IPS vs VA monitör tavsiyesi

Ramazan227

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
GamePower GPR24C1MS144
Dostlar hepinize merhaba. Elimde şu monitör var: GamePower GPR24C1MS144 Monitör. Son günlerde renklerin solukluğu ciddi biçimde gözüme batıyor. Konsolumda MSI'ın IPS panel monitörünü kullanıyorum memnunum renklerden ancak IPS panel mi hoşuma gitti yoksa Gamepower VA panelin renkleri mi cansız anlamadım. Kısaca demek istediğim daha iyi bir markanın VA panel monitörünü alsam memnun kalır mıyım? Çünkü VA alırsam 2K, IPS alırsam 1080p almak zorunda kalacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence bir kaç ayar yapıp monitör alma derdinden kurtulabilirsiniz. Bende VA panel kullanıyorum ve renk ayarlarında 6 Axis Saturate ile daha temiz ve canlı renkler alabiliyorum. Monitör ayarlarınızdan sizde ayarı yapabilirsiniz. Eğer yapamıyorsanız ekran kartınızının sürücülerinden custom color ayarlayabilirsiniz.

IPS görüntü ve ekran görüş açısı olarak VA'da daha üstün her zaman. Yani daha canlı renk verebilecek VA paneller de vardır seninkine nazaran ama IPS'i geçemiyorlar genelde. Bütçeni arttırmaya çalışıp 2K IPS bir monitöre geçmen çok harika olacaktır.

Modele göre değişir sorduğun sorunun cevabı.
Her VA panel monitörün rengi kötü olmaz ya da her IPS panelin renkleri iyi olmaz.
Bu düşüceyle monitör alınmaz.
MSI renk olarak monitörlerinde baskın tonlar kullanır. MSI önerme nedenlerimden biridir.

Hocam esas sormak istediğim de buydu. Kullandığım marka mı kötü yoksa VA panellerin geneli mi kötü demek istemiştim. Yanıt için teşekkürler. Demek ki olay modelde bitiyor.

Geri
Yukarı