iPhone 11 vs iPhone SE 2022

SE 2022’de A13 yok mu diyorsun yani :D?
Okudugunu bile anlamayan insanlar ile konuşmam hata 13 derken iPhone 13'ten bahsediyorum. A13 desem A13 yazardım.

Da forumda da aynı soruyu sordum. Yüksek model iPhone kullanan arkadaşlar cevap verdiler. Bana 11 almamın daha iyi olacağını söylediler. Sizin anlatmak istediğinizi anlıyorum fakat sanırım 11 daha bana göre bir cihaz. Zaten şu anki telefonun bayağı külüstür bir Samsung. Evet SE2022'nin performans ve güncelleme bakımından iPhone 11'den çok daha fazla üstün olduğu doğru. Şahsen ben güncelleme desteği bitmiş bir iPhone telefonun çöp olacağını düşünmüyorum. İşlemciden de kısarsak artı olarak daha büyük ekran ve geniş açı kamera kazanıyoruz. Benim kullanım şeklime göre 11 daha iyi olacak sanırım. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Dostum içine ne siniyorsa git onu al ufacık çocuk telefonuna sırf özelliklerde A15 chipset yazıyor diye para vermek istiyorsan verebilirsin bu senin tercihin ama şunu unutma aynı işlemci iPhone 13 modellerinde de var. Arada ki performans farkı çok bariz açık ortada. Ha pardon bazı arkadaşlar A15 var iyidir iPhone 11'den diyor. Kusura bakma öyledir.

Benim tek anlatmak istediğim şudur ortada 2 farklı cihaz var SE 2022 ve iPhone 13 baktığında özellikler kısmında aynı işlemci gözüküyor ama fiyata bakıyorsun dağlar var fark. Kamera telefon boyutu pil boyutu kozmetik özellikler yeni nesil olması buna etken. Ama bir önceki nesil cihaz ile bir sonraki nesil cihaza aynı işlemciyi koyduk ama sınırlarını zorladık daha iyi diyen bir firma, neden iPhone 13'e koyduğu işlemcinin birebir aynısını 2 katı ucuz bir cihaza koyup satsın ? Kısıtlama olduğu birebir aynı A15 olmadığı çok bariz ortada. Tamamen pazarlama taktiği.

Son düzenleme:
Güncel ve donanım olarak SE2022 ama tüm bu iyi yanlarını tek seferde silip atan şey ise batarya kapasitesi
Ya yüksek batarya kapasite alt model ya da düşük batarya kapasite güncel donanım

Mini ve se gibi modeller 2. Telefon haricinde kullanılmamalı birincil olarak

6S 7 8 X XR xsmax SE2020/2 11 12 mini 11 Pro Max kullanmış birisi olarak kesinlikle ve kesinlikle se ve mini modeller çok kötü batarya performans konusunda
Ben alo SMS WhatsApp YouTube Safari banka uygulamaları vs haricinde bir şey yapmadığımda halde oldukça sadece gereksiz şeyleri kapattığım halde yetersizdi bu kullanım senaryosuna fotoğraf video vb işleri katmıyorum bile hatta Wi-Fi kullanımda yetmiyor gün içerisinde mobil veri kullanan birisine batarya kapasitesinin yetersiz olduğunu ciddi şekilde hisseder mobil veri çok güç tüketen etken daha sosyal medya uygulamalarını demedim bile
Belki birçoğunuza abartıyor gelebiliyor ama cidden abartmıyorum kullanan bilir hafife almayın üç aşağı beş yukarı kabaca 2.000 mAh kapasiteye sahip telefondan bahsediyoruz sonuçta yani kesinlikle kullanıcısını üzer

Bu arada diyelim atıyorum 10 bin tl ye 11 aldınız 2 gün sonra 9 bin tl ye satarsınız ama se ve mini modellerinde piyasası çok kötü aradaki fiyat aralığı çok açık ve ağır satılan modeller

Son düzenleme:
Uzun süre güncelleme almak istiyorsanız SE 2022 almanız mantıklı olur veya güncellemesi bitene kadar iPhone 11 kullanıp sonrasında değişebilirsiniz. Sırf işlemcisi yüksek diye küçük ekranda ve eski kalın çerçeve tasarımına maruz kalmayın derim. 11 ekran dışında sizi birçok konuda tatmin edecektir. Günümüz için güncel ve hızlı bir telefondur.

Güncel ve donanım olarak SE2022 ama tüm bu iyi yanlarını tek seferde silip atan şey ise batarya kapasitesi
Ya yüksek batarya kapasite alt model ya da düşük batarya kapasite güncel donanım

Mini ve SE gibi modeller 2. Telefon haricinde kullanılmamalı birincil olarak

6S 7 8 X XR xsmax SE2020/2 11 12 mini 11 Pro Max kullanmış birisi olarak kesinlikle ve kesinlikle SE ve mini modeller çok kötü batarya performans konusunda
Ben alo SMS WhatsApp YouTube Safari banka uygulamaları vs haricinde bir şey yapmadığımda halde oldukça sadece gereksiz şeyleri kapattığım halde yetersizdi bu kullanım senaryosuna fotoğraf video vb işleri katmıyorum bile hatta Wi-Fi kullanımda yetmiyor gün içerisinde mobil veri kullanan birisine batarya kapasitesinin yetersiz olduğunu ciddi şekilde hisseder mobil veri çok güç tüketen etken daha sosyal medya uygulamalarını demedim bile
Belki birçoğunuza abartıyor gelebiliyor ama cidden abartmıyorum kullanan bilir hafife almayın üç aşağı beş yukarı kabaca 2.000 mAh kapasiteye sahip telefondan bahsediyoruz sonuçta yani kesinlikle kullanıcısını üzer

Bu arada diyelim atıyorum 10 bin TL'ye 11 aldınız 2 gün sonra 9 bin TL'ye satarsınız ama SE ve mini modellerinde piyasası çok kötü aradaki fiyat aralığı çok açık ve ağır satılan modeller

Hocam 12 mininin bataryası 11'den iyi mi gidiyor?

Hahaha. Maksimum 3 yıl sonra telefonun güncelleme almayıp çöp olunca SE 2022 kullananlara da “işin fantezisi” dersiniz artık.
Telefon güncelleme almayınca çöp olmaz ki, son sürümde nasıl kullanılıyorsa öyle devam eder. Ki şu an bile kullanımı sekteye uğratacak bir şey yokken insanlar güncellememeyi bile seçiyor bazen. 11 daha mantıklı.

Geri
Yukarı