iPhone 14 vs iPhone 15

Yani düz 14 ten uzak mı durayım? Çünkü yakınlarım ya 14 pro ya 15 yada 15 ten uzak durmamı söylediker sağlamlık pek umursamam çünkü sağlam değil derler ama göze aldım.
iPhone 14 Pro’ya bütçen yetiyorsa düşünmene gerek bile yok. 14 Pro al geç.

Yani düz 14 ten uzak mı durayım? Çünkü yakınlarım ya 14 pro ya 15 yada 15 ten uzak durmamı söylediker sağlamlık pek umursamam çünkü sağlam değil derler ama göze aldım.
Evet, 14 sakın bakmayın. Uzun lafın kısası bütçeye göre önermek lazım, sizin bütçe nedir? ve ip15, ip13, ip 14 pro ve ip15 pro kıbrıs fiyatları nedir?

15 29k
13 23k
14 pro 44k
15 pro 40k
Hocam 15 pro ile 14 pro fiyatı karışmış sanırım... 13 ile 15 fiyatına bakacak olursak da, 6 bin lira fark evet, az değil, lakin 15 serisinin dinamik ada ile yeni tasarımı (özellikle düz siyahı çok güzel, pro gibi duruyor mat rengiyle), işlemci farkı az olsa da oyunlarda biraz daha iyi performans vermesi sebebiyle işlemcisi ve +2gb ram'i, daha uzun güncelleme ömrü alacak olması ve de neredeyse 14 pro ile aynı kamera sistemine sahip olması (bu gerçekten çok iyi). Sadece 6 bin fark olması sebebiyle 13'ten daha iyi kılıyor bence. Aradaki farka değer, 60hz olsa da cihaz. Ayrıca USB-C vs. gibi noktalar da daha güncel kılacak cihazı, iki üç yıl sonra tekrar güncellerseniz satışınızı kolaylaştırır.
Eğer 15 pro fiyatı gerçekten 40k ise, yanlış yazmadıysanız yani ve de bütçe varsa o zaman onu alıp 5-6 yıl yeni bir telefon almayı da unutabilirsiniz. Lakin fiyatı yanlış yazdıysanız 14 pro 40k ise o zaman 11k fiyat farkına değeceğini düşünmüyorum kendisinin, 15'e kıyasla. Çünkü işlemci aynı, yani telefonun sunduğu güç aynı. Kameraları ise 15 ile neredeyse birebir. Direkt konmuş 15 serisine aynı kamera. Sadece 60hz olduğu için arada +10k fiyat farkı var.

Yani eğer bütçe varsa ve 15 pro "40k" ise onu alabilirsiniz, 4-5 yıl rahat gider. (Normalde 6-7 bile derim lakin bataryasını değiştirmeniz gerekecek bunun için)
Eğer bütçe yoksa, o zaman düz 15 en mantıklısı direkt.

Evet düz 15 in mat rengi çok hoşuma gidiyor benimde fiyatta doğru sadece site farkı sağ olun hocam.

60 hz oluşu zaten fena değil 11 de 60 hz ama hız farkı var 14 ve 15 ile

14 ise 24.4k

Evet düz 15 in mat rengi çok hoşuma gidiyor benimde fiyatta doğru sadece site farkı sağ olun hocam.

60 hz oluşu zaten fena değil 11 de 60 hz ama hız farkı var 14 ve 15 ile

14 ise 24.4k
60hz önemli değilse, 15 alıp geçebilirsiniz kesinlikle. 15'lerin ekranı o kadar iyi ki, emin olun 11'in ekranı çok çok kötü kalacak yanında. 40k ile 15 pro da iyiymiş dediğim gibi, lakin ekran tazeleme hızı önemli değilse gerek yok. Tek artısı 120hz ve de yeni nesil pc/konsol oyunları ve de birkaç bilgisayar uygulaması açabilecek olması. Bunları kullanmayacaksanız tamamen aynı şeyler denebilir.

Kamera noktasında hissedilir farklar var ve şu anlık pek işe yaramasa da, 15'te dinamik ada var, ilerliyen yıllarda muhakkak işlevsel bir hale gelir. Bunların yanı sıra 15, fazladan 1 tane daha major iOS sürümü alacak. Android mertebesinde bu sorun teşkil etmese de, iOS tarafında çok önemli. 15'e bütçenizin yettiğini söylemişsiniz, 14 ile arasındaki fiyat farkına değer.
Hocam "2021" yılına ait 13 şu an düz s23 kadar iyi işlemci gücü olarak. (a15 vs 8gen2 bakabilirsiniz) Kamera olarak da videoda daha iyi bariz şekilde (dxomark bakabilirsiniz) ve gün ışığı fotoğrafları da kişisel tercihim olarak bence daha iyi. (hatta dxomark kamera olarak daha iyi bir puan vermiş 13'e, sadece saçma zoom kabiliyeti sebebiyle s23 puanı uzaya uçmuş. kim bu kadar zoom kullanacaksa) Pil olarak zaten çok iyiler. 60hz olmasalar bunu diyebilir miydiniz acaba? Çünkü ekran dışında bu cihazların eksisi yok.

A15'in yakın olduğu yonga, 8+ Gen 1. 8 Gen 2, A15'ten CPU'da %10, GPU'da %60 daha güçlü (bahsi geçen model 13 olduğu için 4 core GPU A15'i baz aldım.) DXOMARK dediğiniz bağımsız internet sitesi, S10'un bile baş ettiği iPhone 11'e, S21 Ultra'dan daha cok puan veriyor. S22 Ultra ile 12T'nin video performansları aynı, 1/2.56'' sensörlü iPhone 12 ile, S22 Ultra Exynos'un fotoğraf performansı skorları aynı. Bunu referans almak saçmalık, gerçeklik dışı saçma sapan skorlar var. S23 dediğimiz cihaz, 14 Pro ile baş ediyor ve algoritmadan dolayı bayağı bayağı öne çıktığı sahneler de var. Özellikle düşük ışıkta, IMX714 ön kamera sensörü kullanan 14'ten, 15 Pro'ya kadar bütün modellerden daha iyi.

Son düzenleme:
Kamera noktasında hissedilir farklar var ve şu anlık pek işe yaramasa da, 15'te dinamik ada var, ilerliyen yıllarda muhakkak işlevsel bir hale gelir. Bunların yanı sıra 15, fazladan 1 tane daha major iOS sürümü alacak. Android mertebesinde bu sorun teşkil etmese de, iOS tarafında çok önemli. 15'e bütçenizin yettiğini söylemişsiniz, 14 ile arasındaki fiyat farkına değer.

A15'in yakın olduğu yonga, 8+ Gen 1. 8 Gen 2, A15'ten CPU'da %10, GPU'da %60 daha güçlü (bahsi geçen model 13 olduğu için 4 core GPU A15'i baz aldım.) DXOMARK dediğiniz bağımsız internet sitesi, S10'un bile baş ettiği iPhone 11'e, S21 Ultra'dan daha az puan veriyor. S22 Ultra ile 12T'nin video performansları aynı, 1/2.56'' sensörlü iPhone 12 ile, S22 Ultra Exynos'un fotoğraf performansı skorları aynı. Bunu referans almak saçmalık, gerçeklik dışı saçma sapan skorlar var. S23 dediğimiz cihaz, 14 Pro ile baş ediyor ve algoritmadan dolayı bayağı bayağı öne çıktığı sahneler de var. Özellikle düşük ışıkta, IMX714 ön kamera sensörü kullanan 14'ten, 15 Pro'ya kadar bütün modellerden daha iyi.
"Cpu'da %10" daha güçlü demişsiniz, işte ben de bundan bahsediyorum. 2021 model bir cihaz ile 2023 çıkışlı bir cihazı kıyasladım arkadaşım için (iphone'lar ömrü kısa telefonlar demesinden sonra) ve gördüğümüz üzere "cpu" yani "İŞLEMCİ GÜCÜ" olarak maalesef bir fark yok. GPU performansından bahsetmedim, işlemci gücü demiştim, ki zaten düz 13 bile tüm oyunların içinden geçer şu an 60fps'te. Uzun lafın kısası adamlar üç dört yıldır günümüz telefonu yapıyor işte, bunu örneklendirmek istemiştim.
Son olarak da s23 ile de gün ışığında "bence" daha iyi dedim çünkü doygunluğunu kişisel tercihime göre daha iyi ve netlik açısından da çok bir fark yok. Video olarak da maalesef düz 13 bile daha iyidir hala s23'ten ne yazık ki, zaten sosyal medya ile entegrasyonu yeterli bu noktada. İçerik üreticisiysen yani bu işten ekmek kazanacaksan, e-ticaret yaparken tiktok'ta reklamını yapacaksan bir ios, bir de one ui altyapısından çekip direkt yükle aradaki farkı görürsün. İzleyeceğin tüm reviewerlar her sene apple'ı seçiyor en iyi video kamerada, +15m aboneli MKHBD veya diğer çocuğu da apple satın aldıysa ne ala. Neyse, dxomark zaten kamerada "toplam puan" olarak daha iyi vermiş s23'e, yani seni haklı çıkarmışlar zaten.

"Cpu'da %10" daha güçlü demişsiniz, işte ben de bundan bahsediyorum. 2021 model bir cihaz ile 2023 çıkışlı bir cihazı kıyasladım arkadaşım için (iphone'lar ömrü kısa telefonlar demesinden sonra) ve gördüğümüz üzere "cpu" yani "İŞLEMCİ GÜCÜ" olarak maalesef bir fark yok. GPU performansından bahsetmedim, işlemci gücü demiştim, ki zaten düz 13 bile tüm oyunların içinden geçer şu an 60fps'te. Uzun lafın kısası adamlar üç dört yıldır günümüz telefonu yapıyor işte, bunu örneklendirmek istemiştim.
İşlemci paketi olarak anlaşılmaya fazla müsait.

Geri
Yukarı