IPS Panel vs TN Panel

217099

Kilopat
Makaleler
5
Yer
‏‏‏‏‏‏‏‏
Önceki konumda direk monitör önerisi istemiştim. Şimdi biraz derine inerek size bunu soruyorum. Genelde oyun oynuyorum. Fakat film de izlerim. Bazı kişiler IPS panelin filmlerde karanlık (siyah) yerleri sanki hiç yokmuş, simsiyah gibi göstermesinden şikâyetçiymiş.
IPS Panel 2. Fotoğrafta olduğu gibi soluk görünüyor fakat diğer fotoğrafta öyle değil. Ayrıca daha güzel gösteriyor. IPS paneli tercih etmem benim için daha iyi olabilir çünkü bilgisayar başındayken şekilden şekile girebiliyorum. Monitöre baktığım her açı berbat görünüyor [emoji14] . IPS panelin tek özelliği bu mu? Ve tepkime süresi 4'ten az olan bir IPS panel görmedim. Sanırım TN panelin tepkime süresinin düşük olması oyuncular için yapılmış olması.

Önceki konuda bana önerilen monitörlerden birisi bu. Kavisli bir monitör kullanmaya alışması zor fakat alışınca çok güzel olabilir.

Oyuncu monitörlerinden ise şunların arasında kaldım;

Sizce tepkime süresi MOBA oyunlarda çok önemli mi? 1 ms ile 4 ms arasında çok fazla fark var mı?
20190823_105945.jpeg
20190823_103940.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:

AOC kaliteli bir marka. Monitörlerinin iyi olacağını düşünüyorum fakat bir tarafta 1 ms/ 75 Hz ve diğer tarafta IPS panel, 60 Hz var :/

Kendi monitörüm 2MS. Bir yerde 5 MS IPS monitör denedim. 1200 Saat CS:GO oynamışlığım var ve FPS oyunlarını çok oynadım. İnanın arada ki 3MS farkını anlayamadım. Aynı şekilde 1MS ile 4MS arasındaki farkı anlamanız için profesyonel olmanız gerekir. O yüzden TN panel almak çok saçma. IPS dışında panel almam açıkcası. Düşük gecikme illa ki arıyorsanız VA panellere bakmanızı öneririm.

TN panelde çimenler saman gibi duruyor. Renkler cansız ve parlak değil. Bana göre sürekli rekabetçi oyun oynamıyorsanız TN panel almak saçma. 144 Hz VA panellere bakabilirsiniz. Size önerilen kavisli monitörü kullandım ve renkleri gayet canlı idi.

LG 22MK430H öneririm, kendim de kullanıyorum, ghosting oluyor sanırım biraz ancak oyun esnasında ona dikkat etmezsem farketmiyorum bile. Ve oyunları en kötü 40-50 ms ile oynuyoruz, dert etme.

O monitör ne peki? Özelliklerinde bir şey yazmıyor.
TN panelde çimenler saman gibi duruyor. Renkler cansız ve parlak değil. Bana göre sürekli rekabetçi oyun oynamıyorsanız TN panel almak saçma. 144 Hz VA panellere bakabilirsiniz. Size önerilen kavisli monitörü kullandım ve renkleri gayet canlı idi.

Geri
Yukarı