iPhone SE 2020'de karşılaştığım durumlar normal mi?

ahmetarslann

Hectopat
Daha fazla  
Telefonu bir ay önce aldım. Aldığım ilk iki hafta sıkıntısız kullandım. iOS 14 güncellemesinden sonra telefonda bazı durumlar gözlemledim.

1-) Telefonda müzik dinlerken veya ses dinlerken, aynı zamanda uygulamalarda gezdiğimde ekranda titreme oluyor. Bu titreme öyle bangır bangır değil. Ama ahize kısmındaki hoparlörden telefonun kasasına gelen ve ekranda titremeye sebep olan bir durum var. İnternette araştırdığımda kimisi bu sorunla karşılaşıp, konu açmış. Stereo hoparlör olduğundan normaldir, bizde de oluyor demişler. Kimisi de bende olmuyor demiş. Bu durum normal midir? Özellikle sesi yükselttikçe bu titreme daha bariz hale geliyor.

2-) Ara sıra telefonun kamera uygulamasına girdiğimde ve yine üçüncü parti uygulamalarının kamerasına girdiğimde "cırt" gibi bir değişik sesle karşılaşıyorum. İki defa karşılaştım. Telefonu sıfırladım. Sonra yine karşıma çıktı. Bazen bu ses bariz belirgin oluyor. Öyle olunca telefonu yeniden başlatıyorum düzeliyor. Bazen de çok sessiz ortamdayken duyulabilecek bir ses oluyor. Bunu da araştırdım, buna da arkadaşlar bu ses odaklama sesi falan demişler. Normal demişler. Sadece iPhone değil, Samsung'da da oluyor, servise verilecek durum yok demişler. Yine de şüphe ettim sormak istedim. Bu durum da normal midir?

3-) WhatsApp'tan bana gelen ses kayıtlarını dinlerken telefonun ekranını kapatıp dinlediğimde telefonun ahize hoparlöründen aralıklarla "tık, tık" sesler geliyor. Ekran kapalı değilken dinlediğimde ses yok. Ama ekranı kapatıp dinlediğimde bu sesle karşılaşıyorum.

iPhone SE kullanan arkadaşlar ya da benzer kasaları (IP6, IP7, IP8) kullanan arkadaşlar kendileri deneyip bana yardımcı olabilirler mi? Telefonda sıkıntı mı var? Yoksa IPhone'un normal durumları mıdır bunlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
iOS 14 geleli pek olmadı. Ondan oluyor olabilir. Yamalanır kısa zamanda. Mümkün mü bilmiyorum, 13 e downgrade yaparak önceki stabil sürümde deneyebilirsiniz.

Sizin dediklerinizden bir tek kamera sesi olayı var bende ama cırt değil de çok minik bir çıt diyeyim. Profesyonel kameralardaki lens sesinin çok çok küçültülmüş hali gibi. Açıkçası rahatsız değilim. Fixlenir büyük ihtimal.

Sizin dediklerinizden bir tek kamera sesi olayı var bende ama cırt değil de çok minik bir çıt diyeyim. Profesyonel kameralardaki lens sesinin çok çok küçültülmüş hali gibi. Açıkçası rahatsız değilim. Fixlenir büyük ihtimal.
Bu ekranda titreme olayı var mı hocam? Mesela arkada müzik açın, İnstagram'da gezinin. Parmaklarınızda böyle hafif titremeler hissediyor musunuz? Hiç mi yok? O çünkü bende bu güncellemeden önce de oluyordu.

Ha o titremeyi diyorsunuz. Evet var o ama ben onu hoparlörün stereo olmasına bağlarım şahsen. Ki hoparlör için normal bir şey bence.

Evet bu ses de var. Kamera sesi pek normal gelmiyor da ekran titremesini dert etmedim hiç. Kamerayla ilgili birkaç yerde iOS 14 ile ilgili olduğunu okumuştum. Yazılım güncellemesi bekleyelim ne olacağını tam görürüz. Donanımsal olduğunu düşünenler lens ile ilgili olabilir demişti. Yine de güncelleme beklemeyi tercih ediyorum ben.

Edit: Technopat'ta konu açmışlar bununla ilgili. İlk cevap da doğru olabilir.

Kameradan gelen ses normal. Telefonu kulağa yaklaştırınca cız şeklinde kısa bir ses gelir. Seri bir şekilde OIS devreye giriyor. Bobin ve mekanik hareket sesi duyuyorsunuz.

Ekranın titremesi de normal. Ahize de hoparlör gibi çalışıyor. Ekranı titreştirerek sesin doygunluğunu bile artırıyor olabilir. Bir sorun değildir. Ses şiddetinin ve tonların güçlü olduğunu fark etmişsinizdir. Sesi bozmadan yüksek seviyelerde müzik dinlenebiliyor.

3.5 aydır iPhone SE kullanıyorum iOS 14'den önce o “cırt” sesi yoktu ben de ilk o sesi duyduğumda burada bir konu açmıştım ama arkadaşlar OIS olduğunu söylediler, ekran titremesi de oldukça normal bütün stereo IPhone'larda o titreme var, son yazdığın WhatsApp problemini hiç yaşamadım ama düzelir herhalde.

Not: Cırt sesi bir süre sonra geçiyor.

Geri
Yukarı