Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

PAALAA

Centipat
Daha fazla  
Bir süredir oyun oynarken mavi ekran hatası alıyorum. GameLoop'tan PUBG Mobile, PUBG Lite, FiveM-GTA 5 oynarken vs vs. işin garip tarafı counter-Strike 1.6 oynarken hiç mavi ekran almadım 😶. Ne yapmam gerekir?

Minidump klasöründe sadece 1 dosya bulunuyor. O da ektedir; 121620-15484-01.dmp

Aldığım hataların bazıları;

Kmode exceptıon not handled.
Page faultın nonpaged area.
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.
System thread exceptıon not handled.
System servıce exceptıon.

Çözüm
Bu sıcaklıklar çok fazla. İşlemcinin termal macununu yenile. Kasanın iyice tozunu falan al.

En fazla 80-85 derece olmalı. Yoksa çok kötü şeyler olabiliyor.
Bunlar genelde işlemci ve ram hataları overclock var mı sisteminizde? sisteminiz aşırı ısınıyor olabilir hw monitör programıyla dereceleri söyler misiniz

Bunlar genelde işlemci ve RAM hataları overclock var mı sisteminizde? Sisteminiz aşırı ısınıyor olabilir HW monitör programıyla dereceleri söyler misiniz.

Overclock yok. Bahsettiğiniz programla test ettim ve yarım saat PUBG Mobile oynadıktan sonra CPU Max. Sıcaklık değerinin 101 dereceye çıktığını gördüm. Fakat oyun esnasında mavi ekran yediğim için değerleri paylaşamıyorum.

GameLoop ve Tencent Games kaldır.

Ekran kartı sürücünü güncelle.

En başta DDU ile var olan ekran kartı sürücünü sil. Sonra ekran kartının kendi sitesinden en güncel WHQL imzalı sürücüyü indir.

DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal

"Sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

GameLoop'u kaldırırsam haliyle pubgmobile oynayamayacağım. Bu oyunu aktif oynuyorum bu yüzden kaldırmak istemiyorum açıkçası. Kaldırmam şart mı?

Ekran kartım güncel. Ayrıca chipset ve diğer driverların (VGA-Audio-lan) güncel olmadığını fark ettim, bunu da belirtmek isterim. BIOS güncel.

Az önce tekrar mavi ekran aldım. Minidump dosyası; 121920-22359-01.dmp

101 derece gerçekten çok fazla. Soğutmamız lazım 80 derece olsaydı sınır derdim.

Windows10 sürümün çok eski. Windows10 20H2 sürümüne geçin.

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Gameloop kaldırın. Sadece bugün başka bir oyun oynamayı deneyin. Eğer mavi ekran verirse dump dosyalarını paylaşırsın. Yarın tekrar yükleyebilirsiniz.

Overclock yok. Bahsettiğiniz programla test ettim ve yarım saat PUBG Mobile oynadıktan sonra CPU Max. Sıcaklık değerinin 101 dereceye çıktığını gördüm. Fakat oyun esnasında mavi ekran yediğim için değerleri paylaşamıyorum.

GameLoop'u kaldırırsam haliyle pubgmobile oynayamayacağım. Bu oyunu aktif oynuyorum bu yüzden kaldırmak istemiyorum açıkçası. Kaldırmam şart mı?

Ekran kartım güncel. Ayrıca chipset ve diğer driverların (VGA-Audio-lan) güncel olmadığını fark ettim, bunu da belirtmek isterim. BIOS güncel.

Az önce tekrar mavi ekran aldım. Minidump dosyası; 121920-22359-01.dmp

Evet gerçekten çok yüksek ancak işlemci genelde ya kendini kapatır ya da thermall throattle yapar muhtemelen tek ısınan şey işlemciniz değil VRM'ler ve RAM'lerden de olabilir, Win sürümünüz eski güncelleyin.

101 derece gerçekten çok fazla. Soğutmamız lazım 80 derece olsaydı sınır derdim.

Windows10 sürümün çok eski. Windows10 20H2 sürümüne geçin.

"DISM" rehberini uygula.
[Rehber] DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

Gameloop kaldırın. Sadece bugün başka bir oyun oynamayı deneyin. Eğer mavi ekran verirse dump dosyalarını paylaşırsın. Yarın tekrar yükleyebilirsiniz.
Windows 10 sürümünü güncelledim. Az önce tekrar mavi ekran hatası aldım.

Minidump ; 122420-16125-01.dmp

Bu minidumplardan tam olarak sorun ne tam çıkartamadım. O yüzden şunları şunları yap diyemiyorum.

"sfc /scannow" rehberini tekrar uygulayın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Uzun süre geçmiş. Gameloop indirin.
"sfc /scannow" ve "DISM" rehberini uygulamıştım. Ona rağmen mavi ekranı vermişti belirtmeyi unutmuşum. Sorun bellekte olabilir mi acaba? Arızalı veya sisteme yetmiyor olabilir mi?
Crucial ballistix 8gb 3000mhz ddr4 ram kullanıyorum.

Geri
Yukarı