iPhone 15 mi alınmalı, Galaxy S24 serisi mi beklenmeli?

Actpha

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Aslında bütçem 30-35 bin TL civarı. Bildiğiniz üzere S24 serisi 17-18 Ocakta tanıtılacak ve S23 ailesiyle aynı fiyattan satışa sunulacağı söyleniyor. S23 serisinin ne kadar başarılı oldugunu göz önüne aldığımızda bu soru kafamı karıştıyor. iPhone eski serilerini almak istemiyorum almışken en az iPhone 15 ki bu da bütçem de 20 bin TL açık anlamına geliyor. Sizce bu borca girmeye gerek var mı? S24 serisinde korkutan tek şey Snapdragon'la değil de Exynos ile gelmesi. Almayı düşündüğüm telefon S24+ bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında bütçem 30-35 bin TL civarı. Bildiğiniz üzere S24 serisi 17-18 Ocakta tanıtılacak ve S23 ailesiyle aynı fiyattan satışa sunulacağı söyleniyor. S23 serisinin ne kadar başarılı oldugunu göz önüne aldığımızda bu soru kafamı karıştıyor. iPhone eski serilerini almak istemiyorum almışken en az iPhone 15 ki bu da bütçem de 20 bin TL açık anlamına geliyor. Sizce bu borca girmeye gerek var mı? S24 serisinde korkutan tek şey Snapdragon'la değil de Exynos ile gelmesi. Almayı düşündüğüm telefon S24+ bu arada.

iPhone 15'e o kadar para verilmez S24 daha mantıklı kalan parayı ise cebine at.

Dostum 36 bin TL civarlarında S23+ telefona bir göz at istersen benim çok begendigim fakat deneyimleme şansımın olmadıgı telefonlardan...

Apple öneririm.

Samsung kameraları çabuk eskiyor temel sebebi kameralarında safir kristal cam kullanmıyorlar.

Apple 2010'lu yıllardan beri safir kullanıyor ilk günkü gibi tazeliğini koruyor.

Bizzak yüksek ışıkta 3 kullandığım samsung amiral gemisine baktım aldıktan sonra kılcal gözle görülmesi zor çizikler oluşuyor.

Neden böyle bir yönteme gittim ? Çünkü tuhaf şekilde telefonlarımla ilk çektiğim fotoğraflarla son çektiğim fotoğraflar arasında kalite anlamında farklar oluştu iyice araştırdım sonunda reddit vb yerlerde bu sorunu yazmışlar.

Ayrıca neredeyse 5 senelik telefon oln mi9 bile safir kullanıyor.

iPhone normalde kalite performans ürünü olması lazımken artık çok da kaliteli olduğunu söyleyemiyeceğim iPhone 14 ve 15 arasında tek fark Type-C iken smasung çok daha yeni özellik sunuyor fakat IPhone'un iOS özelliği Android'den çok daha kuvvetli olduğuda iCloud olsun Apple Music uygulamaları olsun güvenlik olsun iPhone öne çıkıyor tabii Samsung'da geri değil fakat böyle şeylere takıntılı biri iseniz IP15 öneririm değilseniz daha kaliteli olsun parama deysim derseniz S24ü bekleyin derim ufak bir karşılaştırma yaparak kendinize göre telefonu seçin derim bu tarz şeyler öznel olduğu için biz sadece tavsiye veririz(çok uzattım kusura bakmayın ama telefon alıyorsunuz her şeyi bilmek önemli)

Dostum 36 bin TL civarlarında S23+ telefona bir göz at istersen benim çok begendigim fakat deneyimleme şansımın olmadıgı telefonlardan...

Bu arada S23 le arasında çok fark yok. Bu yazdıklarım sizin için önemliyse aradaki 8-9 binlik fark belki verilebilir.
1-Batarya (S23+ 4700 MAH/S23 3900 mAh)
2-Ekran boyutu (S23+ 6.6/ S23 6.1)
3-Hızlı şarj desteği (S23+ 45W /S23 25W)

Exynos ile gelmesi herhangi bir sorun teşkil etmez. 4HPC litografisinden geçecek, 7nm 7LPE, 4nm 4LPE chipler kadar verimsiz olmayacak, buradaki tek sorun 8 Gen 3 kadar güçlü olamayışı olabilir. Ayrıca fiyat performans açısından S23 bile iPhone 15’ten daha mantıklı bir konumda ve üstün olduğu noktalar çok, örneğin GPU’da ikisi de 8 watt yakıyor ancak 8 Gen 2 %36 civarı daha güçlü, CPU’da ise %5 farkla A16 üstün. Arka kamerada çok yakınlar, main sensörde iPhone 15 bazen geçiyor ancak S23’ünde telephoto ve ultra geniş açı sensörü avantajı var, ön kamerada ise düşük ışıkta ezici üstünlükle S23, gün ışığında iPhone 15 üstün. Demem o ki; S23 alsanız bile f/p açıdan daha mantıklı bir tercih yapmış olacaksınız. S24 bekleyin.

Geri
Yukarı