iPhone mu daha güvenli yoksa Windows mu?

Arkadaşlar merhaba. Yanlış bilmiyorsam eğer internet ağınız ve modeminiz ele geçirilirse, Windows işletim sistemine sahip cihazlarınız için büyük sıkıntı yaratabilir. Peki iPhone kullananlar için böyle bir durumda, kötü niyetli kişilerin iPhone veya Mac cihazlara bağlanıp, sürekli telefonda arka planda bulunmaları gibi bir olay var mı?

iPhone her türlü daha güvenli Windows'ta örn smartscreen e hiç ulaşılamıyor ve macOS veya IOS'a virüs yapan kişi Windows'a göre yok ama Windows'ta daha çok uygulama var yani örn Java falan MacOS'ta yok (not: Java büyük ihtimalle vardır ilk aklıma geleni yazdım)

Sanmıyorum olduğunu, olsa da siz anlayamazsınız zaten büyük ihtimal. Fakat büyük ihtimal bir şey yoktur içiniz rahat olsun, zaten her bilgimiz büyük şirketler tarafından depolanıyor.

Anlayamayacağım için içim bir türlü rahat etmiyor bu olay yaşanalı yaklaşık 3 hafta - 1 ay geçti, modem resetlenip şifreler değiştirildi. Bu konularda da biraz endişeli olduğum için tam bir çözüm öğrenmek istiyorum kafam rahat etsin diye, tek mantıklı gelen şey bir şey olsa herhalde hesaplarım hacklenmiş olurdu bu kadar zamandan sonra, yani telefonum temizdir herhalde diye düşünüyorum bazen :D.

Cihazı görmeden yorum yapamayız ki. İçinin rahat etmesini istersen işletim sistemini sıfırlamayı deneyebilirsin, bu işleme rağmen kalacak bir iOS yazılımı varsa da bir şey diyemem. Mobil işletim sistemleri ve kötü amaçlı yazılımları konusunda bir bilgim yok. @BERWAR'ı çağırıp gidiyorum.

Cihazı tamamen sıfırlamayımı öneriyorsunuz tüm içeriğiyle.

Bir şey önermedim, yetkin olacağını düşündüğüm birini etiketledim zaten. Mobil işletim sistemlerinde öneri yapacak bilgim yok, iyi bir mobil kullanıcısı değilim. Note 10+ kullanıyorum, telefonun 3310'dan farkı benim için ekranının büyüklüğü ve kalem olması. Bir de WhatsApp yükleniyor. :D

Ben daha bu zamana kadar iphone a virüs bulaştığını hiç görmedim. icloud hesaplarının çalınmasına gelecek olursak bu durum tamamen sizden kaynaklı olur genelde. Şifrenizi ve güvenlik sorularınızı düzgün oluşturursanız icloud unuzu da kimse çalamaz. Kısacası iphone ve mac ler her zaman daha güvenlidir.

Ben daha bu zamana kadar IPhone'a virüs bulaştığını hiç görmedim. iCloud hesaplarının çalınmasına gelecek olursak bu durum tamamen sizden kaynaklı olur genelde. Şifrenizi ve güvenlik sorularınızı düzgün oluşturursanız iCloud unuzu da kimse çalamaz. Kısacası iPhone ve Mac'ler her zaman daha güvenlidir.

Benim tek sıkıntım kullandığım ağ ile ilgili onun dışında hiçbir şekilde riskli bir işim olmaz telefonumda. Bu olay yaşanalı zaman geçti tüm şifrelerimide değiştirdim, şu an bir sıkıntı yaşamadım ama tek korkum arka planda olabilecek bir virüs programı vs olabilir mi, bende duymadım ama buradakiler olabilir dediği içinde korkmadım değil.

ios işletim sistemleri için uygulama geliştirmek biraz daha zor. Belirli bir lisans ücreti ödenmesi gerekiyor. Ya da bir mac sahibi olunması gerekiyor appstore da uygulama yayınlamak için. (Tam hatırlamıyorum). Ama android için elini kolunu sallayan uygulama yapıp playstore a yükleyebildiği için playstore daki uygulamaların güvenlik açığı oluşturma riski daha yüksek oluyor. Bir de instagram için yapılan takipçi analizi gibi uygulamaları kesinlikle yüklemenizi önermiyorum. Yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız telefonu sıfırlayıp şifrelerinizi değiştirin. Genellikle şifrelerinizi de farklı şifreler yapın. Şifrelerinizi saklamanız için de KeePass programını öneririm. Gayet kullanışlı. Bu program sayesinde 10 sene önce kullandığım sitenin şifresini bile kolaylıkla bulabiliyorum.

iOS işletim sistemleri için uygulama geliştirmek biraz daha zor. Belirli bir lisans ücreti ödenmesi gerekiyor. Ya da bir Mac sahibi olunması gerekiyor appstore da uygulama yayınlamak için. (Tam hatırlamıyorum). Ama Android için elini kolunu sallayan uygulama yapıp playstore a yükleyebildiği için playstoredaki uygulamaların güvenlik açığı oluşturma riski daha yüksek oluyor. Bir de Instagram için yapılan takipçi analizi gibi uygulamaları kesinlikle yüklemenizi önermiyorum. Yine de içinizin rahat etmesini istiyorsanız telefonu sıfırlayıp şifrelerinizi değiştirin. Genellikle şifrelerinizi de farklı şifreler yapın. Şifrelerinizi saklamanız için de keepass programını öneririm. Gayet kullanışlı. Bu program sayesinde 10 sene önce kullandığım sitenin şifresini bile kolaylıkla bulabiliyorum.

Peki sıfırladıktan sonra, telefonu iCloud ile geri yüklediğim zaman, şayet varsa bir virüs tekrardan gelmiş olur mu sizce?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı