İPS panelde yaşanılan görme bozukluğu

Rivai

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. AMOLED panelli cihazlarımdan tabletim Tab S9 Plus 12.4 inch, telefonum Galaxy S9 Plus 5.2 inç (isim olarak ilginç bir kombin oldu) ve IPS panelli cihazlarımdan 43 inç LG televizyonla Samsung 24 inç ofis monitörü var (tam seri modelleri pek lazım olmaz gibime geldi ama isterseniz bakıp yazabilirim). Benim sıkıntım: AMOLED panelli cihazlarımı aynı mesafeden olmasına ve hatta çok daha küçük olmalarına rağmen çok daha iyi görebilmem. Göz kusuru olarak miyopum var ama IPS panelde yakından da problem yaşıyorum ve miyopum IPS panelle 2 katına çıkmış gibi oluyor. Bu sorunumun teknik detayını bilen var mı? Monitör alırken TN'e yönelmem daha mı iyi olur (VA panel IPS'e yakın olur sanırım). Esas olarak bu soruyu monitör alacağımdan sordum ve bilimsel açıklamasını da merak ediyorum.

Son düzenleme:
İyi görebiliyorum derken net görebildiğini varsayıyorum kankam. PPI diye bir mevzu var piksel sıklığı diyebiliriz. Açıklamasını da şöyle yapayım sana; 1080p 16 inç bir ekran ile 27 inç ekran arasında çok büyük fark olacaktır. 27 inç daha çamurlu gelecektir. Ayrıca ayarlardan netlik ayarlarını keskinlik ayarlarını artırabilirsin monitörden. TN monitör pek önermem bu arada.

İyi görebiliyorum derken net görebildiğini varsayıyorum kankam. PPI diye bir mevzu var piksel sıklığı diyebiliriz. Açıklamasını da şöyle yapayım sana; 1080p 16 inç bir ekran ile 27 inç ekran arasında çok büyük fark olacaktır. 27 inç daha çamurlu gelecektir. Ayrıca ayarlardan netlik ayarlarını keskinlik ayarlarını artırabilirsin monitörden. TN monitör pek önermem bu arada.
Ghostingli bir mönitörü ufo testinde çekilmiş gibi görüyorum biraz uzaklaştıkça. Amoledde ise böyle bir sıkıntım yok. Piksel yoğunluğundan ziyade sanki teknolojisi miyoplara çok müsait değil gibime geldi.

@Rpyd Sorunumu globalde yaşayan epey insan buldum ama İngilizcem beni sınırlıyor. Bu gerçekten yaşanan bir sorunmuş yani.

Alıntı: "Greetings!

I have astigmatism. I can't stand IPS or VA monitors because they cause me eyestrains. I can stand Apple displays and TN panel monitors. I have found 3 other person who has astigmatism and they are sensitive to IPS and VA as well. They use TN panel monitors. Is there a connection here or just a coincidence? I had Nano IPS as well before which was truly awful but many people are reporting eye strain issues with nano ips panels. Some people are reporting issues with IPS panels as well in terms of eye strain and headaches.

I saw a post, which I am not able to find unfortunately. BlurBuster chief mentioned in that post that He has astigmatism as well. I am curious what monitor panel does He use? Is it TN?

I hope he will see my post and will be able to help with my question.

Thank you!"

Son düzenleme:
Ghostingli bir mönitörü ufo testinde çekilmiş gibi görüyorum biraz uzaklaştıkça. Amoledde ise böyle bir sıkıntım yok. Piksel yoğunluğundan ziyade sanki teknolojisi miyoplara çok müsait değil gibime geldi.

@Rpyd Sorunumu globalde yaşayan epey insan buldum ama İngilizcem beni sınırlıyor. Bu gerçekten yaşanan bir sorunmuş yani.

Alıntı: "Greetings!

I have astigmatism. I can't stand IPS or VA monitors because they cause me eyestrains. I can stand Apple displays and TN panel monitors. I have found 3 other person who has astigmatism and they are sensitive to IPS and VA as well. They use TN panel monitors. Is there a connection here or just a coincidence? I had Nano IPS as well before which was truly awful but many people are reporting eye strain issues with nano ips panels. Some people are reporting issues with IPS panels as well in terms of eye strain and headaches.

I saw a post, which I am not able to find unfortunately. BlurBuster chief mentioned in that post that He has astigmatism as well. I am curious what monitor panel does He use? Is it TN?

I hope he will see my post and will be able to help with my question.

Thank you!"

Evet IPS panel ve göz saglıgı ile ilgili bilimsel bir çalışma olsa güzel olacak. Monitör forumunu zaman zaman çok fazla takip edip yorum yazan birisiyim. Hiç bir zaman şöyle bir konu görmedim 'VA, TN panel monitör aldım gözlerim yanıyor acıyor' gibisinden. Ama IPS monitör alıp gözlerinde yanma acıma sulanma gibi sorunlar yaşayanlar gördüm. TN monitörden geçtim IPS aldım gözlerim acıyor sulanıyor yazan bir çok konu gördüm.

Şimdi bilimsel çalışma olmadıgı için teorik olarak konuşacagım. IPS'in IPS Glow dedigimiz sorunu var ya acaba onunla mı alakalı diye düşünüyorum. IPS parlaması parlak ışık sanki biri yüzünüze karşı el feneri tutuyor gibi ama siz bunu tam farkedemiyorsunuz. Bu ışık bence zamanla gözün koruyucu tabakasını aşındırıyor. Göz zaten sürekli kendini tamir eden bir organ. Örnek günde 10 saat oturdun IPS karşısında. Gözün koruyucu tabakası hasar aldı yüzde 0.05 diyelim göz kendini 0.004 falan tamir etti böyle böyle yavaş yavaş gözler bozuluyor. Yanmalar acımalar başlıyor. IPS ekran kullanacaksak hatta haftada 1-2gün o monitöre hiç bakmasak acıma yaşayanların sorununun çözülecegini düşnüyüorum.

Mallesef bilimsel çalışma olmadıgı için varsayım yaptım ama IPS GLow sorunu aslında tam bir sorun degil IPS ekran renkleri daha canlı veriyor. Renkli canlı verdigi için Glow oluyor zaten. Ekran parlak ve canlı IPS paneli IPS panel yapanda bu. Bence bu parlaklık göze zarar veriyor.

Hiç glow olmayan IPS monitör yok. Ama çok az Glow olanları var yinede VA panel monitörle yanyana getirin aradaki fark bariz belli oluyor full siyah ekran monitör karşılaştırmasında.

@aragornxx Alacaksam ilk tercihim TN, sonrasında VA olacak. TN kullanalı çok oldu ama bana iyi gelen sıralama TN>VA>İPS olmuştu. Ha OLED ucuzladığında tabii ki ona geçerim zira AMOLED'de sıkıntım yok. Bazen bilim çok ilerledi diyoruz da bazen bilim önümüzdeki şeyi bile açıklayamıyor. Bilim odağını daha farklı ve önemi daha az olan şeylere yönlendirebiliyor.

İPS hem gözümü yoruyor hem de görme sorunu yaşıyorum. Panel renk kristalleri VA ve TN gibi dikey değil yatay olarak hizanmış olması bu sorunu yaşatan esas şey olabilir. Sadece uzayda eter maddesi var gibi ortaya sallamasyonla atılmış hipotez gibi benimkisi tabii.

@aragornxx Alacaksam ilk tercihim TN, sonrasında VA olacak. TN kullanalı çok oldu ama bana iyi gelen sıralama TN>VA>İPS olmuştu. Ha OLED ucuzladığında tabii ki ona geçerim zira AMOLED'de sıkıntım yok. Bazen bilim çok ilerledi diyoruz da bazen bilim önümüzdeki şeyi bile açıklayamıyor. Bilim odağını daha farklı ve önemi daha az olan şeylere yönlendirebiliyor.

İPS hem gözümü yoruyor hem de görme sorunu yaşıyorum. Panel renk kristalleri VA ve TN gibi dikey değil yatay olarak hizanmış olması bu sorunu yaşatan esas şey olabilir. Sadece uzayda eter maddesi var gibi ortaya sallamasyonla atılmış hipotez gibi benimkisi tabii.

Arkadaşa Dell S2721DGF almıştık. ilk 2 hafta gözlerim yandı demişti TN panelde geçmişti. Ben BenQ EX2710 aldım bendede aynı şey oldu. Parlaklık düşürerek bir nebze çözdüm ama uzun kullanımda göz kurulugu ve yorgunlugu yapıyor.

Va panel işin ilginci üreten fazla yok son senelerde. Hep eski nesil yavaş panellerin benzerleri var. MSI üretti Fast VA olarak MSI MAG 275CQRF-QD markası. Asus'un ROG XG27WCS markalı monitörü gelecek daha satışa sunulmadı incelemeside yok. Piyasada şuan hep eski nesil paneller var 2k'da ve çok az yeni nesil VA paneller var. İşte 2023 sonları ve 2024'de 'Fast VA' isimli yeni ve hızlı va paneller gelecek gibi görünüyor. Onları şahsen degerlendirmek istiyorum. Şuan alacaksam MSI yada Dell s2722dgm alırdım. Asus stoklarda olmadıgı için diyorum tabi asus rog seriside güzel olabilir.

Arkadaşa Dell S2721DGF almıştık. ilk 2 hafta gözlerim yandı demişti TN panelde geçmişti. Ben BenQ EX2710 aldım bendede aynı şey oldu. Parlaklık düşürerek bir nebze çözdüm ama uzun kullanımda göz kurulugu ve yorgunlugu yapıyor.

Va panel işin ilginci üreten fazla yok son senelerde. Hep eski nesil yavaş panellerin benzerleri var. MSI üretti Fast VA olarak MSI MAG 275CQRF-QD markası. Asus'un ROG XG27WCS markalı monitörü gelecek daha satışa sunulmadı incelemeside yok. Piyasada şuan hep eski nesil paneller var 2k'da ve çok az yeni nesil VA paneller var. İşte 2023 sonları ve 2024'de 'Fast VA' isimli yeni ve hızlı va paneller gelecek gibi görünüyor. Onları şahsen degerlendirmek istiyorum. Şuan alacaksam MSI yada Dell s2722dgm alırdım. Asus stoklarda olmadıgı için diyorum tabi asus rog seriside güzel olabilir.
Hele TN hiç kalmamış zaten hocam. Asus'un 540 hz'lik 30k'lık monitör harici son dönemde çıkan bir TN panel yok. VA'da da dediğiniz gibi çok azalmış sayıları ama TN kadar yok değil. Umarım yeni dönemde daha çok görürüz. Varsa yoksa İPS panel çıkıyor sadece. Curved'i İPS yapamadıklarından Curved'e yönelmek zorundayız ama FPS oyunları için çok efektif olduğunu düşünmüyorum.

Hocam maalesef her beklentimi karşılayan monitörler 27 inç çıkınca mecbur listemden eliyorum. 12.4 inç bile bana normal geliyor. Hatta sırf bundan dolayı Laptop alsam mı diye düşünüyorum çünkü 24 inç altında panel üreten yok ve küçük paneli tek laptopta bulabiliyorum. Yurt dışında tek tük olsa da kaliteleri düşük. Panel büyük olunca gözümü çok çevirmek zorunda kalıyorum ve bu yüzden gözümdeki siyah noktalar uçuşmaya başlıyor. Sanırım herkeste az çok vardır. Benim sağ gözümde sayıları bir tık fazla.

Şu anlık başka alternatif olmadığından çok daha kaliteli bir İPS alsam ne derece sorunum çözülür onu da bilmiyorum. ViewSonic XG2431 gibi bir model mesela. Ya da bunun da kalitesi yetersizse daha da paraya kıyıp ViewSonic XG251G modeli. Evet kafayı biraz ViewSonic'e taktım çünkü işleri diğer markaların aksine sadece monitör. Bizim yaşadığımız sorunları elbette birileri ulaştırmış ve elbette buna kafa patlatmıştırlar. Başka bir sektör devi Samsung da her ne kadar en büyük panel üreticilerinden olsa da odaklarını mobil sektöre verdiklerini düşünüyorum. Monitör departmanları çok çalışmıyor bence.

Bir de bu soruna sanırım anti-glare (yansıma önleyici) katman da etkili oluyormuş ama ben yansımadan nefret eden birisiyim. Yansıma önleyici katman ışığı kırdığı için piksellerden çıkan ışık sanırsam daha dengesiz bir halde çıkıyor (yabancı forumdan gördüm.) Çıkmaz bir sokağa düştüm yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı