iPhone 14 şarj döngüsü nasıl olmalı?

alestaa

Centipat
Daha fazla  
Yaklaşık bir senedir kullandığım cihazımı bugüne kadar hiç şarjını tamamen sıfıra indirmedim. Dün gece kontrol ettiğimde pil sağlığım %94'idi bunun sebebini forumda sormuştum oynadığım oyunlardan dolayı aniden pil sağlığım 98'den 94'e düşmüştü.
Şimdi diyorum ki bir kereliğe mahsus cihazımın pilini tamamen sıfırlayıp sonra 80'e kadar şarj edip bu şekilde devam etsem faydası ya da zararı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir senedir kullandığım cihazımı bugüne kadar hiç şarjını tamamen sıfıra indirmedim. Dün gece kontrol ettiğimde pil sağlığım %94'idi bunun sebebini forumda sormuştum oynadığım oyunlardan dolayı aniden pil sağlığım 98'den 94'e düşmüştü.
Şimdi diyorum ki bir kereliğe mahsus cihazımın pilini tamamen sıfırlayıp sonra 80'e kadar şarj edip bu şekilde devam etsem faydası ya da zararı olur mu?

Bu şarj döngüsü muhabbeti bence gereksiz. 13 PM cihazım var 1 senedir kullanıyorum ve 1 senede %4 pil kaybetti. Oyun oynamıyorum, şarjı da sürekli %100'de çekiyorum ayrıca %10 belki %5'lere indiğinde şarj ediyorum. Elektronik cihaz sonuçta eninde sonunda eskiyecek o pil. Oyun oynamasam da Bluetooth ve Hücresel Veri sürekli açık, evde bazen hücreseli kapatmayı unutuyorum gün içinde yoğun kullanıyorum (iş+sosyal medya). Bana kalırsa mümkün olduğunca az şarja takmak daha iyi. %4 pil kaybı da ne yazık ki 20watt'lık adaptör aldım onunla şarj etmeye başlayınca 1.5 ayda düştü tekrar geri 5watt'a döndüm son 1-2 aydır %96'da duruyor.

Hocam orijinal adaptör şu an mevcudumda yok bende laptop ile orijinal Type-C to lightning kablo ile şarj ediyorum fakat pil sağlığı düşüşleri oyun oynarken aşırı ısınmalar sonrası oldu (iPad adaptörü var orijinal onunla şarj etsem nasıl olur)
Pil sağlığı 98'den 94'e düştü.

Bu şarj döngüsü muhabbeti bence gereksiz. 13 PM cihazım var 1 senedir kullanıyorum ve 1 senede %4 pil kaybetti. Oyun oynamıyorum, şarjı da sürekli %100'de çekiyorum ayrıca %10 belki %5'lere indiğinde şarj ediyorum. Elektronik cihaz sonuçta eninde sonunda eskiyecek o pil. Oyun oynamasam da Bluetooth ve Hücresel Veri sürekli açık, evde bazen hücreseli kapatmayı unutuyorum gün içinde yoğun kullanıyorum (iş+sosyal medya). Bana kalırsa mümkün olduğunca az şarja takmak daha iyi. %4 pil kaybı da ne yazık ki 20watt'lık adaptör aldım onunla şarj etmeye başlayınca 1.5 ayda düştü tekrar geri 5watt'a döndüm son 1-2 aydır %96'da duruyor.
20W'lık adaptör pil sağlığını neden düşürsün ne alakası var? Bende de iPhone 13 var telefonu aldığımdan beri 20W'lık adaptör ile kullanıyorum Eylül ayında telefonu alalı bir sene olacak pil sağlığım %99.

20W'lık adaptör pil sağlığını neden düşürsün ne alakası var? Bende de iPhone 13 var telefonu aldığımdan beri 20W'lık adaptör ile kullanıyorum Eylül ayında telefonu alalı bir sene olacak pil sağlığım %99.

Bu konuyu defalarca araştıran biri olarak hemen yanıtlayayım. Bende çok taktım bu konuya ve ünlü bir markada mühendis olan arkadaşıma bile sordum. Eğer Apple'ın sitesinden orjinal aldıysanız evet hiçbir sıkıntı yok. Fakat bataryaların genel kullanım ömrünü bitiren şeyler vardır. Bunlar aşırı deşarj olması, aşırı şarj edilmesi ve sıcaklık. Hızlı şarj adaptörünü takınca cihaza bir anda yüksek akım gönderiliyor. Haliyle bataryada ısınıyor (bizzat kendi gözlemim). O anda bataryaya zarar vermiyor fakat uzun vadede negatif etkisi var tabiki. Genel olarak yabancı forum sitelerinde veya yabancı Apple & iPhone & iOS güncellemeleri yayınlayan video içerik üreticileri tavsiye etmez. Çeşitli testler mevcut. Özellikle gece şarja takılacaksa 5W ile şarja takıp öyle şarj olmasını tavsiye ederler. Bir diğer gözlemim de 20W şarjda %100'ledikten sonra normal tüketimde bile şarjın hızlı bittiğini düşünüyorum ya da ben böyle algıya kapılmış olabilirim.

Son düzenleme:

Cihazın pilini tamamen bitirmek bataryaya zarar verir. Yüzde 10-20 arasında şarja takıp yüzde yüz olduğunda prizden almak lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı