iPhone 11 vs XS

Yo benim işim ekran değil ekran küçüklüğne ve kompaklığna.

Buyurun fotoğraflar:
FDC8CD1B-E446-462F-B0E1-C93CE97CCFDE.jpeg
44B144E1-1147-46B3-94B1-03D120A69295.jpeg

Bir süredir her iki telefonu birlikte kullanıyorum. Daha önce de kullanma fırsatım olmuştu. İki telefon kullanma ihtiyacım ortadan kalktığından bir tanesi ile devam edeceğim. Devam edeceğim telefon çok büyük ihtimalle XS olacak. Gerekçelerini açıklamak istiyorum. Tabi yazdıklarım benim düşündüklerim,

Ekran; İşim gereği telefon kullanımım ağırlıklı olarak e-posta, webden iş takibi şeklindedir. Bu sebepten XS tercihim oldu. İphone 11 ekranı kesinlikle kötülenecek bir ekran değil (Kesinlikle yok siyahlar gerçek siyah değil yok beyazlar gerçek beyaz değil gibi ezbere söylemlere inanmayın.) Tabi ki ekranlar arasında fark var ama insanı yoran bir fark değil bu. Ben sürekli ekrandan bir şeyler okumak zorunda olduğumdan OLED panel bana daha net bir görüntü sağladı bu sebeple ekranda XS. Ama dediğim gibi kesinlikle PPI değerlerini yazıp 11’i kötüleyenlere de kulak asmayın.

Batarya; Telefon ile oyun oynama gibi bir alışkanlığım yok. O sebeple XS bir günümü rahatlıkla çıkartıyor. Sabah 8 gece 12 arası 100’den 15-20 civarı gibi bir değere düşüyor. İphone 11 ise iki günümü tam çıkartmıyor. Sabah 8’de 100 aldıktan sonra ertesi gün öğlen 14 gibi yüzde 5-10 seviyesine düşüyor. 2 günümü tam çıkarmadığından dolayı mağdur olmamak için her iki telefonu da her gece şarja taktım. Bataryada 11 önde. Oyun oynayan birisi iseniz XS bir günü çıkarmaz ancak 11 çıkartır.

Tasarım; Tasarım kısmında bir çok kişi Paslanmaz çelik ve alüminyum olmasına takılmış. İnanın kılıf takınca hiçbir anlam ifade etmiyor. 11 biraz ağır (Gr değerlerine girmeyeceğim kullanımı söylüyorum) İki telefonu aynı anda kullanınca 11’in etrafında yer alan kalın çerçeve göze batıyor. Tek o kullanılsa göz alışır diye düşünüyorum. Bana göre 11 büyüklük olarak sınır. 6,1 inçten büyük telefon ben kullanamam şahsen XS ise çok kibar. Tasarım konusu göreceli ama ben kibarlığından dolayı XS diyorum. Ayrıca çok eleştirilen 11 kamera dizilimi elinize alınca çok göze batmıyor.

Performans; Sayısal verilere bakınca 11 performans olarak önde gözüküyor ancak şu anda her iki telefonda mükemmel performans veriyor. O yüzden burada bana göre kazanan yok.

Kamera; Kamera kısmında yeterli ışık var ise iki telefonda çok kaliteli fotoğraf çekiyor. Ekran farkından dolayı XS ile çekilen biraz daha doygun renklere sahip oluyor. Düşük ışıkta ise 11 uzun pozlama ile güzel fotoğraflar çekiyor. XS telefonumda ise ProCamera, Obscura ve NeuralCam uygulamaları var. Düşük ışıkta bu uygulamalar ile XS’te de 11’e yakın fotoğraflar alabiliyorum. Ancak tabi 11’in kendi kamera uygulamasında olduğundan avantajı var.

Forumlarda bu iki telefon arasında çok kalındığından uzun uzun yazmak istedim. Umarım arada kalanlara yardımcı olmuşumdur.

Bir süredir her iki telefonu birlikte kullanıyorum. Daha önce de kullanma fırsatım olmuştu. İki telefon kullanma ihtiyacım ortadan kalktığından bir tanesi ile devam edeceğim. Devam edeceğim telefon çok büyük ihtimalle XS olacak. Gerekçelerini açıklamak istiyorum. Tabi yazdıklarım benim düşündüklerim,

Ekran; işim gereği telefon kullanımım ağırlıklı olarak e-posta, webden iş takibi şeklindedir. Bu sebepten XS tercihim oldu. iPhone 11 ekranı kesinlikle kötülenecek bir ekran değil (kesinlikle yok siyahlar gerçek siyah değil yok beyazlar gerçek beyaz değil gibi ezbere söylemlere inanmayın.) tabi ki ekranlar arasında fark var ama insanı yoran bir fark değil bu. Ben sürekli ekrandan bir şeyler okumak zorunda olduğumdan oled panel bana daha net bir görüntü sağladı bu sebeple ekranda XS. Ama dediğim gibi kesinlikle ppı değerlerini yazıp 11’i kötüleyenlere de kulak asmayın.

Batarya; telefon ile oyun oynama gibi bir alışkanlığım yok. O sebeple XS bir günümü rahatlıkla çıkartıyor. Sabah 8 gece 12 arası 100’den 15-20 civarı gibi bir değere düşüyor. iPhone 11 ise iki günümü tam çıkartmıyor. Sabah 8’de 100 aldıktan sonra ertesi gün öğlen 14 gibi yüzde 5-10 seviyesine düşüyor. 2 günümü tam çıkarmadığından dolayı mağdur olmamak için her iki telefonu da her gece şarja taktım. Bataryada 11 önde. Oyun oynayan birisi iseniz XS bir günü çıkarmaz ancak 11 çıkartır.

Tasarım; tasarım kısmında birçok kişi paslanmaz çelik ve alüminyum olmasına takılmış. İnanın kılıf takınca hiçbir anlam ifade etmiyor. 11 biraz ağır (gr değerlerine girmeyeceğim kullanımı söylüyorum) iki telefonu aynı anda kullanınca 11’in etrafında yer alan kalın çerçeve göze batıyor. Tek o kullanılsa göz alışır diye düşünüyorum. Bana göre 11 büyüklük olarak sınır. 6, 1 inçten büyük telefon ben kullanamam şahsen XS ise çok kibar. Tasarım konusu göreceli ama ben kibarlığından dolayı XS diyorum. Ayrıca çok eleştirilen 11 kamera dizilimi elinize alınca çok göze batmıyor.

Performans; sayısal verilere bakınca 11 performans olarak önde gözüküyor ancak şu anda her iki telefonda mükemmel performans veriyor. O yüzden burada bana göre kazanan yok.

Kamera; kamera kısmında yeterli ışık var ise iki telefonda çok kaliteli fotoğraf çekiyor. Ekran farkından dolayı XS ile çekilen biraz daha doygun renklere sahip oluyor. Düşük ışıkta ise 11 uzun pozlama ile güzel fotoğraflar çekiyor. XS telefonumda ise procamera, obscura ve neuralcam uygulamaları var. Düşük ışıkta bu uygulamalar ile XS’te de 11’e yakın fotoğraflar alabiliyorum. Ancak tabii 11’in kendi kamera uygulamasında olduğundan avantajı var.

Forumlarda bu iki telefon arasında çok kalındığından uzun uzun yazmak istedim. Umarım arada kalanlara yardımcı olmuşumdur.

Eğer en iyi cevap verebilseydim sizi seçerdim aklımdaki soruların çoğuna cevap verdiniz teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı