçbir şey olmaz arkadaşım. Yukarıda bir arkadaş yok şöyle olur %100 olmadan alınmaz sabaha kadar şarjda bırakılmaz demiş bunlar tıraş eskide kaldı artık. Ben geçen sene iPad 8. jenerasyon aldım aldığım günden beridir çoğu kez şarja takılı şekilde kullandım pil ömrünü etkilediği yok. Pil ömrü aşırı kullanım olmadığı sürece azalmaz zamanla azalır. Şarja da istediğin zaman tak çıkar. Sen cihaza göre yaşamayacaksın, cihaz sana göre yaşayacak. Bu kadar korkmayın yahu bir şey olmaz patlamaz.
Ben sadece öneride bulundum. Pil ömrü sizin kullandığınız şekilde daha hızlı tükenir, benim önerdiğim şeyleri yaptığınız takdirde daha uzun süre pil ömrünüz olur. Patlama olur, yanar biter yazmadım. Pil ömrü şarj edildikçe azalır. O yüzden bir pili sürekli farklı yüzdelerde şarja koymak zamanla cihazı kapatıp açtığınızda değişen şarj yüzdeleri, şarjın erken dolup erken bitmesi gibi bir sürü soruna yol açar.

Bu cihaza göre yaşamak değildir. Acil veya önemli bir işiniz varsa şarjda kullanabilirsiniz. Ama keyfi şeyler için cihazın ömründen çalmaya gerek yok. Son maddeyi zaten parantez içinde "o kadar da önemli değil" demişim. Yani çok faydası olan bir şey değil. Tabi takdir size kalmış isteyen istediği şekilde kullanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı