IPS vs VA vs TN

Prelüd

Hectopat
Merhaba, yeni bir monitör almak istiyorum. Bu monitörü genelikle oyun üzerine kullanacağım ama hangi panel olsun bir türlü karar veremiyorum.

juyı8y7987.png

Bu tablodan anladığım kadarıyla TN panel daha iyi ama forumda TN panel bir monitör paylaştığımda herkes VA almamı öneriyor ve sebebini söylemiyor. Sizce neden VA almalıyım? Bunu da eklerseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
VA en ortası çünkü. Birçok monitörde VA kullanılıyor. IPS ve yüksek yenileme hızı ve az tepkime süresi çok pahalıya mal oluyor üreticiler için. TN panel ise performans odaklı olduğu için görüntü kalitesi kötü oluyor. Ben IPS alınmasını tavsiye ediyorum. Yani oyun oynama sürenizin %75'ini FPS oyunlarına harcamıyorsanız.

Panel türü senin oyun zevkine bağlıdır.
Rekabetçi oynamayı seviyorsan ve ağır CS:GO, R6 oyuncusuysan TN.
AAA tarzı oyunlar ve bağımsız yapım oyunlar oynuyorsan VA veya IPS.

144Hz TN panelde ölü pikselden dolayı iade ettim. Yerine 75Hz IPS panel aldım. Aşırı memnunum.

Yüksek sistemle atmosferik oyun oynamayı ve film, dizi izlemeyi düşünüyorsan IPS
FPS oyunlarda çok düşük tepki süresi ve yüksek tazeleme hızı istiyorsan TN/VA
Ama yine de ne yapıyorsan yap kaliteli bir sistemin ve monitör bütçen yüksek ise kesinlikle 1440p 144Hz IPS panel bir monitör öneririm, marka olarakta Asus/Samsung.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı