iPhone XS Pil Sağlığı Sorunu

• Konuyu başlatan nvzt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 12B

nvzt

Decapat
11 Aralık'ta iPhone XS aldım, daha 1 ay oldu yani. Bir gün oynarken sağlığa bakayım dedim %97 idi, 1 saat sonra baktım %95'e düştü. Ben de Apple ile görüştüm normal olduğunu söyledi. 1 ay içerisinde 58 şarj döngüsü yapmışım yani 0'dan 100'e bence normal ama bunun normal olmadığını söylüyorlar. Komşum 4 aydır iPhone 6 kullanıyor benden daha hor kullanıyor ama hala sağlığı 100. XS ve üzeri alacak arkadaşlara tavsiyem şarj önemliyse almayın, hoparlörde şarjı su gibi yiyor müzik dinlerken ama kulaklık taktığımda hiç gitmiyor. Nasıl bir şey ben de anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 ay içerisinde 58 kere şarj döngüsü tamamlamış olmanız telefonu sıklıkla kullandığınızın göstergesi. Ben, XS modelinin bateri kapasitesinin yarısına sahip olan 3 yıllık SE modelini bile günde 1 kere şarj ediyorum, pil kapasitesi de %82'de. Pillerin 500 şarj döngüsünü tamamladığınızda asıl kapasitesinin %80'ini tutacak şekilde tasarlanmıştır diye belirtiyor Apple. Bu oranları göz önünde bulundurunca telefonunuzun pil ömrünün azalması gayet normal gibi gözüküyor. %95-%97 gibi ufak değer aralıklarına kafanız takılmasın, sistemin en ince değerine kadar kusursuz ölçebileceğini düşünmüyorum. Telefonu kapatıp açtığınızda %100 gözüktüğü de oluyor çünkü.

Bu arada telefonu ilk aldıktan sonra herhangi bir performans düşüklüğü hissettiniz mi ki? Pil yüzdesine bakma özelliği olmasaydı bu durumdan hiç rahatsız olmayacaktınız belki de... Size tavsiyem rakamlarda takılmamanız, tadını çıkarın %2 eksilmiş, %5 eksilmiş o kadar da önemli değil hissettirmediği sürece.

Son düzenleme:
1 ay içerisinde 58 kere şarj döngüsü tamamlamış olmanız telefonu sıklıkla kullandığınızın göstergesi. Ben, XS modelinin bateri kapasitesinin yarısına sahip olan 3 yıllık SE modelini bile günde 1 kere şarj ediyorum, pil kapasitesi de %82'de. Pillerin 500 şarj döngüsünü tamamladığınızda asıl kapasitesinin %80'ini tutacak şekilde tasarlanmıştır diye belirtiyor Apple. Bu oranları göz önünde bulundurunca telefonunuzun pil ömrünün azalması gayet normal gibi gözüküyor. %95-%97 gibi ufak değer aralıklarına kafanız takılmasın, sistemin en ince değerine kadar kusursuz ölçebileceğini düşünmüyorum. Telefonu kapatıp açtığınızda %100 gözüktüğü de oluyor çünkü.

Bu arada telefonu ilk aldıktan sonra herhangi bir performans düşüklüğü hissettiniz mi ki? Pil yüzdesine bakma özelliği olmasaydı bu durumdan hiç rahatsız olmayacaktınız belki de... Size tavsiyem rakamlarda takılmamanız, tadını çıkarın %2 eksilmiş, %5 eksilmiş o kadar da önemli değil hissettirmediği sürece.
Evet ama kısa süre içerisinde düşmesi oldu ki zaten ömrü olmasa eminim. Daha çok şüphe ederdim çünkü hoparlörde müzik dinleyince su gibi şarj gidiyor. 30 dk içerisinde bataryayı komple yer müzik ama kulaklık taktığımda ise hiç gitmiyor :)

Hoparlörde müzik dinlerken 30 dakika içerisinde komple bataryanın bitmesi normal değil, değişim için geri yollamanızı öneririm ben. Hiçbir Apple çalışanı da bunun normal olduğunu söyleyemez. Arkadaşımda da var sık kullanımda bile tek şarjla günü bitirmeyi başarıyor ama onun pil ömrü de %98 değerine düşmüş durumda.

Hoparlörde müzik dinlerken 30 dakika içerisinde komple bataryanın bitmesi normal değil, değişim için geri yollamanızı öneririm ben. Hiçbir Apple çalışanı da bunun normal olduğunu söyleyemez. Arkadaşımda da var sık kullanımda bile tek şarjla günü bitirmeyi başarıyor ama onun pil ömrü de %98 değerine düşmüş durumda.
Ya öyle değil hani müziği açayım bırakayım full çalsın şarj 100 iken 15 dk da 80'e düşer ama kulaklık takmış olsam hiç kayıp vermiyor. Şarj pil sağlığı değil :) iPhone'da şarj problemi var ama bunda hoparlörün etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bağıran kimmiş almayın diye :)

Pil sağlığı beta bir uygulamadır. Kesin bir doğruluğu yoktur. Burada en önemlisi uygun sıcaklıkta telefonu şarj deşarj işlemidir. Bu değerler gayet normal. Stereo hoparlör kullanmakta bu da doğal olarak batarya tüketimini artırmakta. Kulaklık üzerinden müzik dinlemek her telefonda zaten şarj tüketimini azaltmakta.

Donanımsal olarak sorun olduğunu düşünüyorsanız da servise gönderin.

Bas bas bağırıyor millet iPhone almayın diye ama nafile, çekeceksiniz çilesini de.
Çile mi ? Ben buraya sadece soru sormuşum o da şarj konusu sadece :) Onun dışında eline su dökebilen yok merak etme. Android kullandım kaç yıl boyunca hayatı yavaş yaşıyormuşuz onu anladım :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı