iPhone SE nasıl şarj edilmeli?

10 Kasım 2019'da iPhone 7 aldım. Pil sağlığı %86. Çok tertipli kullandığım dönemlerde bile %95'in altına inmişti hızlıca. "Garantisi var. Bitmeden yenilerim beleşe." Diyerek tertipsiz kullanmaya başladım. %86'ya kadar geriledi. Telefona zarar verir mi bu durum?
Hayır zarar vermez ancak %80’nin altına düştüğünde servis uyarısı vermeye başlayabilir.

Li-ion bataryaların en uzun ömürlü kullanımı %80-60 arası kullanımda oluyor diye hatırlıyorum. Bu konu üzerine çok araştırma yapmıştım, %80-60 arası kullanmak sürekli olarak telefonu şarj halinde tutmak demek nerdeyse o yüzden pratik değil. Bu işin en iyisi %80-40 arası kullanmak, en az %30da şarja takmak. Ben iPhone'umu aldığımdan bir süre sonra bu araştırmayı yaptım ve artık %80-30 arası kullanıyorum, ayda bir falan da %100-0 yapıyorum. Çok gerekmedikçe hızlı şarj aletlerini kullanmaktan kaçınıyorum çünkü bataryayı çok ısıtıyor ve li-ion bataryaların en büyük düşmanı sıcaklık. Uzun süre direkt ısıya maruz kalırsa pil ömrü hızla tükenmeye başlıyor. Temmuzdan beri kullanıyorum pil sağlığı şu an %96'da. Bu da ilk bir ay ve son birkaç haftada hızlı şarj aleti kullanma ve elimde çok tutmamdan bataryayı ısıtmamdan kaynaklı. Benim önerim telefonunuzun pil sağlığını yüksek tutmak için %80-30 arası kullanmanız ve daha %50'de şarja ne gerek var demeden eğer imkanınız varsa şarja takmanız. %80'i geçirmeyin %30 altına düşmeyin. Bu arada gece yatarken şarjınız %50 civarındaysa gece boyu şarjda bırakmanızda bir sakınca yok. Belli bir düzeyden sonra şarj aleti akımı neredeyse 0'a düşürerek şarj hızını azaltıyor.
Anladım hocam teşekkürler günüm dışarıda geçiyor pek %30 'da takabilceğimi zannetmiyorum ama %20 %30 arası takarım.
Hayır bir şey olmaz, sağlığın hızlı düştüğüne bakmayın algoritma bazen şaşırabiliyor. %75 olana kadar rahat rahat kullanın.
Tamam hocam.

İlk olarak bir Apple forumunda şuna benzer bir tez okudum. Adamın söylediği çok mantıklı geldi. Evet %50’ye yani pilin yarı doluluğuna göre dolum yapmak daha yararlıymış. Yani %20 ve %80 arası tutmak iyidir.

İlk olarak Ayarlar > pil kısmından kesinlikle iyileştirilmiş pil şarjı ayarını açın. Bu yapay zeka ile sizin kullanım zamanlarınızı belirleyerek %80’den sonrasını yavaşlatır. Uzun vadede kesinlikle yararlı olan bu ayar, pil ömrünüze elbette etki edecektir. lityum iyon piller için şu an en yararlı yöntem budur. Apple tarafından resmi olarak da işletim sistemine eklenmiştir.

Bundan başka belirli bir kural yok.18 wattlık bir hızlı şarj adaptörü alıp cihazınızı hızlı hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz. Cihazınız şarj olurken oynamamak da çok önemli. hızlı şarj adaptörünüz varsa zaten cihazın bataryası yarım saatte doluyor gibi oluyor.
Sürekli olarak hızlı şarj kullanmak bataryayı ısıtacağından zarar verir. Sürekli kullanmayın.

Sürekli olarak hızlı şarj kullanmak bataryayı ısıtacağından zarar verir. Sürekli kullanmayın.
Hızlı şarj hakkında çok yazı okudum. Bunun hakkında kesin bir şey yok eğer zarar verecek bir şey olsaydı cihazlara desteği konulmaz diye düşünüyorum.

ayrıca hızlı şarj kullandigimda telefonumda işlem yapmadığım sürece herhangi bir ısınma söz konusu değil. Standart şarj adaptörü ile şarj ettiğimde inanılmaz çekilmez oluyor.😊

Hızlı şarj hakkında çok yazı okudum. Bunun hakkında kesin bir şey yok eğer zarar verecek bir şey olsaydı cihazlara desteği konulmaz diye düşünüyorum.

ayrıca hızlı şarj kullandigimda telefonumda işlem yapmadığım sürece herhangi bir ısınma söz konusu değil. Standart şarj adaptörü ile şarj ettiğimde inanılmaz çekilmez oluyor.😊
Peki, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz tabii ki. Ben sadece teknik olarak doğru olanı söyledim. Bu desteği vermelerinin sebebi zaman sıkıntısı olan insanlar veya pil sağlığını düşünmeyen insanlar için. Sonuçta bu özelliği istemediğin zaman kullanmayabiliyorsun ama hızlı şarj desteği sunmasalar ve sen bunu kullanmak istesen ne kadar 18W şarj aletiyle şarj etsen de o 5W ile şarj olur. Yüksek akım vermek doğal olarak bataryayı ısıtır, sıcaklık da direkt olarak pil sağlığına etki eder. Standart şarj aletinin çok yavaş olduğun konusunda katılıyorum ama zaman sıkıntım yok, koyuyorum şarja 2 saat sonra şarj olsa da önemli değil. Eğer kısa sürede dışarı çıkmam gerekiyorsa takıyorum iPad şarj aletini, gerektiği durumda da kullanmak lazım.

10 Kasım 2019'da iPhone 7 aldım. Pil sağlığı %86. çok tertipli kullandığım dönemlerde bile %95'in altına inmişti hızlıca. "Garantisi var. Bitmeden yenilerim beleşe." Diyerek tertipsiz kullanmaya başladım. %86'ya kadar geriledi. Telefona zarar verir mi bu durum?

Herhangi bir zarar vermez sadece pil yüzdesi azaldıkca verebileceği güçte azalıcağı için kullanımda donmalar kasmalar meydana gelir az enerji devreleri yakmaz fazlası yakar.

Peki, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz tabii ki. Ben sadece teknik olarak doğru olanı söyledim. Bu desteği vermelerinin sebebi zaman sıkıntısı olan insanlar veya pil sağlığını düşünmeyen insanlar için. Sonuçta bu özelliği istemediğin zaman kullanmayabiliyorsun ama hızlı şarj desteği sunmasalar ve sen bunu kullanmak istesen ne kadar 18W şarj aletiyle şarj etsen de o 5W ile şarj olur. Yüksek akım vermek doğal olarak bataryayı ısıtır, sıcaklık da direkt olarak pil sağlığına etki eder. Standart şarj aletinin çok yavaş olduğun konusunda katılıyorum ama zaman sıkıntım yok, koyuyorum şarja 2 saat sonra şarj olsa da önemli değil. Eğer kısa sürede dışarı çıkmam gerekiyorsa takıyorum iPad şarj aletini, gerektiği durumda da kullanmak lazım.
Biraz araştırma yaptım dedikleriniz doğru. Merak ettiğim konu şu aslında, iPad’imi bazen şarjda kullanıyorum. Soylediginiz durum iPad’de geçerli mi acaba? Batarya büyüdükçe bu risk ortadan kalkıyor mu?

Biraz araştırma yaptım dedikleriniz doğru. Merak ettiğim konu şu aslında, iPad’imi bazen şarjda kullanıyorum. Soylediginiz durum iPad’de geçerli mi acaba? Batarya büyüdükçe bu risk ortadan kalkıyor mu?
Aslında kalkmıyor ama iPad bataryası fiziksel olarak da daha büyük olduğu için termal iletkenliği daha iyi oluyor. 12W yine aynı gücü verse de tüm yüzeyi ısıtacak kadar büyük bir yük olmuyor ve batarya çok ısınmadan soğuk kalabiliyor.

Aslında kalkmıyor ama iPad bataryası fiziksel olarak da daha büyük olduğu için termal iletkenliği daha iyi oluyor. 12W yine aynı gücü verse de tüm yüzeyi ısıtacak kadar büyük bir yük olmuyor ve batarya çok ısınmadan soğuk kalabiliyor.
Teşekkür ederim. Bir sorum daha var. 120HZ‘yi 60HZ’ye kısıtlasam hasıl bir etkisi olur? Adapte olduğunu okudum ama büyük fark yaratır mı?

Teşekkür ederim. Bir sorum daha var. 120HZ‘yi 60HZ’ye kısıtlasam hasıl bir etkisi olur? Adapte olduğunu okudum ama büyük fark yaratır mı?
Bu konuda bir bilgim yok ama düşüncemi söyleyebilirim. Teknik açıdan bakınca 120Hz ile 60Hz arasında güç gereksinim farkı olacağından batarya daha az güç harcayacak ve daha az ısınacaktır, böylelikle pil daha uzun gidecektir. Bunun çok da büyük bir fark yaratacağını sanmıyorum. Şu şekilde bi test yapabilirsin; yarım saatlik veya bir saatlik falan bir video bul, 120 ve 60 Hz olmak üzere ikisinde de birer saat tamamen aynı şartlarda test yap ve şarjın % kaç gittiğini ve bir termometre aracılığıyla kaç dereceye çıktığına bak. 1-2 derece oynuyorsa abartılacak bir şey yok.
Test başlangıçlarında aynı sıcaklardan başlatmaya dikkat etmelisin.

Geri
Yukarı