VA vs TN vs IPS

BumBeBerat

Hectopat
Ben genelde espor oyunlarını orta-üst düzeyde oynuyorum ancak grafik de önemli. Çünkü GTA, Bannerlord, Cyberpunk gibi oyunlar da oynayacağım. IPS panelde çok ghosting varmış ve fiyatı da tuzlu. TN panelde ise ghosting az ama renkler daha soluk. VA panel ise tam ortası. Sizce hangisi alınmalı? Her türlü oyunu oynuyorum, espor oyunlarını 5 üzerinden 4.3 düzeyde oynuyorum denebilir. VA panelde ghosting olur mu fark edilecek kadar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben genelde espor oyunlarını orta-üst düzeyde oynuyorum ancak grafik de önemli. Çünkü GTA, Bannerlord, Cyberpunk gibi oyunlar da oynayacağım. IPS panelde çok ghosting varmış ve fiyatı da tuzlu. TN panelde ise ghosting az ama renkler daha soluk. VA panel ise tam ortası. Sizce hangisi alınmalı? Her türlü oyunu oynuyorum, espor oyunlarını 5 üzerinden 4.3 düzeyde oynuyorum denebilir. VA panelde ghosting olur mu fark edilecek kadar?

Bence VA alın. Ghosting az.

Bence bu kadar aşırı detaya bakarak karar vermek yanlış olur. Gecikme olabilir fakat gözle görülecek kadar olacağını sanmıyorum. Bu yüzden kaliteden yana seçim yapmak daha mantıklı. Renkleri daha gerçekçi vermesi açısından IPS tercih ederdim.

Bütçeni bilmeden yorum yapmak zor. IPS panellerin hepsi ghosting yapıyor diye bir şey yok. 1 MS olan oyuncu IPS paneller var. Tepkime süresi olarak TN panellerden farkını anlayamazsın. Ben de 1 MS IPS panel kullanıyorum. Ghosting söz konusu değil. Dediğim gibi bütçe önemli.

Hocam kendi kullandığım VA panelden örnek vereyim. VG27VQ

Dosya Ekleri

• IMG_6253.JPG
    IMG_6253.JPG
    202,5 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_6258.JPG
    IMG_6258.JPG
    214,2 KB · Görüntüleme: 47
VA panelli monitör alırken iyi araştırmalısın. Tepki süreleri en kötü panel türüdür. Ghosting en fazla bu panellerde bulunur. Artısı kontrastı yüksek, siyahları en iyi veren panel türüdür.
Renk doğruluğunda en iyisi IPS panellerdir. Son yıllarda tepki süresini de TN'lere yaklaştırdılar. Kontrast seviyeleri iyi değil, siyahın tonları VA kadar iyi değil ama renk canlılığı bu açığı kapatıyor. Siyah ekranda ışık sızması sorunları var. İyi araştırılmalı IPS model seçerken. Işık sızması en az olan model seçilmeli.
Yıl olmuş 2020, TN önermem. Hele ki IPS paneller tepki süresinde hızlandığı için.
VA panellerde Samsung Odysey G7 tepki süresinde mükemmel, fiyatı da. Diğer VA modelleri çok iyi araştırın.
Bu arada bir not: Yapılan testlerde monitörleri 1 MS tepki süresi moduna aldıklarında çok fazla ghosting oluyor. Daha yavaş tepki süresi modlarında oynanabilir seviyede oluyorlar. Bu da ortalama 3-5 MS'ye denk geliyor.
Monitörlerin belirli HZ için vermesi gereken tepki süreleri vardır. 144 HZ için 8 MS ve daha düşük tepki süresi olsa kafi.
Asıl giriş gecikmesine dikkat edin. Giriş gecikmesi 4 MS ve 4 MS tepki süreli monitör, giriş gecikmesi 15 MS ve 1 MS tepki süreli monitörden daha iyidir.
Özetle: Film ve oyun için 1 MS tepki süreli, düşük giriş gecikmeli, 144 HZ IPS panel öneririm ama en az ghosting için 1 MS tepki süresinde kullanmayın.

Geri
Yukarı