iPhone mu daha güvenli yoksa Windows mu?

Arkadaşlar merhaba. Yanlış bilmiyorsam eğer internet ağınız ve modeminiz ele geçirilirse, Windows işletim sistemine sahip cihazlarınız için büyük sıkıntı yaratabilir. Peki iPhone kullananlar için böyle bir durumda, kötü niyetli kişilerin iPhone veya Mac cihazlara bağlanıp, sürekli telefonda arka planda bulunmaları gibi bir olay var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
Her bilgisayara virüs bulaşabilir Linux hariç Linux'a fazla virüs kodlanmaz Mac ve iPhone içinde bir virüs kodlansa ona da bulaşsa aynı durumu yaratır yani evet 2 sindede olabilir ama veri koruması olarak Mac daha üstün çünkü veriyi vermemk için fbi ile tartıştıklarını duymuştum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her bilgisayara virüs bulaşabilir Linux hariç Linux'a fazla virüs kodlanmaz Mac ve iPhone içinde bir virüs kodlansa ona da bulaşsa aynı durumu yaratır yani evet 2 sindede olabilir ama veri koruması olarak Mac daha üstün çünkü veriyi vermemk için fbi ile tartıştıklarını duymuştum.

Eğer benim telefonumda böyle bir durum varsa anlayabilir miyim?

Linux için az sayıda olsa da virüs var. Yalnız şöyle düşünmek lazım; kötü niyetli biri olsaydınız kullanıcıların %85-90 arasındaki kısmını hedef alan bir virüs mü yazardınız yoksa %9-10 arası kullanıcı oranı olan işletim sistemini mi hedef alırdınız? Linux'un payı ise %2 civarı, o yüzden Linux ve Mac için daha az sayıda virüs olması normal. Benzer kıyaslamayı Android - iOS - Windows olarak telefonlarda da yapabilirsin. iOS kullanıcı oranı daha yüksek olsa hedef alan kişi sayısı da aynı oranda artacak.

İkisi de sizin nasıl kullandığınıza göre güvenli. Her işletim sistemine virüs bulaşabilir. IOS'ta bunun en büyük örneği iCloud hesaplarının ele geçirilmesi.

Hesaplarımın şifresini değiştirdim, merak ettiğim şu an telefonumda yaptıklarımı görebilen hatta isterse telefonda bir şeylere erişebilecek bir durum var mıdır acaba?
Linux için az sayıda olsa da virüs var. Yalnız şöyle düşünmek lazım; kötü niyetli biri olsaydınız kullanıcıların %85-90 arasındaki kısmını hedef alan bir virüs mü yazardınız yoksa %9-10 arası kullanıcı oranı olan işletim sistemini mi hedef alırdınız? Linux'un payı ise %2 civarı, o yüzden Linux ve Mac için daha az sayıda virüs olması normal. Benzer kıyaslamayı Android - iOS - Windows olarak telefonlarda da yapabilirsin. iOS kullanıcı oranı daha yüksek olsa hedef alan kişi sayısı da aynı oranda artacak.

Bu virüsler Wi-Fi üzerinden IPhone'a bulaşırmı ve bulaşırsa anlar mıyım? Hesap şifrelerimi değiştirdim ancak korkum arka planda hala telefonumda bulunan bir virüs olma ihtimali var mı?

Hesaplarımın şifresini değiştirdim, merak ettiğim şu an telefonumda yaptıklarımı görebilen hatta isterse telefonda bir şeylere erişebilecek bir durum var mıdır acaba?
Sanmıyorum olduğunu, olsa da siz anlayamazsınız zaten büyük ihtimal. Fakat büyük ihtimal bir şey yoktur içiniz rahat olsun, zaten her bilgimiz büyük şirketler tarafından depolanıyor.

Cihazı görmeden yorum yapamayız ki. İçinin rahat etmesini istersen işletim sistemini sıfırlamayı deneyebilirsin, bu işleme rağmen kalacak bir iOS yazılımı varsa da bir şey diyemem. Mobil işletim sistemleri ve kötü amaçlı yazılımları konusunda bir bilgim yok. @BERWAR'ı çağırıp gidiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı