iPhone 12'yi sürekli hızlı şarj ile şarj etmek sorun çıkarır mı?

R. Berat YAŞAR

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 7 5800x3D / Gigabyte X570 Aorus Elite (Rev 1.0) / Corsair Vengeance 16GB(2x8GB) 3200Mhz CL16 /PowerColor Red Devil RX 6750XT OC- MSI NVIDIA GeForce RTX2070 Gaming Z / ADATA 256GB XPG SX6000 PRO NVMe M.2 SSD / Seagate BarraCuda 2TB 7200RPM 256MB HDD / CM MasterLiquid ML240L / Dark N10 PRO / High Power 850W 80+ Gold 14cm
Meslek
Harita Mühendisi
Merhaba, 25.05.2021 tarihinde iPhone 7 modelinden iPhone 12 modeline terfi ettim. 20W hızlı şarj adaptörü (ayrı satın alındı) ile kutu içerisinden çıkan şarj kablosu ile sadece şarj ediyorum, bu telefonda sürekli hızlı şarj ettiği için pilde erken deformasyon oluşturur mu? Apple danışmanına sorduğumda yeni piller hızlı şarja göre dizayn edilmiştir, sürekli hızlı şarj edilmesi herhangi bir sorun teşkil etmez dedi. Bu ne kadar doğru?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 25.05.2021 tarihinde iPhone 7 modelinden iPhone 12 modeline terfi ettim. 20W hızlı şarj adaptörü (ayrı satın alındı) ile kutu içerisinden çıkan şarj kablosu ile sadece şarj ediyorum, bu telefonda sürekli hızlı şarj ettiği için pilde erken deformasyon oluşturur mu? Apple danışmanına sorduğumda yeni piller hızlı şarja göre dizayn edilmiştir, sürekli hızlı şarj edilmesi herhangi bir sorun teşkil etmez dedi. Bu ne kadar doğru?
Yaklaşık 2 aydır 20W hızlı şarj adaptörü ile Iphone 12 kullanıyorum. %10 dolaylarında takıyorum genellikle şarjı, %50 civarına kadar hissedilir derecede ısınıyor cihaz. Sonrasında soğuyup devam ediyor şarj etmeye. Uzun vadede ne gibi olaylar yaşanır bilemem ama şu 2 aylık kullanımımda herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Yaklaşık 2 aydır 20W hızlı şarj adaptörü ile Iphone 12 kullanıyorum. %10 dolaylarında takıyorum genellikle şarjı, %50 civarına kadar hissedilir derecede ısınıyor cihaz. Sonrasında soğuyup devam ediyor şarj etmeye. Uzun vadede ne gibi olaylar yaşanır bilemem ama şu 2 aylık kullanımımda herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.
Anladım, zaten şarj edilirken telefonu olabildiğince soğuk bir zemine mesela petek üstü gibi yerlere koyunuz demişlerdi. Ancak Apple çalışanının demesine göre yeni nesil telefonlar hızlı şarj ile tamamen uyumlu normal şarj ile de etseniz olması gereken aşınmanın önüne geçemezsiniz diyor. Bakalım ilerleyen günlerde bir sıkıntı olacak mı. Birde siz %20-%80 ya da %20-%100 kuralına uyuyor musunuz ?

Anladım, zaten şarj edilirken telefonu olabildiğince soğuk bir zemine mesela petek üstü gibi yerlere koyunuz demişlerdi. Ancak Apple çalışanının demesine göre yeni nesil telefonlar hızlı şarj ile tamamen uyumlu normal şarj ile de etseniz olması gereken aşınmanın önüne geçemezsiniz diyor. Bakalım ilerleyen günlerde bir sıkıntı olacak mı. Birde siz %20-%80 ya da %20-%100 kuralına uyuyor musunuz ?
Hayır. Canım isteyince şarja takıp tekrar canım istediği zaman çıkarıyorum.

20 biraz abartı ama 5-80 kuralına uyarsanız çok büyük avantajlar görürsünüz uzun vadede.

20 biraz abartı ama 5-80 kuralına uyarsanız çok büyük avantajlar görürsünüz uzun vadede.

20-80 değil miydi? Sorunuza gelirsek her bataryanın bir ömrü vardır. Hiçbir batarya sonsuza kadar sapasağlam duramaz. Ne kadar kaliteli olursa olsun. Aslında şarjda telefonunu kullanarak da batarya sağlığını ciddi şekilde etkiliyorsun. Eminim ki hızlı şarj, şarjda kullanmaktan daha az ömür yiyecektir. Rahat olabilirsin o yüzden.

20-80 değil miydi? Sorunuza gelirsek her bataryanın bir ömrü vardır. Hiçbir batarya sonsuza kadar sapasağlam duramaz. Ne kadar kaliteli olursa olsun. Aslında şarjda telefonunu kullanarak da batarya sağlığını ciddi şekilde etkiliyorsun. Eminim ki hızlı şarj, şarjda kullanmaktan daha az ömür yiyecektir. Rahat olabilirsin o yüzden
20-80'de aşınma gereğinden az oluyor, yani bu şekilde belki de 5 sene boyunca en fazla %1-2 kapasite kaybedersiniz ve bu gereksiz çünkü bir bataryanın sadece %60'ını kullanmak çok kullanışsız. Çalışan ve telefonuyla uğraşan biriyseniz belki de günde 2 kere şarja takacaksınız (bu da şarj döngüsünü arttıracağı için ömrü kısalır.) ve bu da o alacağını avantajı dezavantaj yapar. 5-80 bu konuda daha mantıklı böylece bir günü geçirebilirsiniz. Özellikle de iPhone için bu çok önemli. Gerçi 12'nin bataryası iyi gibi duruyor ama...

Yeni konular

Geri
Yukarı