iPhone Pro modelleri parasını hak ediyor mu?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
iPhone 7 kullanıyorum. Ortalama olarak 4-5 arası eder. Fiyattan düşeceğim. Dışarıdan alırsam kayıt işini sonra yaptıracağım. O yüzden ham parasına bakalım. Ufak bir tablo hazırladım. Renklerle eşleştirdim.

Mantıksal olarak 14 iyi gibi. Pro'da çok şey değişiyor fakat ben genel bir kullanıcıyım. Açıkcası olsa fotoğraf falan çekmeyi seviyorum da para değerli işte.

Almanya:​
13 Pro stok yok.​
13 = 810€ -- 20k + 6k (kayıt) = 26k
14 = 870€ -- 22k + 6k = 28k
14 Pro = 1150€ -- 29k + 6k (kayıt) = 35k
-14 Pro için +9k​

TR:​
13 = 32.5k
13 Pro = 48K
14 = 37.8K
14 Pro = 49.7k
-14 Pro için +12k​

TP Sosyal Apple temsilcisi, seni seni seçtim pikachu! @Tim

Son düzenleme:
Bundan önce iPhone 13 kullanıyordum ve sadece 120 Hz ve daha büyük bir ekran sebebiyle iPhone 14 Pro Max’e geçiş yaptım. iPhone 13 ile yakın çekim yapmak pek mümkün olmuyordu. Kamera farkı kesinlikle hissediliyor. Tabii ki uygulamaların bazıları uyumlu olmadığı için yine zorluk çıkabiliyor.

Özellikle iPhone gerektirecek bir kullanım yoksa ve MacBook, iPad, Apple TV ve Apple Watch gibi cihazlar kullanılmayacaksa Samsung S23 serisine bakmanızı öneririm. Günün sonunda aynı işlemleri yapabiliyorsunuz ve Türkiye’de olmayan Apple Pay gibi servislerin eksikliğini hissetmiyorsunuz. 120 Hz ekran için de binlerce lira fazladan ödemeniz gerekmiyor.

İlla iPhone alınması gerekiyorsa mevcut fiyatlarla Türkiye’den iPhone almak yerine yurt dışından almak daha mantıklı olacaktır fakat yalnızca 3 senede bir kayıt yaptırılabiliyor. Cihazı da kolaylıkla satamıyorsunuz. Yurt dışından alınacaksa Pro modelinin alınmasını öneririm. Diğer modeller, ulaşım masraflarıyla Türkiye’den bile pahalıya gelebiliyor.

Bundan önce iPhone 13 kullanıyordum ve sadece 120 Hz ve daha büyük bir ekran sebebiyle iPhone 14 Pro Max’e geçiş yaptım. iPhone 13 ile yakın çekim yapmak pek mümkün olmuyordu. Kamera farkı kesinlikle hissediliyor. Tabii ki uygulamaların bazıları uyumlu olmadığı için yine zorluk çıkabiliyor.

Özellikle iPhone gerektirecek bir kullanım yoksa ve MacBook, iPad, Apple TV ve Apple Watch gibi cihazlar kullanılmayacaksa Samsung S23 serisine bakmanızı öneririm. Günün sonunda aynı işlemleri yapabiliyorsunuz ve Türkiye’de olmayan Apple Pay gibi servislerin eksikliğini hissetmiyorsunuz. 120 Hz ekran için de binlerce lira fazladan ödemeniz gerekmiyor.

İlla iPhone alınacaksa ve ek özellikler gerekmeyecekse mevcut fiyatlarla Türkiye’den iPhone almak yerine yurt dışından almak daha mantıklı olacaktır fakat yalnızca 3 senede bir kayıt yaptırılabiliyor. Cihazı da kolaylıkla satamıyorsunuz.
Zaten alınca çok uzun süre kullanıyorum. Android almayı pek düşünmüyorum. Normalde bilgisayarı ben, telefonu babam öder. O yüzden Pro olsun diye gidip 9 bin fazla ödetmek istemiyorum açıkcası. Ama 2 bin verip güncel telefon almaya değer mi? 5 küsür bin lira fark ediyor Türkiye'de 13 ile 14 arası.

Yurt disi aliniyorsa evet.

Yurt icinde o parayi vermem. Sirf bu yuzden iPhone 13’u dolarla alip Kibris’a gidip geldim.

Zaten alınca çok uzun süre kullanıyorum. Android almayı pek düşünmüyorum. Normalde bilgisayarı ben, telefonu babam öder. O yüzden Pro olsun diye gidip 9 bin fazla ödetmek istemiyorum açıkcası. Ama 2 bin verip güncel telefon almaya değer mi? 5 küsür bin lira fark ediyor Türkiye'de 13 ile 14 arası.
Almanya’dan alınacak cihaz için ulaşım masrafları da eklenmeli. Pro modeli dışındaki cihazlar ne yazık ki ulaşım masraflarıyla çok daha pahalıya gelebiliyor. iPhone 13 ve iPhone 14 arasında çok fazla bir fark yok. 5000 TL’yi şimdi vermek yerine ileride yeni telefon alırken kullanabilirsiniz. iPhone’u Türkiye’den alırsanız cihazı satmak da kolay olur. Çok önemli bir yenilik gelirse hemen yeni modele geçiş yapabilirsiniz.

Almanya’dan alınacak cihaz için ulaşım masrafları da eklenmeli. Pro modeli dışındaki cihazlar ne yazık ki ulaşım masraflarıyla çok daha pahalıya gelebiliyor. iPhone 13 ve iPhone 14 arasında çok fazla bir fark yok. 5000 TL’yi şimdi vermek yerine ileride yeni telefon alırken kullanabilirsiniz. iPhone’u Türkiye’den alırsanız cihazı satmak da kolay olur.
Ulaşım masrafı yok hocam, tırın üst yatağında gelecek sakin sakin :D

Almanya’dan alınacak cihaz için ulaşım masrafları da eklenmeli. Pro modeli dışındaki cihazlar ne yazık ki ulaşım masraflarıyla çok daha pahalıya gelebiliyor. iPhone 13 ve iPhone 14 arasında çok fazla bir fark yok. 5000 TL’yi şimdi vermek yerine ileride yeni telefon alırken kullanabilirsiniz. iPhone’u Türkiye’den alırsanız cihazı satmak da kolay olur. Çok önemli bir yenilik gelirse hemen yeni modele geçiş yapabilirsiniz.
5 bin şimdi değildi, TR içinde 5 bin lira fark vermek lazım ama dışarıda 2. Aklıma geldi de benim cihazı da satıcam. Belki o zamana kadar biraz birikmiş de olur 14 Pro da olabilir. Ben ikisini de koyarım önüne konuşurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı