IPS monitörler ve 1 ms olayı

Semdulge

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaklaşık 1 haftadır monitör araştırıyorum. 144 Hz ve 1 ms özelliklerinde öncelik CS:GO olmak üzere oyun için kullanacağım bir monitör arıyorum.

AOC 24G2U düşünüyordum ama OverDrive özelliği aklımı karıştırdı. 1 Ms'ye ulaşabilmek için bu özelliği açınca bazı dezavantajlar ortaya çıkabiliyormuş, doğru mudur? Eğer doğruysa, ben bu dezavantajları yaşayacaksam neden 1 ms adı altında monitöre ekstra para ödüyorum?

Biri beni bu konuda aydınlatırsa sevinirim. Bu OverDrive olayını pek anlayamadım çünkü.

Piyasada şu an bir şeyleri kapatmadan veya dezavantaj yaşamadan 1 ms tepki süresi ve 144 Hz alabileceğimiz bir monitör yok mu? :)

IPS monitör alayım, CS:GO harici oyunlar da oynarım diyordum ama sanırım piyasadaki monitörlerde bir şeyleri açıp kapatmadan düşük tepki sürelerine ulaşmak mümkün değil.

En son her ne kadar gereğinden pahalı olduğunu düşünsem de TN panel ASUS VG248QG alıp geçeceğim galiba. Kafam yanmak üzere çünkü. :)

Artık TN panel alınmaz. Alınsa bile neredeyse 2000 TL vereceğiniz bir monitör alınmaz. Sırf daha ucuz ve ms değeri yüksek diye bir çok açıdan kötü bir monitör almayın. Zaten IPS ve VA panel monitörler artık TN panelin avantajlarını yakalamaya başladı 1500-2000 TL vereceksiniz yapmayın.

TN paneller GtG 1 ms yani gerçek 1 ms oluyorlar. IPS 1 ms isterseniz önerim bu olur:

IPS ama gerçek 1 ms.

TN panel bir monitöre 1800 TL vermek saçma olur. TN panellerde renk skalası çok düşüktür ve gerçekten son derecede profesyonel oyun oynamayacaksanız TN panel almanıza gerek yok. VA veya IPS bir monitör tercih etmenizi öneririm. Aşağıya bıraktığım iki modele bakabilirsiniz:

TN paneller GtG 1 ms yani gerçek 1 ms oluyorlar. IPS 1 ms isterseniz önerim bu olur:

IPS ama gerçek 1 ms.

TN panel bir monitöre 1800 TL vermek saçma olur. TN panellerde renk skalası çok düşüktür ve gerçekten son derecede profesyonel oyun oynamayacaksanız TN panel almanıza gerek yok. VA veya IPS bir monitör tercih etmenizi öneririm. Aşağıya bıraktığım iki modele bakabilirsiniz:

Bu monitörlerde 1 ms ya da 1 ms olması ille de şart değil, düşük tepkime süresi almak için bir şeyi kapatmak veya bir modu açmak vs. gerekiyor mu? Açıkçası ben buna tutuldum, çok saçma iş.

Yap işte 1 ms, bir şeyleri kapatmadan oynayalım.

Bu arada, şu videoda incelenen LG modelin nedense renkleri TN panelden daha soluk gibi, neden olabilir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(6. dakikadan itibaren)

Geri
Yukarı