iPhone 12 mi iPhone 11 mi?

Tamamdır alırsam 128 GB daha mantıklı deniliyor fakat @Moneymoon hocam da sırf IPS panel için 5k verilmez diyor :D Yine arada kalmamak imkansız. Birisi yeni model ve bazı + özellikler barındırıyor ve 19k diğeri ise 15k IPS panel. Sırf IPS panel var diye çoğu kişi de 12 alın diyor fakat 5k fazladan verilecek kadar kötü bir panel mi?

Tamamdır alırsam 128 GB daha mantıklı deniliyor fakat @Moneymoon hocam da sırf IPS panel için 5k verilmez diyor :D Yine arada kalmamak imkansız. Birisi yeni model ve bazı + özellikler barındırıyor ve 19k diğeri ise 15k IPS panel. Sırf IPS panel var diye çoğu kişi de 12 alın diyor fakat 5k fazladan verilecek kadar kötü bir panel mi?
Kötü falan değil ki? Diyen sayılara bakarak öyle diyor, oldukça güzel bir ekran. Piksel yoğunluğu gözle göremeyecek kadar fazla, renkleri doğru ve canlı ve güneşin altındayken bile kolaylıkla görünebilecek kadar parlak. Tam olarak neresi kötü bir panel? 1080p bir telefondan geçtim ve çözünürlükte bir fark hissedemedim.

Apple'ın tüm zamanlarda en çok sattığı telefonu XR, sokakta herkesin elinde gördüğünüz telefon da 11, ikisinde de aynı ekran var. Şimdiye kadar alıp kullanıp da ekranından şikayet eden herhangi birini gördünüz mü? Ben görmedim.

Bu kişisel bir tercihtir size şu şekilde açıklayayım, kendim iPhone 11 kullanıyorum ancak kolumdaki saat, salonumdaki televizyon hatta arabamdaki panel bile kimi tür OLED panel ancak bu panelleri her gün görüyor olmam telefonumdan soğumama sebebiyet vermiyor veya ne kadar diğerleri kadar mükemmel yapmıyor olsa bile kötü de yapmıyor. Önce git bak diyecek olan olursa diye de belirteyim kardeşimde de (kardeş derken belirteyim çok yakın bir arkadaş biyolojik değil alışkanlık benim değimim söyleyeyimde) 12 Pro var ve arada fark olmasına rağmen onun telefonunu alıp sonra kendiminkine geçince ne biçim bir ekran bu demiyorum gayette renkleri doğru verebilen bir panel (sadece fiyatına göre düşük kalıyor o kadar, 12 Pro'yla bile 5K verilecek kadar fark yok arada).

Kötü falan değil ki? Diyen sayılara bakarak öyle diyor, oldukça güzel bir ekran. Piksel yoğunluğu gözle göremeyecek kadar fazla, renkleri doğru ve canlı ve güneşin altındayken bile kolaylıkla görünebilecek kadar parlak. Tam olarak neresi kötü bir panel? 1080p bir telefondan geçtim ve çözünürlükte bir fark hissedemedim.
İşte hocam çoğu yerde kötü diyip 11 yerine 12 alın diyenler var. Ondan sormak istedim. Ama aralarında 5k fiyat farkı kadar fark var mı onu da çok merak ediyorum. Fiyatı bu kadar yüksek olmasa detaylı araştırmam ama hem ilk kez alacağımdan hem de IPhone telefonları bilmediğimden soruyorum. Cidden çok kafa karıştırıcı model ikiside.

Bu kişisel bir tercihtir size şu şekilde açıklayayım, kendim iPhone 11 kullanıyorum ancak kolumdaki saat, salonumdaki televizyon hatta arabamdaki panel bile kimi tür OLED panel ancak bu panelleri her gün görüyor olmam telefonumdan soğumama sebebiyet vermiyor veya ne kadar diğerleri kadar mükemmel yapmıyor olsa bile kötü de yapmıyor. Önce git bak diyecek olan olursa diye de belirteyim kardeşim'de de (kardeş derken belirteyim çok yakın bir arkadaş biyolojik değil alışkanlık benim değimim söyleyeyimde) 12 Pro var ve arada fark olmasına rağmen onun telefonunu alıp sonra kendiminkine geçince ne biçim bir ekran bu demiyorum gayette renkleri doğru verebilen bir panel (sadece fiyatına göre düşük kalıyor o kadar, 12 Pro'yla bile 5K verilecek kadar fark yok arada).
Pekiya hocam kamera farkları ve işlemcilerine ne demeli? Birisi A13 birisi A14. A15 çıkmış olmasaydı fark yoktur derdim ama 2 nesil düşük işlemci A13. Hala tercih edilebilir mi?

İşte hocam çoğu yerde kötü diyip 11 yerine 12 alın diyenler var. Ondan sormak istedim. Ama aralarında 5k fiyat farkı kadar fark var mı onu da çok merak ediyorum. Fiyatı bu kadar yüksek olmasa detaylı araştırmam ama hem ilk kez alacağımdan hem de IPhone telefonları bilmediğimden soruyorum. Cidden çok kafa karıştırıcı model ikiside.
Hayır 5K'lık bir fark yok. Kız arkadaşımda 12 Pro var, ikisi aynı ekran gibi, herhangi bir fark görebilmek için gözünüzün dibine sokup inciğini cıncığını incelemeniz lazım, öyle bir şey de yapmayın, 5 Bin liranızı cebinizde tutun. İki türlü de memnun olacaksınız.

@ozr
Hız olarak ben şu işi yapamıyorum dedirtmeyecek ve memnun edecek gayette hızlı bir cihaz iPhone 11 işlemci olarak soracaksanız (ve iPad 9'da da kullanılmakta güncel cihazlar arasında), iki cihazda sizi gayet memnun eder inanın bana hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız ama size önerim iPhone 11 ve 12 arasındaki o farkı vermemeniz olur onun yerine bambaşka şeyler (Apple tarafından bir Apple Watch SE mesela ya da bir tablet hatta 5 günlük Doğu Karadeniz turuna bile çıkarsınız o paraya) alınabilir.

Aradaki fark bir asgari ücretli maaşı neredeyse, azımsanacak bir tutar değil ve tek kullanırken fiziki olarak fark edilecek şeyin kare tasarım ve ekran olduğunu düşünürsek değmeyecek farklar, yok değil ama 5000 TL kadarda belirgin değil.

@ozr
Hız olarak ben şu işi yapamıyorum dedirtmeyecek ve memnun edecek gayette hızlı bir cihaz iPhone 11 işlemci olarak soracaksanız (ve iPad 9'da da kullanılmakta güncel cihazlar arasında), iki cihazda sizi gayet memnun eder inanın bana hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız ama size önerim iPhone 11 ve 12 arasındaki o farkı vermemeniz olur onun yerine bambaşka şeyler (Apple tarafından bir Apple Watch SE mesela ya da bir tablet hatta 5 günlük Doğu Karadeniz turuna bile çıkarsınız o paraya) alınabilir.
Tamamdır hocam tavsiyeniz için teşekkür ederim kararımı biraz daha 11 modeline çevireceğim galiba :)

iPhone 11'i genel olarak sevmesem de 12 ile arasında 5000 liralık fark yok, 11 kullanırken neden FHD değil neden OLED değil falan da demezsiniz, insanlar duymamış olsa bunun eksikliğini bile hissetmez eğer sıradan bir kullanıcıysa. 5000 liraya farklı iPhone aksesuarları, kulaklık saat tarzı şeylere yönelin ya da cebinizde tutun derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı