iPhone IMEI kaydı nasıl yapılmalı?

Sadekoloi

Kilopat
Merhabalar,

Almanya'dan hediye olarak iPhone telefon geldi. Fakat getiren arkadaş kendine de aldı ve kaydını kendi üzerine yaptırdı. Ama benim yakın tarihte yurtdışına çıkma gibi bir durumum yok ve yeni prosedürler kafamı iyice karıştırdı. Benim bu telefonu aktif olarak kullanmam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor, yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenlemelerden sonra telefonu sadece getiren kişi kendi üzerine alabilir ve kullanabilmeniz için, onun adına hat çıkarttırılması gerekiyor diye biliyorum.

1 pasaporta 3 yılda bir sadece 1 telefon kaydedilebiliyor. Kayıt yapılan telefon 3 yıl boyunca sadece pasaport sahibinin adına kayıtlı olan sim kartlar ile kullanılabiliyor.

Bunun haricinde kayıt süresi de 4 aydan 1 yıla çıkarıldı yani 1 yıl boyunca bütün sim kartlar ile kullanılabilir.

Başkası adına hattımı kayıt ettirmek istemediğim için ve pasaport evresiyle uğraşmamak için Gürcistan'a gidiş-dönüş uçak bileti aldım arkadaşlar. (Ukrayna, Gürcistan, Kıbrıs ve Azerbaycan'a yeni kimlik kartımızla giriş yapabiliyoruz) Uçak biletleri + IMEI kayıt ücreti kabaca 2500 TL'ye denk geldi.

Başkası adına hattımı kayıt ettirmek istemediğim için ve pasaport evresiyle uğraşmamak için Gürcistan'a gidiş-dönüş uçak bileti aldım arkadaşlar. (Ukrayna, Gürcistan, Kıbrıs ve Azerbaycan'a yeni kimlik kartımızla giriş yapabiliyoruz) Uçak biletleri + IMEI kayıt ücreti kabaca 2500 TL'ye denk geldi.
Ancak kayıt yaparken pasaport numarası istiyor. Pasaportunuz vardır umarım.

Not: değişmediyse mümkünmüş ama yine de bir araştırın, sürekli değişiyor yasalar.

Pasaport olmadan telefon kaydı yapılabilir mi?

Yurt dışından gelen telefon modelini pasaport olmadan kayıt yaptırmak da mümkün. Ancak bu imkân; Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için geçerli. Pasaport olmadan sadece kimlik belgesiyle gidilebilen bu ülkelerden alacağınız telefonların kayıt işlemlerini, pasaporta gerek olmadan T.C kimlik numarası ile yapabilirsiniz. Eğer kaydı e-Devlet’ten gerçekleştirecekseniz pasaport yerine, nüfus cüzdanı seçeneğini işaretlemelisiniz.

Ancak kayıt yaparken pasaport numarası istiyor. Pasaportunuz vardır umarım.

Not: değişmediyse mümkünmüş ama yine de bir araştırın, sürekli değişiyor yasalar.

Pasaport olmadan telefon kaydı yapılabilir mi?

Yurt dışından gelen telefon modelini pasaport olmadan kayıt yaptırmak da mümkün. Ancak bu imkân; Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için geçerli. Pasaport olmadan sadece kimlik belgesiyle gidilebilen bu ülkelerden alacağınız telefonların kayıt işlemlerini, pasaporta gerek olmadan T.C kimlik numarası ile yapabilirsiniz. Eğer kaydı e-Devlet’ten gerçekleştirecekseniz pasaport yerine, nüfus cüzdanı seçeneğini işaretlemelisiniz.
Pasaportum yok. Fakat bende bu tarz bir yazıya denk geldim ve özellikle telefondaki ilgili kişiye sordum bunu. Umarım 1 ay içinde herhangi bir yasal değişiklik olmaz.

merhaba bu bahsettiğiniz yolu uyguladınız mı herhangi bir sorun oldumu iphone nuz kayıtlı aktif bir şekilde kayıt altına alındı mı..

telefondaki ilgili kişi dediğiniz BTK yetkilisi mi teşekkür ederim.

merhaba bu bahsettiğiniz yolu uyguladınız mı herhangi bir sorun oldumu iphone nuz kayıtlı aktif bir şekilde kayıt altına alındı mı..

telefondaki ilgili kişi dediğiniz BTK yetkilisi mi teşekkür ederim.
Merhabalar, maalesef uygulayamadım. Gidiş-dönüş biletlerinde saat sorunu çıktı. Tekrardan bilet almak içinde 3 katı fiyat verdiler benimde hevesim kaçtı açıkcası. Bu sebeple bu şekilde satışını yaptım telefonun. Fakat geçenlerde bir yazıya denk geldim. Bazı telefon satışı yapan firmalar imei üzerinden telefonun açık kalma süresini uzatabiliyolarmış. İsterseniz bunun araştırmasını yapın.

Telefondaki ilgili kişi BTK yetkilisi evet.

Merhabalar, maalesef uygulayamadım. Gidiş-dönüş biletlerinde saat sorunu çıktı. Tekrardan bilet almak içinde 3 katı fiyat verdiler benimde hevesim kaçtı açıkcası. Bu sebeple bu şekilde satışını yaptım telefonun. Fakat geçenlerde bir yazıya denk geldim. Bazı telefon satışı yapan firmalar imei üzerinden telefonun açık kalma süresini uzatabiliyolarmış. İsterseniz bunun araştırmasını yapın.

Telefondaki ilgili kişi BTK yetkilisi evet.
cevap için teşekkürler.

geçici uzatma biliyorum onu kalıcı bir çözüm değil , benim merak ettiğim gürcistan , ukrayna yada kıbrısa ileri tarihli yani amaç ucuz bilet almak günü birlik gidip gelip sonra imei harç ücretinide yatırıp edevlet üzerinden iphone nu süresiz kayıt altına alabilirmiyim.

cevap için teşekkürler.

geçici uzatma biliyorum onu kalıcı bir çözüm değil , benim merak ettiğim gürcistan , ukrayna yada kıbrısa ileri tarihli yani amaç ucuz bilet almak günü birlik gidip gelip sonra imei harç ücretinide yatırıp edevlet üzerinden iphone nu süresiz kayıt altına alabilirmiyim.
Evet kanunlar ve mantıksal olarak bu mümkün. Telefonu kullanacak kişinin başka bir ülkeye giriş çıkış yapması yeterli oluyor. Fakat dikkat etmeniz gereken bir kısım gidiş ve dönüş biletleriniz arasında 4-5 saatlik bir fark olması yararınıza olur. Her ne kadar pasaport gerekmiyor olsada ülke değişikliği olduğu için süreç yavaş ilerleyebilir. Ayrıca hala var mı bilmiyorum ama Gürcistana gitmek için önceden bir form doldurmak gerekiyor ve onaylandığına dair bir mail almanız gerekiyor. (Bu otomatik bir mesaj galiba) Gideceğiniz ülkeyi seçerken bu kısmı da araştırmanız iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı