iPhone X batarya değiştirme sonrası performans ciddi derecede artar mı?

Peki bataryayı değiştirirsem performans telefonu aldığım ilk günkü hızlı olur mu?
iOS 13 güncellemesinde uygulamaların 2 kat daha hızlı açıldığını söylemişti Apple. Bende o gün güncellediğimde gayet memnundum. Şimdi ise maalesef o da kesildi. Yavaş.
A11 Bionic, A15 çıkmasına rağmen fazlasıyla eski sayılabilecek bir işlemci değil. Batarya yenilense de ilk günkü hızı uygulamaların ilk günkü gibi hızlı açılması zorlaşır. Yine de iPhone 6 kadar hızı rahatsız etmez. iOS 13 yerine iOS 15 yükleseniz daha optimize olur aslında. 15.1'e güncelleyin çıkınca, yakında gelecek.

A11 bionic, A15 çıkmasına rağmen fazlasıyla eski sayılabilecek bir işlemci değil. Batarya yenilense de ilk günkü hızı uygulamaların ilk günkü gibi hızlı açılması zorlaşır. Yine de iPhone 6 kadar hızı rahatsız etmez. iOS 13 yerine iOS 15 yükleseniz daha optimize olur aslında. 15.1'e güncelleyin çıkınca, yakında gelecek.

Arada en yüksek ayarlarda FPS oyunları oynuyorum menunumda. A11 hala güçlü bir işlemci olduğunu kanıtlıyor. Ama uygulamaların açılma hızı düşük.

Peki bataryayı değiştirirsem performans telefonu aldığım ilk günkü hızlı olur mu?
iOS 13 güncellemesinde uygulamaların 2 kat daha hızlı açıldığını söylemişti Apple. Bende o gün güncellediğimde gayet memnundum. Şimdi ise maalesef o da kesildi. Yavaş.

Eki Görüntüle 1179668

1 günde 2 3 kez şarj ediyorum.

Zaten iPhone X'ler ilk çıktığında da pili pek iyi değildi. Şu an en yüksek performansta çalışıyor ama telefonunuzu daha kullanmayı düşünüyorsanız eğer pil değişimi mantıklı ama dediğim gibi orada servis yazmadıkça performansında fark olmaz. Bir ara servis yazsa bile üzerine tıkayıp en yüksek verimlilikte çalıştırabiliyordunuz fakat bu işlemin sağlıklı olmadığını ve ani kapanmalar olabileceğini söylüyordu diye hatırlıyorum. Ben hiç görmedim o olayı fakat ilk kez pil sağlığı eklendiğinde sosyal medyada çok paylaşılmıştı.
Arada en yüksek ayarlarda FPS oyunları oynuyorum menunumda. A11 hala güçlü bir işlemci olduğunu kanıtlıyor. Ama uygulamaların açılma hızı düşük.

Uygulamaların açılma hızı artık işlemci de eskidikçe yavaşlayabiliyor ya da animasyonlarda etkili bu konuda. iPhone 11 kullanıyorum ve iOS 15 ilk çıktığında geçtim. iOS 15'te animasyonlar iOS 14'e göre bir tık hızlanmış durumda.

Zaten iPhone X'ler ilk çıktığında da pili pek iyi değildi. Şu an en yüksek performansta çalışıyor ama telefonunuzu daha kullanmayı düşünüyorsanız eğer pil değişimi mantıklı ama dediğim gibi orada servis yazmadıkça performansında fark olmaz. Bir ara servis yazsa bile üzerine tıkayıp en yüksek verimlilikte çalıştırabiliyordunuz fakat bu işlemin sağlıklı olmadığını ve ani kapanmalar olabileceğini söylüyordu diye hatırlıyorum. Ben hiç görmedim o olayı fakat ilk kez pil sağlığı eklendiğinde sosyal medyada çok paylaşılmıştı.

Batarya sağlığı %84 falandı 1 sene önce yine bir yavaşlamalar vardı. %79 olunca da daha beter yavaşlamalar gördüm. Ama bir batarya için 650 TL büyük para. Verdiğim paraya değer mi bilemiyorum.

Uygulamaların açılma hızı artık işlemci de eskidikçe yavaşlayabiliyor ya da animasyonlarda etkili bu konuda. iPhone 11 kullanıyorum ve iOS 15 ilk çıktığında geçtim. iOS 15'te animasyonlar iOS 14'e göre bir tık hızlanmış durumda.

Bir arkadaşım 11 Pro Max kullanıyor batarya sağlığı %90'larda ve hızı bayağı yüksek. Aldığı gündem beri hiç yavaşlama sorunlarıyla karşılaşmamış.

Batarya sağlığı %84 falandı 1 sene önce yine bir yavaşlamalar vardı. %79 olunca da daha beter yavaşlamalar gördüm. Ama bir batarya için 650 TL büyük para. Verdiğim paraya değer mi bilemiyorum.

iOS sürümleri çıktıkça güncelliyorum sürekli yani beklemiyorum bir sürümde. Bu şekilde her sürümü kullanınca aradaki performans ve Pil'ın hızlı tükenmesi olayını da farkediyorum. iOS 14'te bazı sürümler sıkıntılıydı ve batarya acayip hızlı tükeniyordu. Uygulamalar da bazen hatalı olabiliyor sonuçta yazılım olduklarından bazen hatalar olabiliyor ve sizin de fark ettiğiniz gibi bu yavaşlamalar hissedilebiliyor. En yüksek verimlilik destekledikçe cihazınız zaten tam gücüyle çalışıyor. Cihazınızda 3 GB RAM var ve işlemcisi de eski olduğundan şu an aynı tasarım bir iPhone ile kıyaslayacak olursam eğer iPhone XR'da 3 GB RAM'e sahip ama işlemcisi daha güncel ve güçlü. iPhone 11'den sonra minimum RAM miktarı iPhone 13 dahil (12 ve 13 Pro modelleri 6 GB RAM ile geliyor) 4 GB RAM ile geliyorlar. RAM performansta ana unsur değil kesinlikle ama işlemci de yeni değil sonuçta, iPhone 8 serisiyle beraber tanıtıldı iPhone X. O yüzden yıllar boyunca ilk aldığınız performansta çalışmasını beklememelisiniz. İş için iPhone 6S Plus kullanıyoruz ve çok hızlı olmadığı ortada olsa bile aynı dönemlerde çıkan Samsung Note 5'ten daha hızlı ve seri bir cihaz. iPhone 11'den önce Samsung Note 5 kullanıyordum ve performansın nasıl olduğunu 6S Plus için bile bu kadar eski olmasına rağmen yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı