Iphone 5 vs Xperia Z

Castiel

Hectopat
Yer
Bursa
Merhabalar, Şuan bir Iphone 5'im var ve değişicek yarın, Sizce Iphone 5 ile devam mı edeyim yoksa Xperia Z ile mi değiştireyim? Xperia Z kullanan arkadaşlar cevap verirse daha iyi olur. Yarına kadar vaktim var. Çok teşekkürler

İkisi farklı kullanıcılara hitap eder. iOS ve Android olarak iki cepheye ayrılıyor bu iki telefon. En belirgin fark da bu. iOS 7 açıkçası çok hoşuma gitti ve iOS genel itibariyle Android'den daha stabil ve şıktır. Yani işletim sistemi olarak öndedir iPhone fakat donanım ve özgürlük açısından Xperia Z daha önde bulunuyor. Burada durum sizin kişisel tercihinize kalıyor denebilir lakin ben olsam bekleneni veremeyen iPhone 5 almaktansa Xperia Z alırdım. İllaki iOS istiyorum dersen iPhone 5S bekle derim.

Nerede Xperia Z görsem konuya atlamayı görev edinmiş gibi bir his var içimde. Şimdi bir zamanlar bir reklam vardı ıphone nız yoksa ıphonınız yok demektir. :D Xperianın şarjı çabuk bitiyor diyecem hemen atlayacak egemen abi root etsin başlangıçtaki uygulamaları kaldırsın diyecek. Onları yapmak çok zor sen ıphone al. :D

iPhone'nun olması bir farklılık göstermiyor fakat Türkiye'de yıllardan beri böyle bir durum var. "Aaaaa iPhoneeeee!" oysaki o adam daha iyileri olduğunu bilmez. En azından şu an birçok telefon Apple'ınkinden önde. Z'nin bataryasının az gittiği falan da yok. 2300 civarında mAh değerine sahip bataryası mevcut bu iPhone 5'te 1400 mAh olması gerek. Tabii Z donanım olarak daha güçlü olduğu için bataryaları eş seviyede bitiyor olabilir. CPU'nun GHz değeri, 4 çekirdekli olması , kamera, Full HD ekran çözünürlüğü, 5" ekran boyutu, RAM değerinin 2 GB olması, hafıza kartı desteği ve Dragon Trail Glass gibi sağlam bir ekrana sahip olması sebebiyle Xperia Z diyorum. Su geçirmemesi de cabası.

Buyrun bu da karşılaştırması:
Fiyat ve Özellik Karşılaştırması - Cep Telefonu - Apple iPhone 5 vs Sony Xperia Z kıyaslaması

Daha Detaylı Bilgiler:
Apple iPhone 5 - Full phone specifications
Sony Xperia Z - Full phone specifications

Ben telefonu genellikle oyun,müzik ve internet kullanımı için alıyorum fakat şuan telefonum 2 gündür başıma bela olduğu için Iphone'dan soğudum :). Xperia Z Donanımsal olarak daha güçlü olsada ekran bakımından sorun yaratabilir. Su geçirmemesi ve 12MP kamerasıda cabası. Iphone gerek menüsü gerek kullanımıyla daha rahat olsa da benim için 2. planda şuan, Xperia Z'nin menüsü şık olsa birde karşı konulamaz olucak ama :) bakalım. Yorumlardaki kıyaslamaları daha okuyamadım ttnet internetim yüzünden gidip geliyor şimdi okuyacağım. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Edit: Bu arada aklıma gelmişken yazayım. Benim için 4 Çekirdekli bir telefona ihtiyaç yok şuan, Facebook'a girip müzik dinleyip subway surfers oynamam lazım. Görünüş ve telefonun kibar durmasıda benim için önemli ona göre değerlendirin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerini rahatlıkla yapabileceğin bir telefon Xperia Z. Elimde olduğu için bunu söyleyebilirim. Menüler değiştirilebilir o sıkıntı değil. Tasarımı çok hoşuma gidiyor açıkçası benim. Tabii bu bir zevk meselesi kişiden kişiye göre değişir. Üç rengini de gördüm fakat ben beyazını tercih ettim. Beyaz bence o telefona en çok yakışan renk. Ekran bakımından sıkıntı yaratabilir derken ? Şunu söyleyebilirim o konuda. Telefon ilk çıktığında siyah-beyaz dengesi biraz rahatsız edebiliyordu. Fakat güncellemeler geldikten sonra bu sorunu düzelttiler. Zaten renk dengesi için menüye özel bir ayar da eklediler. Oradan kendiniz bile ayarlama yapabiliyorsunuz. Kamerası güzeldir fakat bir fotoğraf makinası performansı beklememeniz lazım. Gece çekimleri telefon kameralarının korkulu rüyası :) Gece çekimleri memnun etmeyebilir. Ama onun dışında bir sıkıntı çıkmıyor.

