iPhone 12 Pro, hız testinde Samsung Galaxy Note 20 Ultra'yı geride bıraktı

Metafractal

Kilopat
Makaleler
29
Yer
Türkiye
74C027C8-E5EF-4FB7-8E08-499E9EB0EF46.jpeg

Apple, A serisi işlemcilerin yeteneklerini öne sürmekten çekinmiyor.

iPhone 12 Pro, iPhone 12 serisinin geri kalanı gibi A14 Bionic ile donatılmıştır. Bugün PhoneBuff YouTube kanalı onu Samsung’un ileri teknoloji cihazının karşısına çıkardı. Galaxy Note 20 Ultra, Qualcomm’un Snapdragon 865+ yonga setiyle donatılmıştır ve kendi başına oldukça güçlüdür.

Bununla birlikte, en son hız testinin de gösterdiği gibi, iPhone 12 Pro'daki A14 Bionic, Qualcomm'un Samsung'un en yeni üst düzey amiral gemisi akıllı telefonundaki en yeni üst düzey çipinden daha iyi performans gösteriyor.

Bu geleneksel hız testinde, PhoneBuff bir uygulama başlatma rutininde iki cihazı karşılaştırıyor. İki cihazın da hem birinci hem de üçüncü taraf uygulamalar olmak üzere, hangi cihazların birbiri ardına açıldığını ve birbiri ardına geçiş yaptığını görüyoruz.

Yine de bu testin ilginç bir yönü sadece işlemci değil. Galaxy Note 20 Ultra, 12GB RAM ile donatılmıştır. Bu, oldukça fazla. Ancak iPhone 12 Pro, 6GB RAM ile bunun yarısına sahiptir. iPhone 12 Pro'nun zirveye çıkabilmesi hem Apple hem de genel olarak iOS'un hızından hoşlananlar için harika bir haber.

Hız testine aşağıdan göz atabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Donanımdan ziyade yazılımın daha önemli olduğunu birkez daha gördük. Bunu aynı lens ile Google kameranın (GCAM) stok kamera uygulamasına göre kat kat daha iyi fotoğraf çektiğinde de görmüştük. Ancak müşterinin ilgisini şu kadar RAM'i var kamerası var vb çektiğinden daha uzun bir süre optimizasyonlara uğraşmazlar.

IPhone'larda RAM olayı çok sıkıntı olmuyor. Bellek olarak kullandığı NAND sistemi o kadar hızlı ki sıkıştığında depolama alanını da RAM gibi kullanabiliyor.

Bu kadar üst limite çıkılan telefonlarda bir iki saniyelik farka bakılacağını düşünmüyorum. Artık kamera, pil (en önemlisi bence) ve tasarımın ön planda olduğunu dusunuyorum.
Eskisi gibi inovasyon da yok.

Ayrıca Note 20 Ultra'nın tasarımı mükemmel.

Son düzenleme:
IPhone'larda RAM olayı çok sıkıntı olmuyor. Bellek olarak kullandığı NAND sistemi o kadar hızlı ki sıkıştığında depolama alanını da RAM gibi kullanabiliyor.
V-Ram, Z-Ram ne varsa, yıllardır 2GB Ram'li Android cihazlarda kullanıyorum zaten, Ram ihtiyacı olmuyor.

V-RAM, Z-RAM ne varsa, yıllardır 2 GB RAM'li Android cihazlarda kullanıyorum zaten, RAM ihtiyacı olmuyor.

Demek istediğim. iOS yazılımı kendi başına hallediyor bunu Android'deki gibi ekstra root kullanıcı tercihi aramıyor. Bende S3 mini de aynı şeyi denedim ama tabii bellek sistemi hızlı olmadığı için bazen sistemi dondurup kastırabiliyor. iPhone kadar stabil yapamıyorlar bu işlemi tabii şu an S10 kullanıyorum öyle bir RAM derdim yok ama ileride olursa bellek hızı RAM olarak kullanmaya yeter mi? Stabil olur mu? Deneyip görmek lazım.

Demek istediğim. iOS yazılımı kendi başına hallediyor bunu Android'deki gibi ekstra root kullanıcı tercihi aramıyor. Bende S3 mini de aynı şeyi denedim ama tabii bellek sistemi hızlı olmadığı için bazen sistemi dondurup kastırabiliyor. iPhone kadar stabil yapamıyorlar bu işlemi tabii şu an S10 kullanıyorum öyle bir RAM derdim yok ama ileride olursa bellek hızı RAM olarak kullanmaya yeter mi? Stabil olur mu? Deneyip görmek lazım.

Samsung'ta stock kernel, bunu yapıyordur zaten. Biz durum abartıyoruz o kadar.

Samsung'ta stock kernel, bunu yapıyordur zaten. Biz durum abartıyoruz o kadar.

Sanmıyorum yaptığını yapsaydı eğer S8 Plus X'da forumu onlarca farklı geliştirilmiş kernel bulunmazdı örneğin hadeskernel gibi veyahut RAM'e hafızadan aktarma programları açıkçası konuya çok hakim değilim sadece fikir yürütüyorum.

Geri
Yukarı