Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

• Konuyu başlatan Lata
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 87
  • Görüntüleme 4B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Lata

Decapat
Daha fazla  
Genelde masaüstündeyken ya da video izliyorken yahut bilgisayar başından kalktığımda ben daha göremeden mavi ekran yiyip bilgisayar resetleniyor. İşlemci RAM ve yeni SSD taktırdım 2 gün önce ve o günden beri arada bir mavi ekran yiyorum durup dururken.

Bilgisayar özelliklerim:
  • Windows 10,
  • Ryzen 5 3500X,
  • GTX 1050 Ti,
  • 2 adet Kingston HyperX 8 GB 3200 MHz,
  • 1 TB wdblue HDD,
  • 500 GB SanDisk Ultra SSD.
  • ASUS Prime A320M-K anakart.
Minidumplarım da bunlar:

Umarım yeterince bilgi vermişimdir. Gerekirse daha çok bilgi paylaşabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum, saygılar.

Çözüm
Ryzen 5 3500X'imi servise götürdüm ve parasını iade ettiler. Ben de yerine gidip Ryzen 3600 aldım ve bir haftadır hiçbir hata almadım sanırsam sorun çözüldü yardım eden herkese teşekkürler.
SSD çıkmış, doğru şekilde taktıktan sonra temiz bir format çektim ve bu sefer de HDD RAW olarak gözüktü.
Low Level format yaptım HDD'ye ve HD Tune'a göre bad sector yok. Sonrasında biçimlendirip normal hale getirdim fakat yine de mavi ekranları ben bilgisayar başından kalkınca almaya devam ettim.

Minidumpss.rar bu da HDD'yi çıkarmadan önceki son dumpum, farklı bir hata aldım gibime geliyor. Eğer ki sorun burada belli olursa o çözümü deneyeceğim onun dışında HDD'yi çıkartıp bakacağım hata alacak mıyım diye.

HDD'yi çıkar dene büyük ihtimalle sorun çözülür.

Diski çıkartın ve mavi ekran alırsan dump dosyanı paylaş.

Ek olarak mesajlarınız bana bildirim gelmedi. O yüzden konuyu kaybettim. Şans eseri buldum.

Ağ sürücüsü yüzüne mavi ekran alıyorsun. Ağ sürücüsü dışında sadece 2 veya 3 defa normal mavi ekran almışsın.

Ekran kartı sürücüleri güncel değil ise güncellemelisin. Ağ sürücünü güncellemelisin.

"sfc /scannow" rehberini uygulamalısın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar?

Şimdi diskte bad sector yok değil mi? Low Level Format işe yaradı mı? Yaradıysa baya iyi ya. Takabilirsin diye düşünüyorum.

bu sorun bende de vardı geçen haftaya kadar her şeyi denedim ama bir türlü olmadı recep baltaş biosu güncelle dedi açıkçası üşendim ama windows bellek tanımlama yaptım ve aygıt yöneticisinden ekran kartını güncelledim ne olur ne olmaz diye de tekrar elle güncelledim ve sorunum ortada kalmadı umarım çözersin iyi günler

Ağ sürücüsü yüzüne mavi ekran alıyorsun. Ağ sürücüsü dışında sadece 2 veya 3 defa normal mavi ekran almışsın.

Ekran kartı sürücüleri güncel değil ise güncellemelisin. Ağ sürücünü güncellemelisin.

"Sfc /scannow" rehberini uygulamalısın.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar?

Şimdi diskte bad sector yok değil mi? Low Level format işe yaradı mı? Yaradıysa bayağı iyi ya. Takabilirsin diye düşünüyorum.

Realtek'ten 2020 31 Aralık güncellemesini indirip kurdum NVIDIA'dan da 461.09 yani güncel son versiyon sürücüsüne sahibim. Zaten neredeyse her sürücüden sonra sfc /scannow yapıyorum bir şey çıkmıyor fakat. %90 bad sector yok gibi Crystal Disk'e göre bad sector var gibi duruyor fakat HD Tune'ye göre bir şey yok. Ben şu anki HDD'siz çektiğim sıkıntıyı çözdükten sonra HDD'yi takıp onunla uğraşacağım o yüzden şu an takmayı düşünmüyorum.

Bu sorun bende de vardı geçen haftaya kadar her şeyi denedim ama bir türlü olmadı Recep Baltaş BIOS'u güncelle dedi açıkçası üşendim ama Windows bellek tanımlama yaptım ve aygıt yöneticisinden ekran kartını güncelledim ne olur ne olmaz diye de tekrar elle güncelledim ve sorunum ortada kalmadı umarım çözersin iyi günler.

Anakartın BIOS'unu diyorsanız onu zaten yeni donanımları takmadan önce güncelledik. Windows bellek tanılama yaptım, Memtest86 yaptım, aklıma gelen bütün sürücüleri güncelledim fakat sorun çözülmedi bir şekilde.

Ağ sürücünü güncellediysen ve ekran kartı sürücünü güncellediysen mavi ekran almaman lazımdı.

Her mavi ekran aldığında dump dosyanı paylaş.

Ekran kartının sürümünden eminim de ağ sürücüsünü Realtek sitesinden son versiyonunu indirdim, resimdekinin son olduğunu düşünüyorum. Eğer her şey güncelse donanımsal bir sorun olmadığından emin miyiz ki. Eğer öyleyse bile nasıl anlayacağız. O kadar minidump içinden nasıl kesin bir şey çıkmıyor aklım almıyor. Recep abiyi çağırsak kızar mı acaba 😁.

Dosya Ekleri

• 1611071123719.png
    1611071123719.png
    8,5 KB · Görüntüleme: 30
Çoğu dump dosyası ağ sürücüsünü işaret ediyordu. Bir ara halletmiştik aslında.

Recep Baltaş'ı etiketlesek ona etiket gitmiyor. Konuyu görmesi lazım ilk öncelikle.

Çoğu dump dosyası ağ sürücüsünü işaret ediyordu. Bir ara halletmiştik aslında.

Recep baltaş'ı etiketlesek ona etiket gitmiyor. Konuyu görmesi lazım ilk öncelikle.

2 günde birkaç kere format attım sürücüler sıfırlanmış olabilir, şu an çoğu sürücünün son sürüme sahip olduğundan eminim. Bir buçuk haftadır çok canımı sıkmaya başladı bu durum ya derslerime bile mani oluyor. Mavi ekran yediğimde yeni dumpları atarım ki fazla uzun sürmese gerek.

Geri
Yukarı