Boyutları sıkıntı yaratmayacaksa Xperia Z Ultra da beklenebilir. Ya da yeni yılda çıkacağını tahmin ettiğim Xperia Z1 (Honami) beklenebilir. Yine aynı boyutlarda olacak ama çok daha iyi bir kamerası ve üstün özellikleri olacak. Xperia Z'den biraz farklı bir arayüzle de gelecek.

Dediklerini rahatlıkla yapabileceğin bir telefon Xperia Z. Elimde olduğu için bunu söyleyebilirim. Menüler değiştirilebilir o sıkıntı değil. Tasarımı çok hoşuma gidiyor açıkçası benim. Tabii bu bir zevk meselesi kişiden kişiye göre değişir. Üç rengini de gördüm fakat ben beyazını tercih ettim. Beyaz bence o telefona en çok yakışan renk. Ekran bakımından sıkıntı yaratabilir derken ? Şunu söyleyebilirim o konuda. Telefon ilk çıktığında siyah-beyaz dengesi biraz rahatsız edebiliyordu. Fakat güncellemeler geldikten sonra bu sorunu düzelttiler. Zaten renk dengesi için menüye özel bir ayar da eklediler. Oradan kendiniz bile ayarlama yapabiliyorsunuz. Kamerası güzeldir fakat bir fotoğraf makinası performansı beklememeniz lazım. Gece çekimleri telefon kameralarının korkulu rüyası :) Gece çekimleri memnun etmeyebilir. Ama onun dışında bir sıkıntı çıkmıyor.

Boyutları sıkıntı yaratmayacaksa Xperia Z Ultra da beklenebilir. Ya da yeni yılda çıkacağını tahmin ettiğim Xperia Z1 (Honami) beklenebilir. Yine aynı boyutlarda olacak ama çok daha iyi bir kamerası ve üstün özellikleri olacak. Xperia Z'den biraz farklı bir arayüzle de gelecek.
Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ediyorum, Daha hiç elime almamış olsamda, Boyutları derken ekranı çok büyük ve benim elim yanında küçük kalıyor, Iphone 5 tam oturdu elime ama yorumunuz içimi rahatlattı :) Su geçirmemesi konusunda ne diyorsunuz? Hiç denediniz mi bu özelliğini? Gerçekten var mı? Varsa Iphone 5 benim için bitmiştir :)

Birkere IPHONuNuZ YOKSA IPHONUNUZ YOK DEMEKTİR. :D Büyük büyük yazayım da oku. :D Şimdi telefonlar ikiye ayrılır. 1. Sıradan telefonlar 2. İphonelar. :) Android resmen çoluk çocuk oyuncağı oldu. O yüzden ıphone al. Hatta sadece İOS için bile ıphone alınır. Şimdi ne kadarda farklı olursa olsun telefonlar işletim sistemi çoğunda android o yüzden özelliklerini ve dış görünüşü saymassak kafadan aynı geliyor insana.

Arkadaşım şu forumda 594 tane yanıt yazmışsın ve inan ki en az 100 tanesinde yakışı olmayan üslup, yazım yanlışları, yanlış bilgilendirmelere denk geldim. Şu ana kadar ciddiyet ve yardımla geçen bir konuyu alaylı bir şekilde yanıt yazarak ve gerçek olmayan kişisel bilgiler vererek mahvediyorsun. Zaten milyonlarca satan Android cihazlar çoluk çocuk oyuncağı bir sen akıllı. Bu yazındaki üslupları yaşına veriyorum fakat forumda işini en iyi yapan yönetici olan Egemen'in (Kişisel görüşüm tabii ki.) de senin yanıtlarıyla ilgilenmesini istiyorum.

Sercan'ın ikinci mesajını konudan sildim. Son bir kez de buradan uyarıyorum Sercan'ı. Daha önce de benzer konularda gereksiz yere uzattığın mesajların olmuştu. Yorum belirtmek istersin olabilir. O konuda kimse sana bir şey demiyor zaten. Ama sen yorumunu yapıyorsun daha sonra aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyorsun. son_goku'nun da dediği gibi yorumlar da kişisel oluyor genelde. Altını mantıklı sebeplerle doldurmadığın için havada kalıyor mesajların. İnsanların aklı karışıyor sonra.

Ayrıca Türkçe kurallarına da biraz daha özen göstermen lazım. Bağlaç olan -de,-da'ları ve soru eki -mı,-mi'yi ayrı yazmalısın. Bu bir uyarı mesajıdır. Benzeri şeyler olursa bundan sonra direkt ceza vereceğim. Konuları gereksiz yere uzatma dediğim gibi. Bir kere yorumunu belirtirsin olur biter. Aynı şeyleri defalarca söyleme ve yorum yaparken kişisel değil de objektif şeyler söyle. Ayrıca bu konu altında daha fazla mesaj yazma konu dağıldı zaten yeterince. Daha fazla ilgisiz mesaj olmasın.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı