iPhone 8 750P çözünürlük ile 1080P videoları izleme

Görünüşte mantıksız fakat Apple gibi bir firma buna bir çözüm bulmuştur diye düşündüm.

Bunun yazılımla ilgisi yok. 720p ekran demek, 1280x720 tane piksele sahip ekran demek. Tamamen donanımsal bir durum. Ne yaparsanız yapın, bu ekranda daha büyük çözünürlükte görüntü elde edemezsiniz.

İzliyorum diyenler cahillik ve saçmalıklarını ortaya koymuşlar...

iPhone u en çok eleştirdiğim konulardan birisi de küçük modelllerine 1080p FHD ekran koymaması.
Cevabın: Hayır izleyemezsin çünkü ekranın 720p dir.
Sadece Pluslarda 1080p izleyebilirsiniz.

Bende zamanında 6S aldığım zaman çok kızmıştım öğrenince...
O kadar para veriyorsun FHD video bile izleyemiyorsun.
1080p 60FPS 10 numara videolar çekiyorsun fakat ekranında onu tam performanslı izleyemiyorsun. Monitöre aktarınca farkını anlıyorsun tabi...

İzlersin ne artısı olur peki? Youtube'da çözünürlükler arasında bitrate farkı varsa bir faydası olur. Mesela telefonlarda öyledir. Telefonun çektiği videolarda 4K'nın telefon ekranında bile FHD'ye nazaran daha kaliteli olmasının sebebi çözünürlükten çok bitrate farkındandır. FHD'de cihazlar 17-25 arası (yanlış hatırlamıyorsam) megabit ile çekiyorken örnek veriyorum S7 4K videoyu ya 47 ya 54 megabit gibi bir bitrate ile çekiyordu.

Sana önerim. 3300'e S8 alıp 2K'nın da üzerinde bir çözünürlüğün keyfini yaşaman.

İzliyorum diyenler cahillik ve saçmalıklarını ortaya koymuşlar...

iPhone u en çok eleştirdiğim konulardan birisi de küçük modelllerine 1080p FHD ekran koymaması.
Cevabın: Hayır izleyemezsin çünkü ekranın 720p dir.
Sadece Pluslarda 1080p izleyebilirsiniz.

Bende zamanında 6S aldığım zaman çok kızmıştım öğrenince...
O kadar para veriyorsun FHD video bile izleyemiyorsun.
1080p 60FPS 10 numara videolar çekiyorsun fakat ekranında onu tam performanslı izleyemiyorsun. Monitöre aktarınca farkını anlıyorsun tabi...
İzlenmenin mümkün olduğu, ama o hiss yaşatmıyor diyorum, Bay Çokbilmiş

Telefon ekranında gereksiz çözünürlük fetişizmi bitmeli artık. 5” ekranda 1080P üzeri çözünürlüğü VR teknolojisi dışında kullanamazsınız. Telefonun dibine girmediğiniz sürece çözünürlükleri yeterli iPhone ürünlerinin.

Çözünürlüğü fazla artırınca ise belki bir ihtimal artan bitrate sonucunda kalite artışı gözlemlenebilir diyorum. Bu dediğimin deneyini yapmadığım için somut bir delilim yok ama mantıken belki böyle olabilir diyorum.

Buranın bir forum olduğunu unutup, insanları cahillikle suçlayan kişiler daha tehlikelidir benim gözümde. Bu kişiler insanları bilgilendirmek yerine teknolojiden soğutur, aman dikkat edin.

Adamlar, bir dünya paraya 750p çözünürlük telefon satıyorlar, valla helal olsun. Ben o telefona o parayı vermem arkadaş, parasını hak etmiyor, bu benim görüşüm, benim düşüncem. 2014 model Xperia Z2 telefonum bile 1080p ve çok sağlam telefon.

Telefon ekranında gereksiz çözünürlük fetişizmi bitmeli artık. 5” ekranda 1080P üzeri çözünürlüğü VR teknolojisi dışında kullanamazsınız. Telefonun dibine girmediğiniz sürece çözünürlükleri yeterli iPhone ürünlerinin.

Çözünürlüğü fazla artırınca ise belki bir ihtimal artan bitrate sonucunda kalite artışı gözlemlenebilir diyorum. Bu dediğimin deneyini yapmadığım için somut bir delilim yok ama mantıken belki böyle olabilir diyorum.

Buranın bir forum olduğunu unutup, insanları cahillikle suçlayan kişiler daha tehlikelidir benim gözümde. Bu kişiler insanları bilgilendirmek yerine teknolojiden soğutur, aman dikkat edin.
Yahu yeterli falan değil. DEĞİL. Aza kanaat getirmeyi Apple size öğrettiği için çok olanın tadını bilmiyorsunuz. iPhone ekranları rezillik.

İzlenmenin mümkün olduğu, ama o hiss yaşatmıyor diyorum, Bay Çokbilmiş
Teknik olarak böyle bir şey yapmak mümkün değil. Sen ancak DSR ve VSR gibi teknolojilerler bunu yapabilirsin ki o da bulanık oluyor ve bu upscale veya downscale ile karıştırılmamalı. Eğer bitrate gibi farklar yoksa 1080p izlemen sadece kotanı yer başka bir işe yaramaz.

Hiç alakası yok, bize cahil demeniz ise komik. Hiç telefon görmediniz sanırım çözünürlük konusunda sallıyorsunuz. Alın bir S8 ve Iphone 7 bakın netliğin farkına. 1000 liralık telefonlarda bile artık 1080p ekran varken 2700 liralık telefonda 750p ekran olması saçmalık dışında bir şey değil ama teknolojiyi araştırma gereği bile göstermeyen ve bir firmaya körü körüne bağlı olan kişiler bunu yediremiyor ve yok öyle yok böyle diye saçmalıyorlar, sizden bahsetmiyorum.

Bugün Mi5s Plus'un 1080P ekranı ile Galaxy S7'nin 2K ekranını karşılaştırdım. İkimiz de YouTube'dan 4K 60 FPS çekilen bir video açtık. O açabildiği en yüksek çözünürlük olan 1080P'de 60 FPS ben ise 2K 60 FPS açtım. Bakın çok net söylüyorum bilirsiniz Xioami IPS panlleri çok kalitelidir. Ona rağmen detaylarda mesela çalı gibi yerlerde çok çok bariz fark vardı.
iPhone 7'nin ekranı iyi değil çok net söylüyorum iyi değil.
Siz kalkıp iyi ekran diyebiliyorsunuz aynı fiyatta XZ Premium gibi S8 gibi ekranlar varken.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı